Ako ste na dijeti i teško vam je zamisliti doručak ili ručak bez kruha, predlažemo da pripremite zdrav dijetalni kruh prema receptu Valentine Mašković.
POTREBNI SASTOJCI:
- Pomiješajte 2 žlice chia sjemenki s 4 žlice zobenih pahuljica i dodajte 100 ml tople vode. Umiješajte 250 g bjelanjaka i 1 žličicu soli, pa umiješajte 100 g lanenog brašna. Na kraju, ukrasite posipom od valjane zobi, sjemenki sezama i lana.
NAČIN PRIPREME: Bjelanjke umutiti u čvrst snijeg. U posebnoj posudi pomiješajte 4 žlice zobenih pahuljica i 2 žlice chia sjemenki s vodom. Nakon što su chia sjemenke narasle, ovu smjesu umiješajte u tučene bjelanjke.
Dodati laneno brašno i sve sastojke dobro izmiješati. Smjesu izlijte na pladanj i po vrhu stavite zobene zobi, sjemenke sezama i lan. Pecite u pećnici zagrijanoj na 180 stupnjeva oko 30 minuta. Nakon pečenja isključite pećnicu i ostavite kruh da se hladi 20 minuta.
BONUS TEKST
Živčani sustav igra ključnu ulogu u našem tijelu, jer koordinira i regulira većinu naših funkcija. Ako ovaj sustav ne radi učinkovito, normalni osjeti, kretanje i kognitivni procesi bit će ugroženi. Brojni neurološki poremećaji mogu poremetiti funkcioniranje živčanog sustava. U tim je slučajevima preporučljivo zakazati pregled kod neurologa. Kako bi se olakšalo rano prepoznavanje neuroloških poremećaja, ključno je prepoznati i obavijestiti svog liječnika o svim neurološkim simptomima.
- Obično su simptomi povezani sa živčanim sustavom prilično suptilni, što ih čini izazovnim za otkrivanje i potencijalno rezultira nepredviđenim odgodama u liječenju. Neprijavljivanje ovih simptoma na vrijeme može dovesti do brzog pogoršanja stanja, posljedično do smanjenja kvalitete života. Ovo su prevladavajući pokazatelji koji upućuju na to da je potrebna konzultacija s neurologom. Napadi Napadaji su čest pokazatelj značajnog neurološkog poremećaja.
Mogu se pojaviti kao posljedica naglog električnog pražnjenja u mozgu, što može dovesti do gubitka svijesti, drhtanja i neobičnih osjeta. Primarni poremećaj povezan s napadajima je epilepsija; međutim, mogu se očitovati i kao simptom ozljede mozga ili drugih kritičnih neuroloških problema. Promjene u vizualnoj percepciji Sve iznenadne ili atipične promjene u vidu ne smiju se zanemariti.
- Specifične promjene u vidu koje mogu signalizirati neurološke probleme uključuju dvostruki vid, poteškoće u fokusiranju, zamagljen vid ili tunelski vid. Ovi simptomi mogu upućivati na abnormalnosti u radu optičkih živaca ili centra za vizualnu obradu u mozgu. problemi-s vidom-shutterstock-693808987.jpg Prisutnost dvostrukih slika, poteškoće u fokusiranju, zamagljen vid ili tunelski vid mogu označavati temeljne neurološke probleme. Kronična glavobolja.
Preporučljivo je potražiti savjet neurologa ako imate kronične glavobolje. Dok su povremene glavobolje uobičajene, pojava ponavljajućih i intenzivnih epizoda može ukazivati na temeljna neurološka stanja. Neurološki poremećaji često su odgovorni za migrene, tenzijske glavobolje i cluster glavobolje. Smanjenje mišićne snage Primarni pokazatelj značajnih neuroloških problema je slabost mišića.