Djevojka se najprije pitala da li je dobro čula cijenu, izrazivši nevjericu riječima “Možda sam pogrešno čula, ali to ne može biti istina”, pošto je dvije šlag kafe u Avali platila 800 dinara. U razgovoru za Telegraf otkrila je da je prvomajske praznike provela na ovoj planini sa svojim društvom i odlučila da popije dvije kafe za polazak kada je primijetila da je kafić otvoren.
- Međutim, kada je obaviještena o ukupnom iznosu koji mora platiti, ostala je zatečena neočekivanim troškom. Uz otegnuti smijeh koji je odavao njihovo iščekivanje, željno su iščekivali dolazak svojih “žrtava”. U sebi se prekoravam zbog svoje ovisnosti o kavi, ali moja glad nadjačava sve rezerve. Kad su počeli s pripremama, konobar mi je rekao cijenu: 790 dinara. U glavi mi je jurilo dok sam izračunavala koliko košta, i stvarno sam ostala zatečena… – povjerava djevojka Telegrafu Biznis.
Dok prepričava događaj, napominje da je konobar zgužvao račun nakon što je sve pretipkao, pa se nije moglo dešifrirati što je upisao. Dodatno, napominje da joj je željena kava servirana u nešto većoj čaši od one koja se inače koristi za cappuccino. U obrazloženju pojašnjava da joj je namjera bila izbjeći bilo kakvu nelagodu, zbog čega se suzdržala od traženja zgužvane novčanice.
- Umjesto toga, odlučila je pogledati jelovnik kako bi utvrdila cijenu pića. Kako se saznalo, cijena je iznosila 395 dinara po jedinici. Kako je navela, reč je o kafiću koji se nalazi u podnožju Avalskog tornja. Kafićima nisu strani razni oblici prijevara koji se događaju u području usluživanja hrane. Istražimo nekoliko najčešćih primjera: Jedna od najčešćih prijevara u kafićima uključuje manipuliranje računom.
Poznato je da konobari uključuju neovlaštene artikle ili povećavaju cijene naručenih artikala. Ova prijevarna praksa često se događa kada klijenti ne uspiju temeljito pregledati svoj račun prije plaćanja. U današnje vrijeme postalo je uobičajeno da kafići dopuštaju kupcima da koriste svoje kartice za plaćanje. Unatoč tome, postoji potencijalna opasnost od krađe identiteta kartice ako se terminalima ne rukuje sigurno.
- Moguće je da konobari ili drugi članovi osoblja nezakonito dobiju podatke o kartici kopiranjem ili potajnim snimanjem fotografije kartice za kasniju zlouporabu. Poznato je da kafići koriste prijevarne taktike promičući lažne promocije ili primamljive ponude kako bi privukli veću bazu kupaca. Ti objekti mogu reklamirati pića koja su navodno “besplatna” ili dostupna po sniženoj cijeni, ali po dolasku kupci mogu otkriti da je stvarna cijena viša od očekivane ili da artikal nije besplatan kao što se reklamira.
Dva su uobičajena oblika nepoštenja koja se mogu dogoditi u okruženju kafića: krađa proizvoda i manipulacija računima. U slučaju krađe proizvoda, osoblje kafića može iskoristiti svoj položaj da ukrade predmete poput alkohola ili hrane, bilo za osobnu upotrebu ili za ilegalnu prodaju. S druge strane, konobari imaju priliku manipulirati računima mijenjajući navedene artikle ili cijene ili čak dodajući fiktivne stavke kako bi povećali ukupni iznos koji se naplaćuje korisnicima.
- Kafići mogu sudjelovati u prijevarnim postupcima promičući svoju hranu i piće kao vrhunsku, a istovremeno isporučujući ispodparičnu kvalitetu. Iako nije nužno lažno, ovo lažno oglašavanje može dovesti do razočaranja kupaca i pada povjerenja. Osigurati svoju sigurnost od prijevarnih aktivnosti u kafićima može se postići slijedeći ove osnovne mjere opreza: Prije plaćanja potrebno je pažljivo pregledati račun.
Također je važno koristiti pouzdane metode plaćanja i biti oprezan prilikom unosa podataka o kartici. Prije korištenja bilo koje promotivne ponude, preporučljivo je provjeriti njihovu valjanost. U slučaju da uočite bilo kakve sumnjive radnje, odmah obavijestite upravitelja ili nadležna tijela.