Unutar naših tijela se svaki dan odvija bitka između imunog sistema i raznih mikroorganizama i poremećaja u tijelu. Da nemamo imunitet, ne bismo mogli da preživimo ni običnu prehladu. Danas otkrivamo kako da saznate da ste imunokompromitovani.
Očuvanje zdravlja našeg organizma uvelike ovisi o imunitetu koji kod pojedinaca može biti narušen zbog raznih čimbenika. Primarni uzrok oslabljenog imuniteta obično je nedostatak esencijalnih minerala i vitamina. Kada imate česte prehlade, začepljenost nosa, nekontrolirano kihanje, bakterijsku ili gljivičnu upalu grla, infekciju sinusa ili osjećaj umora i bolove u tijelu, očito je da vaš imunološki sustav možda ne radi na optimalnoj razini.
Imunološki sustav vitalan je i složen obrambeni mehanizam koji ima ključnu ulogu u zaštiti našeg tijela od raznih bolesti i infekcija. Kako bi se osiguralo očuvanje optimalnog zdravlja, ključno je razumjeti zamršene mehanizme ovog složenog sustava, identificirati potencijalne prijetnje njegovoj učinkovitosti i primijeniti taktike za jačanje njegove učinkovitosti.
Kada pojedinci pate od imunološkog poremećaja, uobičajeno je da se konzultiraju sa stručnjacima na tom području, poput imunologa, koji mogu ponuditi dodatnu skrb i smjernice. Važno je naglasiti da određeni lijekovi mogu spriječiti pravilno funkcioniranje imunološkog sustava.
Na imunološki sustav mogu negativno utjecati lijekovi koji se koriste za liječenje kritičnih bolesti poput raka, HIV-a, virusnog hepatitisa, multiple skleroze i poremećaja prehrane. U nekim slučajevima ti lijekovi mogu povećati osjetljivost na teške zarazne bolesti, uključujući upalu pluća. Snaga našeg imunološkog sustava često ovisi o odlukama i rutinama koje usvajamo u svakodnevnom životu, osobito za one koji su općenito dobrog zdravlja.
Nepovoljan način života, obilježen neorganiziranošću i slabim zdravljem, može značajno umanjiti učinkovitost urođenih obrambenih mehanizama našeg organizma. Ključno je priznati da nezdrav način života, karakteriziran neadekvatnim odlukama o prehrani, sjedilačkim načinom života i povišenim razinama stresa, može ugroziti imunološki sustav i spriječiti sposobnost tijela da se učinkovito bori protiv bolesti.
Srećom, postoje brojne dostupne metode za jačanje imunološkog sustava, koje mogu uvelike poboljšati naše cjelokupno zdravstveno stanje. Provođenjem osnovnih mjera opreza kao što je održavanje odgovarajuće higijene, uključujući temeljito pranje ruku nakon kontakta s bolesnim osobama i rutinsko dezinfekciju zajedničkih predmeta, može se značajno smanjiti vjerojatnost zaraze.
Unatoč tome, važno je upamtiti da pretjerano naglašavanje čistoće, kao što je pretjerano oslanjanje na dezinficijense, zapravo može imati negativan učinak i potkopati urođeni obrambeni sustav tijela, koji služi kao početna zaštita od štetnih patogena. Za održavanje snažnog imunološkog sustava bitno je učinkovito nositi se sa stresom i dati prednost mentalnom zdravlju.
Dugotrajni stres i upale mogu uvelike oslabiti imunološki sustav, naglašavajući važnost uključivanja metoda opuštanja kao što su meditacija, masaža i uranjanje u prirodu. Štoviše, bavljenje tjelesnim vježbama i raznolika prehrana koja obiluje vitalnim nutrijentima može ublažiti stres i poboljšati opću dobrobit.
- Ističući važnost hranjive prehrane, imunolog dr. Alojz Ihan iz Slovenije ističe povezanost infekcija s općim stanjem i imunološkim sustavom pojedinca. Čvrsta tjelesna građa, koja uključuje otporne funkcije srca i pluća, ključna je za učinkovitu borbu protiv infekcija.
Nadalje, pravilno hranjena jetra, obogaćena vitalnim vitaminima i proteinima, igra ključnu ulogu u stvaranju zaštitnih antitijela. Nažalost, pojedincima koji su iscrpljeni ili boluju od kroničnih bolesti, kao i onima koji su nedavno bili podvrgnuti liječenju infekcija, često nedostaje dovoljna zaliha ovih vitalnih nutrijenata.
Kao rezultat toga, njihova sposobnost da se bore protiv infekcija može biti oslabljena, što dodatno komplicira proces oporavka. Pretjerana uporaba antibiotika može potencijalno rezultirati pojavom bakterija koje su otporne na te lijekove. Ova otpornost može umanjiti učinkovitost antibiotika, što u konačnici ometa proces ozdravljenja.
Kako bi se osiguralo da imunološki sustav ostane snažan, neophodno je pravilno koristiti antibiotike i izbjegavati nepotrebnu upotrebu. Kako biste optimizirali rad vašeg imunološkog sustava, ključno je dati najveću važnost prakticiranju dobre higijene, učinkovitom upravljanju razinama stresa, prihvaćanju zdravog načina života i konzumiranju dobro zaokružene prehrane koja obiluje osnovnim nutrijentima.
- Ako naiđete na bilo kakve znakove oslabljenog imunološkog sustava, poput ponavljajućih infekcija, dugotrajnog umora ili problema s kožom, toplo preporučujemo da se posavjetujete sa zdravstvenim stručnjakom za smjernice i pomoć.