Na vjerojatnost zaraze lajmskom bolešću od uboda krpelja utječu različiti čimbenici uključujući zemljopisno područje, doba godine, vrstu krpelja i trajanje pričvršćenja za kožu. Iako postoji uobičajena tendencija da pojedinci odmah potraže liječničku pomoć nakon što ih ugrize krpelj zbog zabrinutosti oko lajmske bolesti, vjerojatnost zaraze infekcijom koju prenose krpelji zapravo je vrlo mala, čak i ako se krpelj uhvatio, nahranio , i nosi uzročnik infekcije.

  • Važno je napomenuti da ako se krpelj nije zakačio (pa samim time nije konzumirao krv), nije prenio nikakvu infekciju. Kako prenosi Nova.rs, šanse za zarazu lajmskom boreliozom od uboda krpelja relativno su niske i kreću se od jedan do tri posto, posebno u krajevima gdje je bolest rasprostranjena.

To je zato što se krpelj obično treba hraniti više od 36 sati prije prijenosa spirohete. Međutim, ako se krpelj hranio u posljednja 72 sata, rizik od infekcije značajno raste. Borrelia burgdorferi, bakterija odgovorna za lajmsku bolest, ostaje neaktivna u središnjem crijevu krpelja sve dok ne naiđe na toplu krv. Nakon što se aktivira, organizam migrira u žlijezde slinovnice krpelja.

  • Tijekom procesa hranjenja, krpelj izbacuje višak vode kroz svoje žlijezde slinovnice, učinkovito prenoseći bakteriju na domaćina kroz slinu. Za učinkovito uklanjanje krpelja ključno je uhvatiti ga što je moguće bliže površini kože. Nastavite oprezno uvlačiti krpelja, pazeći da ne nanesete štetu. U slučaju da ostaci krpelja ostanu u koži, s vremenom će se prirodno ukloniti. Kada nekoga ugrize krpelj koji nosi lajmsku bolest, postoje dva preporučena pristupa koja treba razmotriti.

Budite oprezni i pružite liječničku pomoć ako se pojave bilo kakve indikacije ili manifestacije infekcije. Poduzmite brzu akciju davanjem preventivnog antibiotika bez odgađanja. Kada pojedinac izrazi strah od dobivanja lajmske bolesti i zatraži liječnički savjet, liječnik procjenjuje potrebu za profilaktičkim liječenjem antibioticima. Ovaj postupak se isključivo primjenjuje na pojedince koji ispunjavaju navedene kriterije: Krpelj priložen ovoj poruci identificiran je kao odrasli krpelj ili krpelj nimfa, a oba su sposobna prenijeti lajmsku bolest.

  • Na temelju razine vlažnosti krpelja i trajanja izloženosti na otvorenom, približno je rečeno da je krpelj bio pričvršćen 36 sati ili dulje. Davanje antibiotika moguće je unutar 72 sata nakon vađenja krpelja. Nema alergijskih reakcija uočenih kod pacijenata kada se primjenjuje s ovim antibiotikom. Indikacije lajmske bolesti mogu se manifestirati na različite načine.

Ako dođe do uboda krpelja, bitno je da ugrizena osoba (ili njeni roditelji, ako je riječ o djetetu) nadzire mjesto ugriza radi bilo kakvih znakova širenja crvenila, što bi moglo ukazivati ​​na prisutnost karakterističnog “eritema migransa”. “osip. Ovaj se osip obično manifestira unutar mjesec dana od uboda krpelja, a često se pojavi unutar tjedan dana. U slučaju da se kod osobe pojavi osip ili druge indikacije koje mogu upućivati ​​na prisutnost lajmske bolesti, važno je potražiti liječničku pomoć kako bi se dobila točna dijagnoza i odgovarajuće liječenje.

  • Kako dolazi ugodno vrijeme i pojedinci provode više vremena na otvorenom, povećava se vjerojatnost susreta s ubodom krpelja. Stoga je važno biti oprezan. Ako je nekoga već ugrizao krpelj, nužno ga je ne zanemariti jer potencijalno može dovesti do invaliditeta. Ovo upozorenje dolazi od stručnjaka koji su se oglasili u Kuriru. Nakon pada snijega i kiše, dolaskom viših temperatura dolazi do ponovnog buđenja vegetacije, stvarajući povoljno okruženje za razmnožavanje ovih krvožednih bića.

Stručnjaci s kojima je razgovarao Kurir naglašavaju važnost praćenja simptoma lajmske bolesti ako vas ugrize krpelj. Vrijedi napomenuti da u brojnim parkovima u kojima mala djeca i psi često borave, trava još nije pokošena. Stoga, ako se u narednom razdoblju planirate družiti s prirodom, budite dodatno oprezni.

Besplatno