Ako ste suočeni s zastrašujućim zadatkom čišćenja fuge u svojoj kupaonici, osobito kada imate posla s tvrdokornom plijesni koja se odbija pomaknuti s uobičajenim sredstvima za čišćenje, nemojte očajavati. Srećom, postoje savjeti i trikovi koje su odobrili stručnjaci i koji vam mogu pomoći.

  • Pogledajte neke od metoda s kojima možete eksperimentirati: Kako biste pripremili metodu izbjeljivanja, počnite savijanjem komada papirnatog ručnika da odgovara širini fuga. Kada dođe do nanošenja, pažljivo položite ručnik preko fuga i nastavite s nanošenjem izbjeljivača. Pustite da izbjeljivač djeluje otprilike 60 minuta. Željeni rezultat postiže se uklanjanjem ručnika, što rezultira nestankom plijesni.

Dok ovaj pristup može učinkovito posvijetliti boju plijesni, postoje zabrinutosti koje su izrazili neki pojedinci koji upozoravaju da izbjeljivač samo pruža privremeno rješenje prikrivanjem problema, umjesto da u potpunosti iskorijeni plijesan. Da biste upotrijebili alternativni pristup koji uključuje alkoholni ocat, možete ga izravno nanijeti na zglobove ili ga pomiješati sa sodom bikarbonom, što rezultira stvaranjem paste.

Postupak:

Ostavite otopinu na zglobovima nekoliko sati ili cijelu noć. Podešavanje: Očistite fuge ispiranjem vodom. Antifungalna svojstva octa dobro su poznata, što ga čini učinkovitijim ubojicom plijesni jer rješava problem na njegovom izvoru umjesto da ga samo prikriva. Soda bikarbona i izbjeljivač mogu se kombinirati kako bi se stvorila gusta pasta za učinkovitu metodu.

Za pripremu paste jednostavno pomiješajte malu količinu izbjeljivača sa sodom bikarbonom. Kada je pasta spremna, obilno je nanesite na zglobove i ostavite da odstoji 30 minuta. Za temeljito čišćenje spojeve obavezno temeljito isperite vodom.

Ova tehnika je vrlo učinkovita u učinkovitom uklanjanju uporne plijesni i drugih ružnih mrlja sa fuga. Kako bi se očuvao integritet i izgled spojeva, ključno je provesti probu čistača u skrivenom dijelu. Bilo da se odlučite za izbjeljivač ili druge jake kemikalije, nošenje rukavica i maske ključno je za zaštitu dišnog sustava i ruku.

DODATNI TEKST:

Za učinkovito čišćenje trebat će vam dvije bitne stvari: četka za fugiranje i sredstvo za čišćenje koje je prikladno za zadatak koji imate. Za učinkovito čišćenje fugirne mase, bilo da je zaprljana masnoćom, ostacima sapuna, plijesni ili prljavštine, potrebna su dva osnovna alata: četka za fugiranje i odgovarajuća otopina za čišćenje.

Kako biste postigli optimalne rezultate, razmislite o tome da četkicu za fugiranje zamijenite četkicom za zube, iako je vrijedno napomenuti da su vlakna četkice za zube često previše nježna da bi bila učinkovita. Kada je u pitanju sredstvo za čišćenje, dostupne su brojne formule pa se preporučuje eksperimentiranje s raznim opcijama kako biste otkrili najpovoljnije ishode za svoje pločice.

Iako na tržištu postoje komercijalna sredstva za čišćenje fuge, stvaranje vlastitog pomoću lako dostupnih sastojaka jednako je jednostavno. Čišćenje fuga pločica treba provesti kad god pokazuju znakove prljavštine ili promjene boje uzrokovane plijesni. Učestalost kojom bi se ovaj zadatak trebao obavljati ovisi o položaju pločica i učestalosti korištenja površine. U slučaju popločanih zidova, povremeno čišćenje može biti dovoljno, dok često korištene popločane stijenke tuš kabine, koje su redovito izložene vlazi, zahtijevaju tjedno čišćenje.

Za optimalne rezultate preporuča se testirati sredstva za čišćenje fugiranja uzastopnim redoslijedom jačine, počevši s alkalnim sredstvom za čišćenje, nakon čega slijedi izbjeljivač s kisikom i na kraju izbjeljivač s klorom ako je potrebno. Za razliku od izbjeljivača s klorom, izbjeljivač s kisikom nudi neotrovnu i ekološki prihvatljivu alternativu kojoj nedostaje oštar kemijski miris.

Osim toga, ne ostavlja nikakve ružne mrlje na obojenim linijama za fugiranje. Važno je napomenuti da je vodikov peroksid, vrsta kisikovog izbjeljivača, obično dostupan u razrijeđenom obliku, što ograničava njegovu učinkovitost kao sredstva za čišćenje fuge. Da biste dobili pastu nalik pasti za zube, pomiješajte vodu s prahom za izbjeljivanje s kisikom. Idealan omjer za ovu mješavinu obično je dva dijela praška za izbjeljivanje s kisikom i jedan dio vode. Iskoristite pastu za nanošenje.

Pomoću spužve obilno nanesite sloj paste za izbjeljivanje s kisikom na spojeve. Ostavite pastu da nesmetano odstoji pet do deset minuta. Obavezno je nositi zaštitne gumene rukavice tijekom rukovanja ovom smjesom. Temeljito očistite spojeve. Snažnim četkanjem fuga primijetit ćete brzo vraćanje prvobitne boje i postupno otapanje čestica plijesni. Uklonite pastu tako da je temeljito isperete.

Besplatno