U vrtovima puževi mogu predstavljati značajan problem jer brzo i učinkovito oštećuju mlade biljke. U nastavku je nekoliko učinkovitih strategija za njihovo uklanjanje: Dok je kukuruzno brašno privlačno puževima, na kraju se pokazalo smrtonosnim za njih. Ako staklenku kukuruznog brašna stavite u svoj vrt preko noći, do jutra ćete otkriti mrtve puževe razbacane oko nje.
- Pivo Pivo puževi obožavaju, ali ne podnose boravak u njemu. Kako biste ih privukli, ulijte pivo u plitku posudu i stavite je preko noći u dvorište. Puževi će biti privučeni i na kraju se “utopiti” u tekućini. Talog kave emitira miris koji odvraća puževe, dok ljuske jaja djeluju kao nazubljena barijera koju ti štetnici ne mogu prijeći. Iskoristite ove materijale za oblikovanje zaštitne granice oko vašeg vrta.
Pijesak Slično kao i ljuske jaja, pijesak čini barijeru koju puževi ne mogu prijeći, nudeći zaštitu vašim biljkama od njihovih napada. Amonijak Pomiješajte amonijak s vodom u omjeru 1:6 i poprskajte po cijelom vrtu. Ovom metodom puževi će spriječiti pristup vašem povrtnjaku. Rasporedite vreće za smeće po dvorištu, poškropite ih vodom i tako ćete privući puževe. U potrazi za vlagom puževi će se zavući u vrećice i tamo ostati.
- Ježevi, žabe i kokoši puževima su prirodni neprijatelji. Njihova prisutnost u vrtu rezultirat će manjom vjerojatnošću da će vam se puževi približiti. Bakar Omotajte bakrenu žicu oko osjetljivih biljaka. Reakcija između bakra i sluzi puževa proizvodi učinak sličan elektrošoku, koji uspješno odvraća puževe od prijelaza. Borba protiv puževa u vašem vrtu može uvelike koristiti ovim preporukama. Za optimalne rezultate uvijek je preporučljivo koristiti kombinaciju različitih metoda.
BONUS TEKST
Jeste li upoznati s bulgurom, pristupačnom žitaricom koja pomaže u kontroli razine šećera u krvi i potiče gubitak masnoće, što je čini prikladnom za svakodnevnu konzumaciju? Za stabilizaciju šećera u krvi i skidanje viška kilograma poželjno je uključiti bulgur u prehranu. Ova žitarica pomaže u regulaciji razine šećera u krvi i potiče sagorijevanje masti koje je povezano s procesom starenja.
Bulgur sadrži veliku količinu vlakana koja usporavaju apsorpciju glukoze u krvotok, čime se stabilizira razina šećera u krvi. Važno je napomenuti da su čvršće vrste bulgura učinkovitije u održavanju stabilne razine šećera u krvi. Bulgur može poslužiti kao koristan suputnik na vašem putu mršavljenja, jer je složen ugljikohidrat koji potiče osjećaj sitosti.
Dovoljno ju je konzumirati nekoliko puta tjedno, a ova je namirnica lako dostupna po niskoj cijeni u trgovinama. Bulgur obiluje vitaminima B, E i K, kao i željezom, kalcijem, natrijem, fosforom, manganom, selenom i antioksidansima. Podržava pravilan rad probavnog sustava, jača imunološki odgovor i pozitivno utječe na živčani sustav.
Ovaj proizvod nalazi svoje korijene na Bliskom istoku, a potječe iz pšenice koja potječe iz Mezopotamije i uzgaja se otprilike 12.000 godina. U početku se ova pšenica koristila za pravljenje kruha, a prije oko 4000 godina počela je proizvodnja i bulgura. Trenutno je ova kuhinja simbol Mediterana i Bliskog istoka, često se nalazi u zemljama kao što su Indija, Pakistan, Armenija, Libanon, kao i na Cipru i Saudijskoj Arabiji.
Služi kao popularna komponenta u salatama, a uživa se kao prilog uz meso ili ribu ili kao samostalan obrok. Bulgur se može napraviti različitim metodama, počevši s namakanjem u toploj vodi u trajanju od otprilike 20 minuta. Alternativno, može se kuhati izravno dok granule ne omekšaju; kada kuhate bulgur, koristite dvije šalice kipuće vode za svaku šalicu bulgura.
Kuhajte na laganoj vatri 10 do 15 minuta uz povremeno miješanje. Vrsta bulgura također utječe na trajanje kuhanja – sitno mljeveni bulgur potrebno je preliti kipućom vodom i ostaviti da odstoji 10 minuta. Za srednje grubi bulgur potrebno je vrijeme kuhanja od otprilike 12 minuta, dok je za grubi bulgur potrebno oko 15 minuta.
Osim toga, važno je izbjegavati dodavanje previše vode kako se bulgur ne bi prekuhao i postao kašast. Ako niste sigurni kako skuhati bulgur, evo nekoliko prijedloga: Salata od bulgura i nara. U naru, kojeg često nazivaju i vladarom jeseni, možete uživati i u salati. U nastavku donosimo recept za ovo hranjivo jelo.