Na našim prostorima zadnjih trideset godina političari i mediji koriste ideju nacionalnosti da posvađaju narod. Mnoge od ovih provokacija se pamte i dan danas. Danas vas podsjećamo na jedan intervju koji je ostao dugo upamćen.
Dražena Petrovića mnogi smatraju najvećim košarkašem koji je ikada ponikao na ovim prostorima. On je nedvojbeno jedan od pionira europskih igrača koji su prešli Atlantik 1991. kako bi se natjecali u svjetskoj premijer ligi, NBA. Tragično, njegova karijera naglo je prekinuta u Njemačkoj kada je izgubio život u teškoj prometnoj nesreći.
Dražen Petrović, koji se smatra jednim od najvećih velikana jugoslavenske, hrvatske i europske košarke, tragično je skončao u kobnoj prometnoj nesreći u Njemačkoj 1993. godine, postavljajući vječno pitanje kakva je daljnja postignuća mogao postići.
U tom trenutku bio je na vrhuncu svoje fizičke sposobnosti, obnašao je dužnost cijenjenog kapetana hrvatske reprezentacije. Ova je momčad samo godinu dana prije toga stigla do finala Olimpijskih igara u Barceloni, natječući se protiv kultnog “Dream Teama” na svom inauguralnom velikom neovisnom turniru.
Osim toga, igrao je kao razigravač za New Jersey Netse i bio je ključan u povezivanju Amerike s drugim europskim košarkaškim nacijama uz značajne ličnosti poput Vlada Divca, Aleksandra Volkova, Šarunasa Marčuljonisa i nekoliko drugih.
Davno prije nego što je debitirao u reprezentaciji Jugoslavije na Olimpijskim igrama u Los Angelesu, već je prije devet godina stekao značajnu afirmaciju. Sedam godina nosio je plavi dres, skupivši impresivan niz medalja koje su mu učvrstile reputaciju jednog od najcjenjenijih sportaša Jugoslavije. Međutim, usred nemira i podjela u zemlji, dobio je vodeću ulogu kapetana Hrvatske.
Usred rata, suočio se sa značajnim pritiskom javnosti da se izjasni ili kao Srbin ili kao Hrvat. Dražen Petrović, sin Jovana Petrovića, koji je služio u hercegovačkim sigurnosnim službama, i Biserke Mikulandra, knjižničarke iz Šibenika, također je u rodbinskoj vezi s renomiranim srpskim i svjetskim likom Dejanom Bodirogom, slavljenim kao jednim od najvećih europskih sportaša u povijesti sporta.
- Tijekom prijenosa uživo usred sukoba jedan je gledatelj Draženu postavio pitanje. Pri ulasku u studio voditelj je srdačno poželio dobrodošlicu publici i njihovom uvaženom gostu.
S tradicionalnom cigaretom u ruci fokus je usmjerio prema Draženu, iskazujući interes za medijski često razmatranu temu – tvrdnju o srpskom podrijetlu Dražena Petrovića. Voditelj je promptno podsjetio da ovo nije politički program. Ipak, osjećao se ponukanim odgojiti Dražena, vještog braniča srpskog podrijetla.
- Ustajući sa svojeg mjesta, voditelj je istaknuo kako Draženov identitet ne obuhvaća samo njegovu nacionalnu pripadnost. Iako mu je bilo neugodno, Dražen se uspio nasmijati.
U pokušaju da ublaži napetost, voditelj je napravio žalosni pokušaj: “Možemo li se fokusirati na nešto drugo… možda na raspravu o tome kako netko srpskog podrijetla može briljirati u ovom sportu?” Nažalost, odgovor je bio daleko od ispunjavanja: “Zapravo, on nije Srbin, što objašnjava njegov ispodparičan učinak.”
Voditelj je istaknuo kako nije svaki pojedinac s prezimenom Petrović srpskog podrijetla, zbog čega je naglo zaključio raspravu. Kad se obratio Draženu, dobio je samouvjeren odgovor. “Budite uvjereni, ovo pitanje ima jednostavno rješenje”, potvrdio je Dražen.
Detaljnije je iznio rekavši: “Ja sam iz Šibenika, a majka mi je iz obližnjih Bilica”. Za oca je istaknuo da je iz Hercegovine, točnije iz Zagore. Ovi promišljeni komentari snimljeni su i arhivirani u YouTube videozapisu. I nakon mnogo godina sjećanja na teško razdoblje kada su Dražen i njegovi kolege košarkaši bili u središtu pozornosti, kao i razgovori koji su se vodili u prijenosima uživo, još uvijek izazivaju duboku tugu.
- Potresno je razmišljati o tome kako je postalo dopušteno da pojedini pojedinci zadiru u privatnost Dražena Petrovića javno pregledavajući krvna zrnca njega i njegovih roditelja.
Jednako zabrinjavajuća bila je nevolja s kojom se suočavao, jer je morao svjedočiti o intenzivno osobnim pitanjima kao da ga ispituju. Nakon dugo godina, Aco Petrović, poznati košarkaš i trener koji je Draženov brat, otkrio je u jednom ležernijem druženju kako Draženova privrženost hrvatskoj reprezentaciji ostaje nepokolebljiva.
Aco je istaknuo kako Dražen nije bio samo lider u košarci, već i značajna osoba hrvatske atletike. S obzirom na tadašnji kontekst, kada je Jugoslavija bila na rubu podjele, sva je pozornost bila usmjerena prema Draženu i strani koju će izabrati.
- Aco, koji dolazi iz miješanog braka, prepoznao je težinu Draženova izbora. Bez obzira na obiteljsku prošlost, Draženova odluka da predstavlja Hrvatsku bila je nedvosmislena.
Njegov ulazak u UN prenio je snažnu poruku: “Hrvatska reprezentacija mi znači sve.” Aco Petrović prisjeća se neizmjernog Draženova ponosa kada govori o 1992. godini. Ovaj iskreni osjećaj izrekao je u intervjuu za HRT.