S obzirom da nam slijede lijepi dani, to ujedno znači i dosta više posla u baštama i u vrtovima. Danas smo za Vas pripremili nešto što će Vam sigurno biti od koristi i što će Vanm pomoći da spasite baštu od njenih neprijatelja.

Uzgoj vlastitog voća i povrća postao je popularan izbor za mnoge pojedince, posebno one koji imaju sreću da imaju kuću i dvorište. No, nije neuobičajeno vidjeti ove biljke kako bujaju i na balkonima urbanih zgrada. Motivacija iza ovog trenda proizlazi iz različitih čimbenika, a jedan od primarnih razloga je osiguranje konzumacije hranjive i zdrave hrane.

  • Jod, poznat po svojim antiseptičkim svojstvima, pruža neprocjenjivu pomoć u borbi protiv raznih bolesti biljaka u području vrtlarstva. Kako biste u potpunosti iskoristili njegov potencijal, razmislite o primjeni sljedećih metoda: Uvođenje tehnologije krijesnica može poslužiti kao potencijalni lijek za uklanjanje potrebe za usporivačima plamena na rajčicama. Za ovu otopinu pomiješajte 1 litru sirutke s 9 litara vode i dodajte 2 ml farmaceutskog joda koncentracije 5%.

Upute: Nakon presađivanja biljke ovu otopinu primjenjivati ​​kontinuirano tijekom 12 do 14 dana. Preporuča se ponoviti postupak prskanja svakih 10 do 12 dana. Ako se primijete početni znakovi lezija, poprskajte zahvaćena područja i nastavite s liječenjem svakih 5 dana. Dostupan je lijek za suzbijanje pepelnice, koja je prevladavajuća gljivična bolest. Za izradu otopine pomiješajte 9 litara vode, 1 litru sirutke i samo 1 ml joda.

Postupak primjene uključuje početno prskanje biljaka kako bi se spriječila bolest, nakon čega slijede dodatna tretiranja svakih 5 do 7 dana. Kako bi se biljke preventivno zaštitile, savjetuje se tretiranje svakih 10 do 12 dana, bez obzira na očite znakove bolesti. Za učinkovitu borbu protiv truleži krastavaca može se koristiti preventivno rješenje. U tom slučaju preporučuje se mješavina 10 litara vode i samo 1 ml medicinskog joda.

Što se tiče primjene, ključno je osigurati da svaka biljka krastavca dobije značajan dio otopine za zalijevanje od jedne litre. Kupus Za zalijevanje kupusa, otopina se može pripremiti tako da se u 10 litara vode doda samo 2 ml joda. Kako bi se pospješio rast svake biljke kupusa, savjetuje se dati im litru ove otopine tijekom zalijevanja. Kada je riječ o zaštiti jagoda od sive truleži, jedan učinkovit pristup je provođenje zaštitnih mjera.

Da bi se to postiglo, potrebno je dodati minimalnu količinu od 1 ml joda na svakih 10 litara vode. Primjena: Za najbolji mogući razvoj savjetuje se osigurati vlagu i jagodama i tlu koje ih okružuje oko 5 do 7 dana prije početka cvatnje. Ovo treba ponoviti još jednom prije nego što cvjetovi potpuno procvjetaju. Za suzbijanje truleži jabuke održivo rješenje uključuje provedbu zaštitnih mjera. U ovom konkretnom slučaju, potrebno vam je 10 litara vode i samo 10 ml joda.

Za primjenu ove otopine preporuča se prskanje lišća i plodova otprilike 10 dana prije predviđene berbe. Grožđe Za borbu protiv propadanja grožđa, održiva opcija je primijeniti taktiku predostrožnosti. Samo 8 ml joda pomiješa se s 10 litara vode. Ovaj pripravak treba primijeniti prskanjem lišća i plodova otprilike 10 dana prije berbe. Otopina koja se koristi za dezinfekciju sjemena obično se naziva otopinom za dezinfekciju sjemena.

Za izradu ove otopine potrebno je samo jednu kap farmaceutskog joda pomiješati s jednom litrom destilirane vode. Primjena: Osigurajte zaštitu svog povrća i voća od raznih bolesti primjenom ovih jednostavnih i pristupačnih tehnika koje su ekonomične i praktične. Započnite omotavanjem sjemena u gazu koja je zasićena otopinom, ostavljajući ih da se namaču 6 do 8 sati.

Nakon toga, nastavite s postupkom sjetve nakon što ste temeljito osušili sjeme. Jod, predstavljen simbolom I u periodnom sustavu elemenata, element je koji ima atomski broj 53 i atomsku masu 126,90447. Često se uočavaju kristali joda. U svom plinovitom obliku, jod ima izrazito ljubičastu nijansu. Ovaj kemijski element, koji se koristi u angiografiji i za štitnu žlijezdu, igra ključnu ulogu u sintezi octene kiseline i polimera.

 

Zbog svoje relativno velike atomske mase, jod pokazuje blagu toksičnost i lako stvara spojeve s organskim tvarima, što ga čini bitnom komponentom u magnetskoj rezonanciji. Jod je, kao i drugi halogeni elementi, pretežno prisutan kao dvoatomna molekula I2. Ne nalazi se uobičajeno u prirodi i smatra se 47. elementom po zastupljenosti.

U području kemijskih elemenata, jod se ističe kao najteži element pronađen u biološkim organizmima, isključujući volfram koji se nalazi samo u određenim bakterijama. Nedostatak joda u tlu dovodi do prevladavajućeg problema poznatog kao nedostatak joda, koji utječe na različite organizme, uključujući i ljude.

Procjenjuje se da je oko 2 milijarde ljudi diljem svijeta osjetljivo na nedostatak joda, koji je glavni uzrok kognitivnog oštećenja. Pravilan rad štitnjače ovisi o dovoljnoj opskrbi jodom. Nadalje, štitnjača može akumulirati radioaktivne izotope joda, pri čemu je jod-131 jedan od najkancerogenijih elemenata koji nastaju u radioaktivnom otpadu nakon nuklearne fisije, prvenstveno zbog svoje snažne emisije beta čestica.

Besplatno