I pored brojnih nedaća, nana Hanifa je sačuvala vjeru u život i ljubav prema drugima. Nana Hanifa, rodom iz Striježeva, naišla je na život pun izazova, tuge i nesvakidašnjih iskustava. Iako je bila skromna i suzdržana, njezina je priča primjer otpornosti, odlučnosti i altruistične ljubavi.

  • Odgajana je u razdoblju kada su nedaće bile uobičajena pojava, prisiljavajući pojedince da ovise jedni o drugima kako bi preživjeli. Kroz svoj život nana Hanifa je pretrpjela mnoštvo gubitaka. Sahranila je čak šestero braće, što je za nju ostao nezacijeljen emotivni ožiljak. Nadalje, odlazak njezine najstarije kćeri označio je, prema vlastitim riječima, najizazovniji trenutak njezinog postojanja.

Trenutačno je majka triju kćeri koje joj čine veliki ponos, uz djevojčicu koju je odgojila i koja, iako nije njezin biološki potomak, zauzima jedinstveno mjesto u njezinim naklonostima. Pripovijest o djetetu koje je Hanifa preuzela tijekom godina sukoba je priča koju karakteriziraju nesebičnost i toplina. “Dojenče je bilo staro samo sedam dana kada je njezina majka doživjela trombozu, što je zahtijevalo boravak u bolnici od dva i pol mjeseca. Djed djevojčice, koji je u međuvremenu preminuo, dao mi je bebu umotanu u pregaču.

  • Ta slika ostaje neizbrisiva Urezao mi se u sjećanje. Tijekom rata, kada su šume predstavljale velike opasnosti i bile uglavnom nedostupne, djed je stavio pregaču oko vrata, ljuljajući u njemu novorođenče, nosio je torbe u rukama dok je plovio kroz šumu da spasi svoju unuku“, prepričava nana Hanifa, još uvijek duboko pogođena sjećanjem na taj trenutak. U tom periodu Hanifa je imala dvije odrasle kćeri koje su bile udate i željne da joj pomognu oko djeteta.

Zajedno su prebrodili brojne izazovne trenutke. Hanifa se sjeća kako je njegovala bebu sve dok nije navršila tri mjeseca. “Imala sam krave i davala sam joj kravlje mlijeko dok nije dovoljno narasla da može konzumirati druge vrste hrane. Njegovala sam je s velikom ljubavlju, unatoč svijesti da možda neće ostati sa mnom na neodređeno vrijeme”, razmišlja. Kada je beba navršila šest mjeseci, majka ju je vratila kući. Hanifa ju je nastojala odgovoriti od tog izbora.

  • Hanifa izražava svoje žalosne osjećaje, rekavši: “Savjetovala sam je, ‘Ne uzimaj bebu; rat je i bojim se za tvoju sigurnost.’ Međutim, zanemarila je moje upozorenje i odlučila povesti dijete sa sobom. I pored surovosti života, nana Hanifa je ustrajala čista srca i nepokolebljivog duha. Njezina pripovijest služi kao svjedočanstvo o razdoblju koje karakterizira zajedničko dijeljenje i uzajamna pomoć, čak i usprkos brojnim opasnostima i izazovima. Danas, Hanifa svoja sjećanja čuva s ponosom i poniznošću, prepoznajući da je nastojala dati sve od sebe tijekom svog života, čak iu najizazovnijim vremenima.

BONUS TEKST

Što objašnjava nemogućnost opažanja omekšivača pri svakom ciklusu pranja rublja? Vjerojatno ste počinili ove pogreške dok ste prali rublje barem jednom, a moguće je da to činite i sada. Ove pogreške su među najčešćima, a stručnjaci savjetuju da ih se treba pozabaviti i ispraviti.

  • Odjevni predmeti će zadržati svoj oblik i boju dulje vrijeme i manje se troše kada se peru na nižim temperaturama. Nadalje, učinkovite perilice rublja i deterdženti mogu učinkovito riješiti prljavštinu s toplom ili hladnom vodom, baš kao što mogu s vrućom vodom. Samo materijali poput posteljine ili tkanina prikladni su za pranje na temperaturi od 90°C u svrhu dezinfekcije.

Svi ostali predmeti mogu se prati na nižim temperaturama. Pretjerana uporaba deterdženta ili omekšivača može dovesti do nekoliko problema. Prevelika količina deterdženta može začepiti dozator deterdženta i rezultirati neželjenim mirisima, dok prevelika količina omekšivača može zakomplicirati proces pranja. Neophodno je pažljivo pregledati upute o doziranju na pakiranju i koristiti mjernu posudu za točnost.

  • Za predmete koji su posebno zaprljani, razmislite o korištenju navedene metode pranja ili izvođenju dva ciklusa pranja. Nanesite omekšivač na svu odjeću. Osim što tkaninu čini mekom i glatkom, omekšivač olakšava proces glačanja. Ipak, važno je napomenuti da se sposobnost upijanja tkanine s vremenom smanjuje; stoga je preporučljivo izbjegavati njegovu upotrebu pri pranju ručnika, sportske odjeće ili drugih materijala koji se sastoje od mikrofibre, elastina ili spandexa.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here