Dr. Igor Jeremić, specijalista ginekologije, upozorava na sve veći broj mladih žena, pa čak i maloletnica, koje se suočavaju s ozbiljnim problemima kao što je rak grlića materice. Prema njegovim rečima, prevencija je ključ u borbi protiv ove opake bolesti, koja u Srbiji godišnje odnosi 459 života. Jeremić objašnjava kako pravilno postavljeni preventivni pregledi i odgovarajući dijagnostički postupci mogu pomoći da se bolest prepozna na vreme i spasi život.
Kolposkopija kao ključ prevencije
Dr. Jeremić insistira na kolposkopiji, metodi kojom se direktno pregleda grlić materice i uoče sve promene izazvane HPV (humani papiloma virus) infekcijom. Iako mnoge žene veruju da su sve “u redu” nakon standardnog Papanikolau testa (Papa testa), Jeremić upozorava da ovo nije dovoljna dijagnostička metoda. Naime, Papa test može samo uzeti površinske ćelije, dok kolposkopija omogućava detaljno praćenje i preciznu dijagnozu.
Mlade devojke pod velikim rizikom
Doktor Jeremić posebno ističe zabrinjavajući trend sve mlađih devojaka koje se suočavaju s prekancerozama i čak invazivnim rakom grlića materice. U poslednje vreme, infekcija HPV-om kod mladih napreduje mnogo brže, čak 10 puta brže nego kod odraslih žena. Često, HPV infekcija koja se prenosi seksualnim kontaktom kod devojaka starosti od 16 do 20 godina može uzrokovati ozbiljne promene za samo nekoliko meseci, što znači da su preventivni pregledi ključni.
Veća brzina napredovanja raka
Jedan od ključnih razloga zašto rak grlića materice napreduje brže nego ranije jeste promenjeni način života i brzi seksualni kontakti. Dr. Jeremić napominje da se kod mladih devojaka rak može razviti u roku od jedne do dve godine od prvog nezaštićenog seksualnog kontakta. To je razlog zašto je potrebno hitno reagovati kod bilo kakvih promena na grliću materice i ukloniti svaku sumnjivu leziju.
Spaljivanje grlića materice nije rešenje
Dr. Jeremić upozorava da je tradicionalna metoda spaljivanja grlića materice zastarela i može uzrokovati više problema nego koristi. Ova metoda uništava samo površinski sloj tkiva, dok HPV infekcija ostaje duboko u organizmu i može izazvati karcinom. Umesto toga, dr. Jeremić savetuje da se promene na grliću materice uklone u celosti kako bi se izbegli budući problemi i rizici.
Zaštita i edukacija kao ključ prevencije
Kao najbolja preventiva, dr. Jeremić ističe kondome, koji nude 85% zaštite od HPV-a. Iako nisu 100% efikasni, oni značajno smanjuju rizik od prenosa virusa. Takođe, edukacija i podizanje svesti o važnosti redovnih pregleda i kolposkopije mogu biti ključ za smanjenje broja žena koje obole od raka grlića materice.
Zaključak
Rak grlića materice je bolest koja može napredovati veoma brzo, a prevencija i pravovremena dijagnoza su ključni za očuvanje zdravlja. Dr. Jeremić poziva sve žene, a naročito mlade devojke, da se ne zadovolje samo osnovnim ginekološkim pregledima, već da insistiraju na detaljnom praćenju svog zdravlja, uključujući kolposkopiju. Takođe, zaštita prilikom seksualnih odnosa i edukacija o HPV-u mogu biti prvi koraci u prevenciji ove bolesti.