Većina ga tretira kao korov a samo oni najpametniji znaju da iskoriste sva svosjtva ove super moćne biljke koja se zove portulak.U nastavku Vam donosimo par saveta kako iz nje izvući samo najbolje za naš organizam.

  • (Portulaca oleracea) je  biljka izuzetne nutritivne vrednosti i široke kulinarske primene. Njegov osvežavajući, blago ljutkast i slankast ukus čini ga ne samo prijatnim za jelo, već i izuzetno korisnim za zdravlje. Donosimo vam sedam razloga zašto bi ova biljka trebala da se nađe u vašem vrtu ili tanjiru.

Prvi razlog zbog kog se portulak izdvaja je njegovo bogatstvo Omega-3 masnim kiselinama. U poređenju sa drugim biljkama, a čak i sa nekim vrstama ribe i mesa, portulak sadrži visoke nivoe ovih korisnih masti. Omega-3 su važne jer umanjuju upalne procese, pomažu zdravlju srca i pozitivno utiču na moždane funkcije. Ovo portulak čini odličnim izborom za one koji praktikuju vegansku ili vegetarijansku ishranu i žele da unesu više zdravih masti kroz biljne izvore.

  • Druga velika prednost portulaka je njegova bogata nutritivna struktura. Ova biljka je pravi rudnik esencijalnih vitamina i minerala – sadrži obilje vitamina A, C i E, kao i minerale poput kalcijuma, magnezijuma, kalijuma i gvožđa. Vitamin A je važan za zdravlje vida i jačanje imuniteta, dok vitamin C pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i podržava imunitet. Minerali koje sadrži pozitivno utiču na regulaciju krvnog pritiska, zdravlje kostiju i funkciju mišića.

Treći razlog zašto treba konzumirati portulak je njegovo povoljno delovanje na zdravlje srca. Zahvaljujući Omega-3 kiselinama, ova biljka može smanjiti loš holesterol i povećati nivo dobrog holesterola. Osim toga, kalijum pomaže u regulaciji krvnog pritiska, dok antioksidanti deluju kao zaštita od oksidativnog stresa – faktora koji vodi ka raznim srčanim bolestima. Portulak možete lako uvrstiti u ishranu – kao dodatak salatama, smoothijima ili čorbama.

  • Četvrta prednost ogleda se u tome što portulak pomaže pri mršavljenju i podržava zdravu probavu. Ova biljka je niskokalorična, a istovremeno bogata vlaknima, pa duže pruža osećaj sitosti. Posebno se ističe njena sluzava tekstura koja pogoduje crevnoj flori i pospešuje varenje. Može se dodavati u sveže smutije, lagane letnje obroke ili pripremati u vidu niskokaloričnih obroka koji su bogati nutrijentima.

Peti razlog odnosi se na njegovu ulogu kao snažnog antioksidansa. Portulak sadrži moćne spojeve poput beta-karotena, glutationa i melatonina. Ovi sastojci štite organizam od preranog starenja, smanjuju upale i štite od razvoja hroničnih bolesti. Takođe, prisutni su i betalaine – spojevi poznati po antiinflamatornim svojstvima. Da bi se maksimalno iskoristile ove vrednosti, preporučuje se da se konzumira sirov, kao sastojak u salatama.

  • Šesti razlog koji ga čini odličnim izborom za gajenje jeste činjenica da je portulak izuzetno otporna biljka. Lako uspeva čak i na siromašnom zemljištu, zahteva vrlo malo vode i odlično podnosi sušu. Brzo raste i širi se, pa vam može obezbediti stalan izvor zdravog lisnatog povrća. Možete ga zasaditi u saksijama, baštama, gredicama ili kao dodatak među druge biljke, jer ne traži mnogo prostora.

Na kraju, sedmi razlog je njegova svestranost u kuhinji. Portulak ima prijatnu, hrskavu teksturu i blagi citrusni ukus koji se uklapa u razna jela. Može se jesti sirov – u sendvičima, salatama ili oblogama, a takođe se koristi i kuvan, kao dodatak supama, omletima ili prilozima. Može se čak fermentisati, što ga čini odličnim izvorom probiotika. Jedan od jednostavnih recepata je mešavina portulaka sa belim lukom, maslinovim uljem i limunovim sokom.

  • Dakle, portulak je daleko više od običnog korova – to je superhrana koja se lako gaji, koristi i doprinosi vašem zdravlju na više načina. Ukoliko želite da unapredite svoje zdravlje, smanjite unos kalorija, poboljšate probavu i očuvate mladalački izgled, ova biljka bi trebalo da pronađe mesto u vašoj svakodnevnoj ishrani i bašti.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here