Intimni odnosi nisu smo za zadovoljstvo,oni isto tako pozitivno utiču na naš organizam samim time i na naše zdravlje.Ginekologinja je u svom obraćanju javnosti iznela par stvari i saveta koje bi svaka žena trebala da usvoji i primenjuje.

  • Američka ginekološkinja dr Liz Lister otvoreno je progovorila o temi koja se često prećutkuje u ordinacijama – o tome šta se dešava sa ženskim telom kada dugo nema intimnih odnosa. Kako je istakla, mnoge žene izbegavaju da pokreću ovu temu zbog osećaja srama, iako posledice nedostatka seksualne aktivnosti mogu biti značajne po zdravlje.

Prema njenim rečima, duži period bez seksualnih odnosa može dovesti do toga da intimni kontakti postanu neprijatni kada se naposletku dogode. Glavni razlog za to je promena u elastičnosti vaginalnog tkiva i smanjen dotok krvi u intimno područje. Kako objašnjava dr Lister, telo se bez redovne stimulacije „odvikava“ od priprema za seksualne aktivnosti, pa se sam odnos može doživeti kao bolan, neprirodan ili neugodan.

  • Ona ovu pojavu upoređuje sa fizičkom aktivnošću – kada se redovno vežba, telo se navikava, pokreti postaju lakši i prirodniji. Isto važi i za seksualnu aktivnost. Bez redovne „vežbe“, mišići i tkiva gube elastičnost i osjetljivost. Ovaj fenomen može pogoditi žene u bilo kom životnom dobu, a ne samo one u menopauzi, kako se često misli.

Doktorka Lister naglašava da seksualna aktivnost nije samo pitanje zadovoljstva, već i opšteg zdravlja. Istraživanja pokazuju da su redovni intimni odnosi povezani sa jačim imunitetom, boljim radom srca i boljim emocionalnim blagostanjem. Seks i orgazmi pokreću brojne pozitivne procese u organizmu – od oslobađanja hormona sreće do boljeg sna i regulacije hormona stresa.

  • Za žene koje su trenutno bez partnera ili jednostavno nemaju redovne odnose, ginekološkinja savetuje korišćenje lubrikanata kako bi se izbegla neprijatnost i nelagodnost prilikom odnosa kada do njega dođe. Takođe, preporučuje istraživanje sopstvene seksualnosti kroz solo aktivnosti i upotrebu pomagala, jer na taj način žena može zadržati povezanost sa sopstvenim telom i njegovim potrebama.

Pored seksualne aktivnosti, dr Lister se dotakla i teme kontracepcije, ističući koliko je važno razumeti kako različite metode deluju na telo. Ona naglašava da je, kad god je moguće, najbolje izbegavati prekomerno „petljanje“ sa prirodnim hormonskim balansom organizma. Upravo zato preporučuje spiralu kao savremenu i veoma pouzdanu metodu kontracepcije.

  • Iako mnoge žene još uvek imaju predrasude prema spirali, smatrajući je zastarelom metodom, istina je da su današnje spirale znatno naprednije i bezbednije od onih iz prošlosti. Dr Lister navodi da se spirala u modernoj ginekologiji sve češće koristi, čak tri puta više nego druge metode kontracepcije, upravo zbog svoje efikasnosti i praktičnosti. Pored toga što je gotovo 99% pouzdana, spirala može pomoći u regulisanju obilnih menstruacija i ublažavanju menstrualnih bolova. Dodatna prednost je što oslobađa hormone lokalno, tačno tamo gde su potrebni, za razliku od pilula koje deluju sistemski i često izazivaju neželjene efekte u drugim delovima tela.

Zaključno, poruka doktorke Lister ženama jeste da otvoreno razgovaraju sa svojim ginekologom o svemu što se tiče intimnog zdravlja – bez srama i odlaganja. Redovna seksualna aktivnost, pažljivo birana kontracepcija i negovanje povezanosti sa sopstvenim telom ključni su za očuvanje zdravlja žene, kako fizičkog, tako i emocionalnog.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here