Ona je jedna od najpoznatijih srpskih glumica koja je ostvarila niz uloga po kojima će ostati upamćena. Naizgled uviejk vesela sa sobom n osi bol koji je prati od djetinjstva. Branka Katić, glumica, hrabro je progovorila o izazovnim trenucima svog djetinjstva. Majka joj se borila s depresijom, i sama je imala bipolarni poremećaj, a svoje susrete s psihoterapijom iskreno je ispričala.Tijekom događanja nazvanog “Na kavi s psihologom”, Branka Katić, omiljena srpska glumica, podijelila je dosad neotkrivene aspekte svog života.Naime, tijekom glumičina djetinjstva njezina se majka borila s depresijom.

Kad sam imala 10 godina, moja je majka doživjela prvi napad depresije. Bio je to iznenadni šok za našu obitelj jer se prestala brinuti o sebi – nije htjela jesti, pričati, pa čak ni kupati se. Ideja da potraži liječničku pomoć naišla je na otpor jer je vjerovala da je to sramotno i znak da je “luda”. Tada psihoterapija nije bila uobičajena praksa, pogotovo u našem društvenom krugu. Srećom, stavovi prema mentalnom zdravlju su se od tada poboljšali. Međutim, specifična vrsta depresije moje majke zahtijevala je lijekove kao dio njezina liječenja.

U djetinjstvu sam posjedovala jedinstveno razumijevanje da tuga može postojati i da je svijet nesavršen. Nekako sam uspio izbjeći da se naljutim na svoju majku koristeći svoj skup mehanizama suočavanja. Karakteristični simptomi njezine depresije mogu se pripisati kemijskoj neravnoteži, što zahtijeva lijekove.

Doživjeli smo različite faze u kojima bi se činilo da je dobro, samo da bismo ponovno pali u depresiju ili doživjeli uspone koji su bili jednako izazovni za našu obitelj. Moj je otac odbijao priznati majčinu depresiju, inzistirajući na tome da je ona to izmišlja u svom umu.

Suprotstavio sam se njegovom argumentu sugerirajući da možda ta neravnoteža doista leži u njezinu umu. Kao stariji brat, moja sestra je nosila težinu cijelog kućanstva i u biti postala naša majka. No, vjerujem da ona još uvijek gaji neki kiv prema našoj majci zbog onoga što se dogodilo, zaključio je autor.

 

Tek nakon što je započela vlastitu psihoterapiju, Branka je istinski shvatila neke stvari, shvativši njihov značaj puno kasnije.

Nakon razmišljanja tijekom mojih psihoterapijskih seansi, došao sam do spoznaje da je unatoč mom prvotnom uvjerenju da dobro radim, iskustvo gubitka ostavilo u meni dugotrajan osjećaj napuštenosti i neadekvatnosti. Nadalje, otkrio sam da je moja urođena sklonost brizi za druge ostala netaknuta, jer sam otvoreno dijelio ovu istinu bez rezerve.

Nadalje, naglasila je svoju sklonost pohađanju psihoterapijskih sesija, ističući značajan pozitivan učinak koji je to imalo na njezinu dobrobit.Smatram veliku vrijednost u pohađanju psihoterapijskih sesija. Kad sam tek počeo, ponuđena mi je mogućnost uzimanja lijekova, ali sam to odbio, izražavajući želju da umjesto toga shvatim korijene svojih emocija. Iako sam mogao funkcionirati, u mom je životu postojao sveprisutan osjećaj tuge i nezadovoljstva.

Kroz terapiju sam naučio razlikovati redovitu tugu od dubokog osjećaja bespomoćnosti. Nadalje, promatrajući iskustvo svoje majke naučio sam da depresija može potpuno promijeniti pojedinca. Moju majku, koja je nekoć bila sposobna postići sve, briljirala u kuhanju, bez napora komunicirala s drugima i obožavala djecu, odjednom je obuzeo strah.

Čak je osjećala tjeskobu kada su u pitanju jednostavni zadaci poput presvlačenja mog djeteta, nešto što je radila bezbroj puta prije. Ova promjena u njezinoj osobnosti nije bila ništa drugo do potpuna transformacija.Glumica je otvoreno podijelila svoju osobnu bitku s tugom, osvijetlivši izazove s kojima se suočava.

Kad iskusim stisak tuge, otkrio sam da se događa nešto nevjerojatno, dopuštajući si da je potpuno zagrlim, da zaronim u njezine dubine bez otpora. Kad dođem do najniže točke te tuge, kad se više ne može pojačati, dolazi do postupne transformacije, slično kao izranjanje iz podmorja. Život u meni žudi za daškom svježeg zraka, za vezom i angažmanom sa svijetom oko mene.

Čvrsto sam uvjeren da kada pojedinci osjete početak depresije, ključno je da se odupru porivu da se izoliraju i umjesto toga ulože zajednički napor da se uključe u razgovor s drugima. Poduzimanje akcije, vjerujem, drži ključ spasa. Razumijevanjem onoga što nam donosi radost, što hrani naše tijelo i daje nam energiju, i obratno, zbog čega se osjećamo tromo i iscrpljeno, možemo uspostaviti duboku vezu sa samim sobom. Tada moramo pažljivo slušati potrebe našeg tijela i uložiti sve moguće napore kako bismo pružili potrebnu pomoć i podršku.

 

Katić je zaključila kako suvremeni način života ima ulogu u sve većoj prevalenciji depresije.Negdje sam naišao na mišljenje da je depresija bolest duha. U našem modernom dobu stalno smo preplavljeni informacijama zbog nesretne prisutnosti pametni telefoni.

Upoznati smo sa svakom negativnom pojavom, bez obzira gdje se nalazila, što u prijašnjim vremenima nije bilo uobičajeno. Postoji stalni nedostatak samoće, jer smo uvijek zaokupljeni nedovršenim zadacima.

U prvim mjesecima 2022. dogodila se tragedija kada je preminula njena voljena majka Nada, koja je oduvijek pomno pratila njenu slavnu karijeru u Srbiji i svijetu. Posljednji javni nastup njezine majke bio je na premijeri predstave “Tiho teče Mississippi” održanoj u prestižnom Beogradskom dramskom pozorištu.

Besplatno