Profesorica dr. Aleksandra Pavlović Marković istaknula je vitalnu funkciju želuca i crijeva kao primarnih zaštitnika zdravlja i imuniteta, postavljajući pitanje koliko brinemo o tim organima i koliko štetne navike mogu pogoršati bolesti. Gastroenterolog objašnjava kako najbrže oštetiti crijeva, tvrdeći da sve bolesti proizlaze iz ovog problema, a upravo ovu dijetu identificira kao jedinu korisnu alternativu.

  • U videu objavljenom na službenom YouTube kanalu RTS Ordinacija, prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković, gastroenterolog i predsjednica Udruženja gastroenterologa Srbije, detaljno je govorila o bolestima crijeva, njihovim simptomima i potrebnim pregledima. . Ona napominje da u općoj praksi jedan od pet pacijenata ima neki oblik crijevne bolesti, a prevladava bojazan oko kolonoskopije, odnosno optičkog pregleda debelog crijeva uz pomoć kolonoskopa.

Kolonoskopija se provodi za tri posebna simptoma, a sljedeće informacije obuhvaćaju bitne detalje o bolestima crijeva i njihovoj dijagnozi. Može li se točno tvrditi da crijeva služe kao ogledalo cjelokupnog zdravlja? Dakako, Hipokrat je 400 godina prije naše ere proglasio da je korijen svih bolesti u želucu. Iako nije imao detaljno razumijevanje temeljnih mehanizama, suvremena saznanja otkrivaju da su naša crijeva dom za otprilike sto tisuća milijardi mikroorganizama.

Svaki od ovih mikroorganizama posjeduje vlastiti imunološki sustav, koji služi kao katalizator za korisne i štetne elemente imunološkog odgovora u našem tijelu. S obzirom na to da čini 90 posto našeg organizma, mikrobiota nedvojbeno ima presudnu ulogu u brojnim fiziološkim funkcijama. Što predstavlja najveći izazov za crijeva? U našoj gastroenterološkoj praksi funkcionalne bolesti crijeva čine 80 posto slučajeva, dok autentične organske bolesti – kao što su ulkusi, teški artritisi, kronična upalna stanja, rak i ciroza jetre – čine preostalih 20 posto.

  • Kada pacijenti pokazuju simptome bez ikakve naznake organske bolesti, te probleme kategoriziramo kao funkcionalne crijevne bolesti. “Kada se simptomi kao što su mučnina, nadutost, nelagoda i bolovi u trbuhu manifestiraju u gornjem dijelu probavnog trakta, oni imaju tendenciju da dominiraju”, artikulirao je liječnik, dijeleći najnovije statistike. „Važno je napomenuti da u općoj praksi oko jedan od pet pacijenata ima funkcionalne bolesti crijeva, a kod nas taj postotak eskalira i do 80.

Srećom, te smetnje su funkcionalne prirode i ne ukazuju na teška zdravstvena oboljenja. Pacijent koji ima ovaj poseban problem nailazi na značajne poteškoće; čak i kada se isključe sve organske bolesti, i dalje se osjećaju poboljšano. Što točno predstavlja sindrom iritabilnog crijeva? Temeljna definicija zahtijeva prisutnost boli ili nelagode u trbušnoj regiji, popraćenu raznim poremećajima stolice. Na temelju ove definicije, može postojati dominacija ili zatvora, proljeva ili kombinacije oba, pri čemu se potonja komplikacija pokazala kao najteža za rješavanje.

  • Pacijenti često nastoje razumjeti temeljni uzrok svojih stanja, no to ostaje nedostižno. Unatoč tome, elementi poput genetike, načina života, prehrambenih navika i razine tjelesne aktivnosti značajno pridonose ovim problemima. Često naglašavam da bi pridržavanje higijenske dijete u kombinaciji s dosljednom tjelesnom aktivnošću potencijalno moglo spriječiti približno 60 posto pojedinaca da se suoče s takvim problemima. Što točno definira higijensko-dijetni plan?

Prema izvješću Monda, liječnik tvrdi da je neophodno povećati konzumaciju povrća uz umjereno smanjenje unosa mesa, osiguravajući da je kvaliteta hrane prioritet kada je to moguće. Ukoliko pacijent osjeća nelagodu od određene vrste hrane, preporučljivo je smanjiti njezinu konzumaciju. Dok su mahunarke, uključujući grašak i grah, nutritivno korisne, one mogu dovesti do nadutosti, vidljivog simptoma funkcionalnog poremećaja, čija je dijagnoza sasvim moguća.

  • Pacijenti se često raspituju o koracima potrebnim za postavljanje dijagnoze i je li hitno potrebna endoskopija. Odgovor je definitivno ne; ni na koji način. Dijagnoza se postavlja kroz razgovor s pacijentom. Fizikalni pregled, posebice palpacija abdomena, daje kritične uvide; doista, mi, kao medicinski stručnjaci, tvrdimo da 50 posto dijagnoza proizlazi iz ovog procesa. Suradnja pacijenata je od vitalnog značaja.

Potrebno je provesti opće laboratorijske i biokemijske pretrage, procijeniti štitnjaču, te obaviti pregled na okultno krvarenje, što ima veliku važnost. Ovaj test otkriva mikroskopsku krv u stolici, sugerirajući da problem možda ne proizlazi iz organske bolesti, čime se negira potreba za endoskopijom. Koji spol češće obolijeva – muškarci ili žene? Odgovor su žene. Iako točan razlog nije u potpunosti shvaćen, hormonska ovisnost igra značajnu ulogu; žene imaju poseban metabolizam i češće ih pogađaju takvi zdravstveni problemi.

  • Što se podrazumijeva pod enteroskopijom? Iako su našoj publici poznate gastroskopija i kolonoskopija, mogućnost pregleda tankog crijeva nije bila dostupna prije dva desetljeća. Endoskopske tehnike premošćuju ovaj jaz upotrebom fleksibilne cijevi koja je opremljena optičkim vlaknima, funkcionirajući u biti kao video instrument. Izraz enteroskopija posebno se koristi za označavanje pregleda tankog crijeva.

Nadalje, kapsularna endoskopija predstavlja alternativnu metodu endoskopije, pri čemu pacijent uzima tabletu namijenjenu hvatanju i prijenosu podataka iz tankog crijeva. Ova lagana kapsula opremljena je kamerom, a liječniku su potrebna dva do tri sata da procijeni podatke koje prikuplja. Bitno je prepoznati da najmanji dijelovi crijeva mogu biti zanemareni, što zahtijeva koncentrirano okruženje lišeno ometanja, uključujući mobilne telefone.

  • Ovi se pristupi uglavnom koriste u kliničkim ustanovama, praćeni složenijim metodologijama. Primarna indikacija za endoskopiju je pojava zabrinjavajućih simptoma. Pojava krvi u stolici zahtijeva kolonoskopiju. “Debelo crijevo često nema nikakvih problema; to mogu biti samo hemoroidi, no bitno je eliminirati mogućnost bilo kakvih komplikacija povezanih s debelim crijevom. Gubitak težine je još jedan značajan simptom, a anemija služi kao jasna indikacija za provođenje pregleda debelog crijeva,” izjavila je prof.dr.sc. Aleksandra Pavlović Marković.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here