Vijesti koje nam u posljednje vrijeme dolaze sa muzičke scene su uglavnom loše. Polako odlaze velikani rokenrola jedan po jedan a fanovima ostaju njihove pjesme za utjehu. Slađana Milošević, umjetnica, preminula je u Zemunskoj bolnici nakon što je hitno primljena prošle godine zbog narušenog zdravstvenog stanja, što je izazvalo veliku pozornost.Poznata kao nedostižna i rijetko viđena u javnosti, prekinula je šutnju nakon dulje pauze kako bi razgovarala o svom privatnom životu, s posebnim naglaskom na svoje dobro.Nakon dvogodišnjeg liječenja s povremenim prekidima, moje je zdravlje i dalje nesigurno. Međutim, ne mogu a da ne osjetim osjećaj oslobođenja sada kada više nisam podvrgnut nižoj skrbi.

Ne spadam u skupinu pojedinaca koji traže više od onoga što zaslužuju, ali evidentno je da u našoj zemlji postoji zabrinjavajuća podjela na poželjno i nepoželjno. Imperativ je da uložimo značajne napore u rješavanje rastućeg problema urbancida, budući da smo svi građani ove nacije. Cijelo vrijeme provedeno u bolnici nailazio sam na žestoko neprijateljstvo osoblja samo zato što sam iz Beograda. Nažalost, nisam jedini koji se susreo s ovakvim bezobrazlukom, nedostatkom etičnosti i odsustvom empatije. Čini se da medicinski obrazovni sustav malo cijeni etiku i moral, požalila se Slađana.

Kronično, upalno reumatoidno stanje poznato kao Sjogrenov sindrom manifestira se simptomima suhih očiju (kseroftalmija) i suhih usta (kserostomija). Temeljni uzrok ovih manifestacija je smanjenje funkcionalnosti egzokrinih žlijezda. Ovaj se sindrom može manifestirati kao samostalna primarna bolest ili u kombinaciji s drugim poremećajima vezivnog tkiva, obično sistemskim lupusom ili reumatoidnim artritisom.

Prevalencija ove bolesti najveća je među osobama u dobi od 30 do 50 godina, pri čemu žene imaju do devet puta veću vjerojatnost da će oboljeti od muškaraca.

 

Primarni čimbenik koji pridonosi razvoju ovog sindroma je genetska predispozicija pojedinaca koji reagiraju na autoimune podražaje. To, u kombinaciji s normalnim imunološkim odgovorom, dovodi do pojave upale i oštećenja tkiva. Prisutnost virusne infekcije djeluje kao glavni sinergistički element. Infiltracija limfocita i plazma stanica u epitel suznih žlijezda i žlijezda slinovnica primarni je uzrok smanjene egzokrine funkcije žlijezda. Ova infiltracija dovodi do stvaranja više autoantitijela i mogućeg razvoja malignog limfoma.

Klinički simptomi žlijezda i opći znakovi upućuju na bolest. Pacijent osjeća svrbež, grebanje i suhoću, kao da ima čestica ili karijesa u oku. Tipično, početni simptom su suha usta, iako često postoji povećanje parotidne žlijezde slinovnice. Ove su žlijezde u početku bezbolne i meke, ali kako bolest napreduje, postaju nježne, osjetljive na dodir i mogu pokazivati ​​blago crvenilo na koži iznad njih.

U težim slučajevima, desni postaju nadražene, stvaraju se zubne naslage, a može doći i do karijesa i gubitka zuba. Sjogrenov sindrom također se manifestira sustavnim manifestacijama kao što su malaksalost, povišena temperatura, artritis i vaskularne promjene na koži. Vaskulitis može zahvatiti unutarnje organe, pluća, središnji živčani sustav, krvne žile, mokraćni trakt i probavni sustav. Osim toga, mogu se manifestirati i periferne neuropatije.

 

Bolest se dijagnosticira analizom anamnestičkih podataka, ispitivanjem funkcije suznih žlijezda i žlijezda slinovnica, biopsijom malih žlijezda slinovnica i utvrđivanjem autoantitijela u krvi.

U liječenju glavnog oblika bolesti, supstitucijska terapija se koristi za liječenje suhoće oka i suhih usta, a istovremeno pruža simptomatsko olakšanje za sistemske manifestacije i provodi specifične mjere za aktivnu ekstraglandularnu bolest.

Bolest tipično traje desetljećima kod većine bolesnika. Blaža varijacija bolesti odlikuje se samo promjenama u očima i ustima, dok teži oblici pokazuju simptome na dodatnim unutarnjim organima. Manji broj pacijenata doživi nepovoljnu progresiju, bilo zbog izraženih sistemskih manifestacija ili razvoja maligne limfocitne proliferacije.

Besplatno