Advertisement - Oglasi

Menstruacija je normalni sastavni dio svake žene koji počinje između 9-14 godine starosti i traje do 50ih godina života kada žene ulaze u klimaks.U nastavku današnjeg članka pišemo o istraživanju koje je sprove4deno nedavno,u njemu je otkriveno kako se ženski um i telo menjaju u periodu ciklusa..

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa
  • Nova naučna otkrića bacaju sasvim novo svetlo na ulogu menstrualnog ciklusa u ženskim kognitivnim sposobnostima. Istraživanje objavljeno u uglednom časopisu Neuropsychologia pokazuje da žene zapravo ostvaruju bolje ukupne kognitivne rezultate upravo tokom menstruacije. Ova saznanja dolaze kao iznenađenje, s obzirom na rašireno mišljenje da je to period kada žene funkcionišu slabije zbog nelagodnosti i bolova.

Studija, koju su sproveli istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL), bavila se analizom razlika u kognitivnim performansama između muškaraca i žena, uz poseban fokus na različite faze ženskog menstrualnog ciklusa. U istraživanju je učestvovalo 248 ispitanika u svojim dvadesetim i tridesetim godinama, od čega je 105 bilo žena – neke sa redovnim ciklusima, a druge na hormonalnoj kontracepciji – kao i 96 muškaraca. Testovi koje su ispitanici prolazili uključivali su zadatke koji su merili pažnju, brzinu reakcije, vizuelno prepoznavanje i sposobnost predviđanja – sve sposobnosti koje se redovno aktiviraju u sportskim situacijama, ali su takođe od ključnog značaja za svakodnevno donošenje odluka i rešavanje problema.

  • Zanimljivo je da nije bilo uočenih razlika u osnovnim performansama između muškaraca i žena, ali su žene sa redovnim ciklusima pokazale poboljšane rezultate tokom same menstruacije. Tokom tog perioda, zabeleženo je brže vreme reakcije i manji broj grešaka u zadacima, uprkos tome što su same ispitanice subjektivno prijavljivale da se osećaju lošije i da veruju da im ciklus negativno utiče na sposobnosti.

Istraživači smatraju da ključnu ulogu u ovome igraju hormoni, posebno estrogen i progesteron. Estrogen, koji se povećava tokom menstruacije, može imati stimulativno dejstvo na mozak, dok progesteron – koji dominira u kasnijoj fazi ciklusa, poznatoj kao lutealna faza – može imati suprotan efekat. Tokom lutealne faze, koja se dešava neposredno nakon ovulacije, žene su imale nešto sporije reakcije, iako to nije rezultiralo povećanjem broja grešaka.

  • Otkrića su otvorila novo poglavlje u razumevanju kako hormonalne promene utiču na ženski mozak. Glavna autorka studije, doktorka Flaminia Ronca, priznaje da je bila iznenađena nalazima, ali i naglašava koliko je važno preispitati uvrežene stereotipe. U društvu često postoji pretpostavka da žene nisu sposobne da se u punom kapacitetu nose sa zahtevnim zadacima tokom menstruacije, ali ova studija sugeriše upravo suprotno – da je to možda čak i period kada funkcionišu na višem nivou.

Njena koleginica, doktorka Megan Lowery, ističe kako je ovo istraživanje tek početak i da je neophodno dalje proučavanje. Ona dodaje da je razumevanje kognitivnih oscilacija tokom menstrualnog ciklusa ključno, naročito kada se radi o ženskoj sportskoj izvedbi i donošenju odluka u stresnim uslovima.

  • Značaj ovog istraživanja prevazilazi granice sporta. Osnažuje ideju da žene mogu biti jednako, ako ne i više, mentalno sposobne u svim fazama ciklusa – i to na osnovu merenja objektivnih performansi, a ne subjektivnih osećaja. Ovi rezultati bi mogli da utiču na promene u radnom okruženju, sportskim programima i obrazovnim sistemima, pozivajući na veću fleksibilnost i razumevanje kada su u pitanju ženski biološki ritmovi.

U vremenu kada se sve više govori o jednakosti i ravnopravnosti, ovakva istraživanja predstavljaju snažan korak ka razbijanju mitova i ka potpunijem razumevanju ženskog tela i uma. Jer nauka ne samo da menja činjenice – ona menja i način na koji društvo doživljava realnost.

Besplatno