Naš odnos je bio besprijekoran, savršen brak, sve do te kobne večeri kada sam se vratio kući sav bijesan i pijan. Dok sam prilazio vratima, ona je željno stajala, očito želeći nešto podijeliti sa mnom.

Međutim, u trenutku poriva vrijednog žaljenja, reagirao sam udarivši je prvi put. Ne izustivši ijedne riječi, brzo se povukla i osigurala unutar granica sobe. Smjestio sam se pokraj ulaza, smjestivši se za noćni odmor.

Dok sviće zora, telefon koji zvoni budi me iz sna, i dok se omamljeno budim, primjećujem da su vrata odškrinuta i da su njezine stvari nestale. Primio sam telefonski poziv u kojem su me obavijestili da je tragično izgubila život u prometnoj nesreći u ranim jutarnjim satima.

Na najnesretniji način, otkrio sam vijest koju je namjeravala podijeliti sa mnom prethodne večeri. Čekala je dijete.

BONUS TEKST

Preporučljivo je započeti s redovitim probirima raka debelog crijeva u dobi od 45 godina, s različitim dostupnim opcijama probira. Osobe koje imaju veći rizik, poput onih s obiteljskom anamnezom, genetskim sindromima ili upalnom bolešću crijeva, trebale bi razmotriti početak pregleda u ranijoj dobi.

Debelo crijevo, odgovorno za izvlačenje vode i određenih hranjivih tvari i elektrolita iz djelomično probavljene hrane, osjetljivo je na rak debelog crijeva bez obzira na mjesto unutar probavnog sustava. Stvaranje polipa unutar debelog crijeva tipično je preteča razvoja raka. Iako su ove izrasline u početku benigne, imaju potencijal transformirati se u stanice raka kako vrijeme napreduje.

Izazov u prepoznavanju raka debelog crijeva leži u činjenici da polipi često ne proizvode vidljive simptome, osobito tijekom početnih faza. Posljedično, rano otkrivanje pokazalo se prilično izazovnim, zbog čega medicinski stručnjaci snažno zagovaraju rutinske i preventivne preglede.

Rak debelog crijeva obično nastaje stvaranjem polipa unutar debelog crijeva. Razumijevanje čimbenika rizika povezanih s ovom bolešću je ključno. Prema dr. Devavratu Ariju, višem direktoru i medicinskom onkologu sa sjedištem u New Delhiju, iako rak debelog crijeva može pogoditi bilo koga, određeni pojedinci mogu imati veću vjerojatnost razvoja bolesti u usporedbi s drugima.

Brojni čimbenici doprinose tome, kao što su: Osobe koje imaju 50 ili više godina (iako se sada savjetuje podvrgavanje preventivnim pregledima počevši od 45. godine), osobe s obiteljskom poviješću raka debelog crijeva ili kolorektalnih polipa te osobe s genetskim sindromima poput Lynchovog sindroma ili obiteljske adenomatozne polipoze su pod većim rizikom za razvoj raka debelog crijeva.

Povijesna pozadina upalne bolesti crijeva, uključujući stanja kao što su Crohnova bolest i ulcerozni kolitis. Čimbenici koji pridonose nečijem životnom stilu uključuju prehranu koja obiluje crvenim ili prerađenim mesom, minimalnu tjelesnu aktivnost, prekomjernu težinu, pušenje i pretjeranu konzumaciju alkohola. Tri vrste raka – rak debelog crijeva, pluća i dojke – čine jednu trećinu novootkrivenih pacijenata u Srbiji.

Dr. Arija naglašava da, iako je rak debelog crijeva kod mladih pojedinaca rjeđi, ključno je prepoznati da se ipak može pojaviti. Čimbenici kao što su obiteljska povijest raka debelog crijeva, genetski sindromi i upalne bolesti crijeva mogu povećati vjerojatnost razvoja raka debelog crijeva u mlađoj dobi. Ključno je ne zanemariti prisutnost krvi u stolici i bolove u želucu, jer ove simptome ne treba shvatiti olako. Čini otprilike 10 posto svih slučajeva raka, rak debelog crijeva treći je najrašireniji oblik raka u svijetu.

Besplatno