U prošlosti su se smrdibube primarno viđale tijekom određenih godišnjih doba, ali njihova se prisutnost sada proširila na gotovo svaki mjesec u godini. Za to postoji više razloga a namaostaje da se sa njima borimo kako znamo. Kada je lijepo vrijeme ni prozor ne možemo otovriti a da nam u kuću ne uđu ove bube koje imaju jako neprijatamn miris. Klimatske promjene, posebice pojavu sve toplijih zima, stručnjaci prepoznaju kao glavni čimbenik povećanja njihove populacije.
Skupinu insekata poznatu kao smrdljive stjenice, ili stručno nazvanu stjenice, čini raznolik niz vrsta koje potječu s azijskog kontinenta. Njihovo prirodno stanište prvenstveno se nalazi u zemljama koje se nalaze na Bliskom i Dalekom istoku. Među ovom ogromnom skupinom insekata postoje tisuće različitih vrsta. Nedavno smo u stambenim okruženjima primijetili prisutnost specifične vrste stjenica poznate kao smeđe mramorne stjenice, znanstveno poznate kao Halyomorpha halys. Prema riječima Jasne Mastilović iz Instituta Biosens, u stambene objekte stjenice ili smrdistjenice ulaze isključivo u potrazi za toplinom tijekom hladnog vremena. Ovi zreli kukci, sposobni za reprodukciju, jednostavno trebaju pukotinu za hibernaciju i preživljavanje zime bez hrane. Važno je napomenuti da oni ne grizu ljude niti jedu našu hranu, što ih čini relativno bezopasnima za nas, osim neugodnosti da imamo pozamašnu bubu u našim domovima. Osim uspostave svjetskih trgovačkih ruta, koje su odigrale ulogu u uvođenju ovih insekata u nova okruženja kroz skrivene infestacije u transportiranoj robi, još jedan čimbenik koji pridonosi njihovom opstanku i širenju je promjena vremenskih obrazaca koja je posljedica klimatskih promjena. Suprotno mišljenju da se stjenice ranije nisu infiltrirale u naše krajeve, oštre zime s niskim temperaturama odigrale su značajnu ulogu u smanjenju stope preživljavanja ovih štetnika tijekom zimske sezone.
Mastilović pojašnjava da ovi štetnici prodiru u plod i iz njega cijede sokove, te uzrokuju štete na brojnim vrstama biljaka. To dovodi do stvaranja nekrotičnih područja na voću, mijenjajući njegov izgled, ubrzavajući propadanje i u konačnici smanjujući njegovu vrijednost na tržištu. Unatoč svojoj benignoj prirodi prema ljudima, ovaj kukac predstavlja značajnu prijetnju poljoprivredi. Kad odrasle jedinke izlaze iz svojih zimskih nastambi i probude se iz zimskog sna u proljeće, neselektivno se naseljavaju na biljkama, ne obazirući se na određenu vrstu. U to vrijeme se razmnožavaju i polažu jaja, dajući novu generaciju koja, kada je prisutna u velikom broju, može uzrokovati velike štete na usjevima. Tijekom ove sezone smrdibube aktivno traže sklonište za zimu i mogu nenamjerno postati vaši nepozvani cimeri. Ključno ih je što prije ukloniti iz svog stana kako ne bi došlo do situacije slične onoj u kojoj je pojedinac prouzročio značajnu štetu u objektu.
Neobično je i pomalo frustrirajuće da se tipični pristupi za iskorjenjivanje insekata pokazuju neučinkovitima protiv njih. Za učinkovito rješavanje ovog problema neophodno je postaviti mrežicu na prozore. Nadalje, žuti papir možete objesiti ispred glavnog ulaza ili na vanjsku terasu. To je zato što insekte privlači žuta boja, pa ih postavljanjem papira vani možete uspješno odvratiti od ulaska u kuću. Ipka postoji vjerovanje koje kaže da ove bube donose u naš dom blagostanje i da ih ne bismo nikako trebali iskorijenjivati pa vi sami odlučite.