Prošle su tri godine od odlaska Mire Furlan, cijenjene glumice porijeklom s prostora bivše Jugoslavije, koja je imala posebno mjesto u našim srcima. Iako je mladi možda ne doživljavaju tako, oni starije generacije svakako cijene njen doprinos domaćoj kinematografiji, a Mira je tokom svog života imala mnoga ostvarenja. 

Dana 20. siječnja, u 65. godini života, podlegla je komplikacijama izazvanim virusom Zapadnog Nila, no njezin utjecaj na jugoslavensku kinematografiju ostao je urezan u sjećanju. Miru je do posljednjeg daha pratio suprug, redatelj Goran Gajić. Njihova se ljubav, iako suočena s brojnim preprekama, pokazala otpornom i nepokolebljivom, izdržavši impresivnih 35 godina. Od sredine 80-ih počinje ljubavna priča Mire i Gorana, a od samog početka njihove veze bilo je mnogo pojedinaca koji nisu odobravali njezin odabir.

Mira Furlan na put od Zagreba do Beograda krenula je nakon što se 1986. upoznala na nastupu grupe Le Cinema, na kojem je pokazala svoj pjevački talent. U jednom je trenutku medijima otkrila istinu zbog koje je shvatila da je on taj koji drži ključ njezina srca. Dok smo plovili od Hvara do Visa, promatrao sam ga kako se penje na visoki jarbol broda. Bio je to prizor koji me ostavio u čudu, svjedočeći njegovom nepokolebljivom stisku tog nevjerojatno visokog jarbola samo jednom rukom. U tom trenutku sam shvatio da taj čovjek posjeduje nevjerojatnu neustrašivost. Bilo je to za mene dugo očekivano otkriće. Prije ovog susreta, moje interakcije s muškarcima bile su uglavnom s pojedincima koje je obuzeo neodoljiv strah, kako je Mira ispričala u tom trenutku.

Završivši studij režije na beogradskoj Akademiji, Gajić, porijeklom Zagrepčanin, karijeru je prvenstveno nastavio u Beogradu. Zanimljivo, upravo u tom razdoblju počinju se javljati nacionalističke tenzije, što je dovelo do optužbi hrvatskih medija koji su glumicu etiketirali kao izdajicu sa simpatijama prema Srbiji. Nakon niza nesretnih događaja, baki je zaplijenjen stan, ostala je bez posla u HNK-u, a da stvar bude gora, bombardirana je prijetnjama smrću, kojih ih je ponekad dobivala i po pedeset u jednom danu. Začudo, te nedaće samo su produbile njezinu ljubav prema Goranu. Upravo ju je ta ljubav 1991. godine potaknula da se preseli u Beograd, a na kraju su, nakon prodaje automobila, krenuli na put u Ameriku u potrazi za novim početkom i sretnijom egzistencijom.

Prvih dana Mira Furlan i Goran Gajić za pomoć su se oslanjali na veze glumice Milene Dravić. Prije nego što su se afirmirali i pokazali svoje talente probirljivoj američkoj publici, Mira Furlan je radila razne poslove poput konobarice i prodaje, dok je Goran Gajić obavljao mnoštvo poslova uključujući snimanje, restauraciju fotografija, izradu CD-a za japansku banku, usluge dostave. , i uređivanje. Goran i ja krenuli smo različitim putevima kad smo stigli u New York. Dok je Goran preuzimao fizički zahtjevan zadatak dovlačenja hladnjaka do šestog kata zgrada, ja sam se upuštao u razne poslove. Emigracija je, kako je to elokventno rekla, proces gubljenja vlastitog identiteta, a potom mukotrpnog ponovnog izgrađivanja od nule.

Prije dolaska u Ameriku, a i prije redateljske karijere, Goran Gajić je radio kao novinar Poleta i bio u društvu Starta. Bio je i osnivač Vesele televizije, snimio dokumentarac o Laibachu, a debitirao je filmom “Snimka Jela, Zelen Bor”. U sjećanju javnosti poznat je kao jedan od suradnika, uz Zorana Pezu i Vladimira Slavicu, na filmu ‘Kako je umro rokenrol’. Kada je stigao u Ameriku, uhvatio je priliku da režira epizodu ‘OZ’ tijekom ranih 2000-ih. Po dolasku u Ameriku i Mira i ja smo bili u nedoumici oko našeg budućeg puta. No, vrlo brzo smo shvatili koliko je važno prihvatiti život, iako su naše profesije predstavljale velike izazove zbog jake konkurencije. Moja direktorska akreditacija nikome nije bila bitna, osim mojoj majci, a pogotovo ne u Americi, gdje se vjerojatno traže samo medicinske diplome, kako je jednom istaknuo Goran.

Shvatio je da njihov izbor da napuste dosadašnje živote i krenu na novo putovanje preko oceana nije bio spontana odluka. Goran je tada otkrio kako odluka da napusti Hrvatsku ili Srbiju, u kojoj živi od studentskih godina, nije bila impulzivna, već promišljena i proračunata odluka. Golemi kaos i obilje neprijateljstva jednostavno su bili previše za njih da bi se nosili. Njihov odlazak bio je motiviran željom da sačuvaju svoju mentalnu dobrobit. Kulminacija događaja, uključujući Mirino iskušenje, gašenje kazališta i bespoštednu medijsku kritiku, nije poslužila kao završni okidač, nego je djelovala kao slap razloga.
Nakon prvih godina provedenih u New Yorku, tijekom kojih je Mira Furlan 1993. dobila ulogu u televizijskoj seriji ‘Babylon 5’, par se preselio u Los Angeles. U tom su novom gradu 1998. izmijenili zavjete i dočekali sina Marka Lava. Zanimljivo, tek nakon saznanja o skorom roditeljstvu donijeli su odluku formalizirati svoju zajednicu zakonskim brakom.

Mira je priznala da iako su se ona i Goran odlučili na netradicionalno vjenčanje zbog gađenja prema malograđanskim običajima, ima trenutaka u kojima ne može ne osjetiti trunku žaljenja što nije osjetila draž vjenčanice. U nedavnom intervjuu za Večernji list Mira Furlan otkrila je tajnu njihove 35-godišnje ljubavne priče. Recept za uspješan brak ostaje mi nedokučiv. Bez sumnje, brak je mukotrpan pothvat, poput plovidbe kroz sam život. Zahtijeva obilje strpljenja i čvrsto uvjerenje da će izazovna vremena na kraju ustupiti mjesto trenucima radosti i zadovoljstva. Postoje slučajevi kada se poteškoće čine nepremostivima, a nada počinje nestajati. No, na najklišeiziraniji način, često se kaže da sunce izlazi nakon kiše. Trebalo mi je nevjerojatnih šezdeset godina da uistinu shvatim duboku jednostavnost ove istine.

Besplatno