Naša krv je jako važan dio našeg normalnog svakodnevnog funkcionisanja, ali malo nas razumije kako to sve funkcioniše. Zdravlje može da bude ugroženo na razne načine preko krvi, a danas otkrivamo čest problem i njegov čest simptom.

Prema riječima Lepe i Srećne, željezo igra vitalnu ulogu u funkcioniranju hemoglobina, proteina koji je odgovoran za prijenos kisika do svih stanica u tijelu putem crvenih krvnih zrnaca.

Aktivno željezo, koje čini oko 25% ukupnog željeza u tijelu, podijeljeno je u dva dijela. Jedan dio je pohranjen u mioglobinu, koji se nalazi u mišićima, dok je drugi dio pohranjen u feritinu, koji se nalazi u jetri i srcu. To omogućuje distribuciju željeza po cijelom tijelu, dajući prioritet područjima s najvećim potrebama. Anemija se javlja kada tijelo troši svoje zalihe željeza brže nego što može dobiti ili apsorbirati željezo iz hrane. Glavni simptom anemije je umor, uzrokovan nedovoljnom količinom kisika u tijelu.

Tikelovo upozorenje je nepogrešivo – iscrpljenost koju osjećate pokazatelj je da se trebate suzdržati od nastavka svojih nastojanja, jer će dodatno smanjiti vaše ionako ograničene rezerve željeza.

Tijekom razdoblja snažnog tjelesnog napora, mozak radi po sličnom principu, zahtijevajući značajnu količinu kisika. Nedovoljna opskrba kisikom može rezultirati simptomima poput ošamućenosti, pa čak i nesvjestice. Mozak izaziva gubitak svijesti kada otkrije manjak kisika. Anemija se može prepoznati po plitkom disanju i blijedom izgledu donjih kapaka, dlanova i ležišta noktiju. Ako pokazujete bilo koji od ovih znakova, ključno je potražiti savjet liječnika kako biste utvrdili imate li nedovoljnu razinu željeza u krvotoku.


Za određivanje apsolutnog nedostatka željeza, ključno je napomenuti da je razina feritina ispod 30 μg/L pokazatelj konačne dijagnoze. Važno je biti oprezan pri analizi nalaza krvnih pretraga i traženju znakova upale, jer oni mogu uzrokovati povećanje razine feritina.

Dodatni sadržaj

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Moguće je da ove simptome povezujete s proljetnim umorom. Međutim, ključno je biti oprezan jer ti signali potencijalno mogu ukazivati ​​na značajniji problem u pozadini.

Od iznimne je važnosti biti oprezan i priznati da umor, o kojem se često govori u kontekstu proljeća, može biti pokazatelj ozbiljnijih zdravstvenih problema. Neumorna iscrpljenost može se pripisati nizu potencijalnih čimbenika, uključujući neadekvatnu prehranu, sjedilački način života, poremećaje rada štitnjače, anemiju i kronične bolesti.

Za osobe koje osjećaju umor unatoč dovoljnom odmoru, ključno je uzeti u obzir mogućnost dijabetesa. Ovo je osobito značajno za osobe starije od 45 godina, prekomjernu tjelesnu težinu ili obiteljsku sklonost dijabetesu.

Depresija nije ograničena na emocionalnu tjeskobu; proširuje se na fizičke simptome kao što su umor i trajni osjećaj umora. Ovaj poremećaj mentalnog zdravlja nadilazi puku tugu i može se manifestirati kao stalna iscrpljenost, poremećen san i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali cjelokupno zdravlje i održali vrhunsku vitalnost, preporuča se uključiti veće obilje zdravih, neprerađenih namirnica u svoj režim prehrane, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Nadalje, ključno je dati prioritet unosu vitamina B kompleksa i vitamina D jer su ključni u jačanju živčanog sustava i promicanju harmonične ravnoteže energije. Kako biste izbjegli nagle fluktuacije u razinama energije nakon kojih slijedi stanje umora, savjetuje se suzdržanost kada je u pitanju konzumacija slatkih poslastica i prerađenih jela.

Druga alternativa koju treba uzeti u obzir je bavljenje tjelesnom aktivnošću. Iako možda nije najprivlačnija odluka, uspostavljanje redovite rutine vježbanja može značajno poboljšati vaše emocionalno blagostanje i povećati razinu energije. Vijesti.me predlažu da svakodnevne šetnje na otvorenom postanu dio vaše dnevne rutine.

Besplatno