Mnogi od nas vole da pojedu bananu kada ništa drugo pri ruci nemamo, ali da li znamo stvarno koja banana je zdrava, a koja uništava naše telo? U nastavku današnjeg članka Vam donosimo par stručnih saveta kada i koje banane su dobre za nas, a koje imaju negativan efekat…
Prilikom kupovine i čuvanja banana, važno je obratiti pažnju na nekoliko ključnih detalja kako biste ih sačuvali svežim što je duže moguće. Ljudi često prave istu grešku – drže banane zajedno sa drugim voćem u činijama na kuhinjskom pultu. Iako to izgleda praktično, stručnjaci upozoravaju da to nije idealan način da produžite njihovu svežinu.
- Nutricionistkinja dr Tamika Sims naglašava da je banane najbolje držati na sobnoj temperaturi dok su još zelene ili dok ne dostignu potpunu zrelost. Čim postanu zrele, savetuje se da ih prebacite u frižider kako bi se usporio proces propadanja. Iako kora može brzo potamneti u hladnijim uslovima, sama unutrašnjost ploda ostaće sveža i ukusna još nekoliko dana.
Ako planirate da ih čuvate još duže, stručnjaci predlažu jednostavno rešenje. Banane se mogu oljuštiti, staviti u kesice za zamrzavanje i smestiti u zamrzivač. Na taj način mogu trajati i do mesec dana, a pritom ostaju savršene za pripremu smoothie napitaka, kolača ili drugih poslastica koje zahtevaju zrele banane.
- Ipak, veoma je važno znati kada ih ne treba stavljati u frižider. Ako banane nisu dovoljno zrele i prerano se ohlade, to može negativno uticati na njihov ukus i teksturu. Američko Ministarstvo poljoprivrede upozorava da niske temperature mogu da uspore ili čak potpuno zaustave proces sazrevanja. U tom slučaju banane mogu poprimiti gorak ukus i neuglednu boju, što ih čini manje prijatnim za konzumaciju.
Posebnu pažnju treba posvetiti spoljašnjem izgledu kore. Ukoliko primetite da je oštećena, napukla ili je na njoj vidljiv trag buđi, najbolje je da takvo voće odmah bacite. Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti upozoravaju da ovakve promene mogu biti znak da je banana počela da se kvari ili da je kontaminirana mikroorganizmima koji mogu ugroziti zdravlje.
- Takođe, banane koje su postale potpuno crne, previše mekane ili imaju neprijatan miris trebalo bi odmah ukloniti iz ishrane. Konzumiranje takvog voća može biti rizično, naročito za decu, starije osobe i ljude sa osetljivim želucem.
Banane su jedno od najpopularnijih voća na svetu zbog svog slatkog ukusa i bogatstva hranljivim materijama. Sadrže kalijum, vitamin B6, vlakna i antioksidanse, zbog čega se preporučuju kao deo zdrave ishrane. Pravilno skladištenje ovog voća ne samo da pomaže da ono ostane sveže, već i omogućava da uvek imate pri ruci zdravu užinu ili sastojak za brz i hranljiv obrok.
- Ako želite da maksimalno iskoristite prednosti banana, ostavite ih na kuhinjskom pultu dok ne dostignu savršenu zrelost, a zatim ih prebacite u frižider. Za još duže čuvanje, zamrzavanje je odlična opcija. Na taj način ćete izbeći bacanje voća i uvek ćete moći da uživate u njihovom ukusu i hranljivim vrednostima.
Ove jednostavne navike u rukovanju bananama mogu vam pomoći da očuvate njihovu svežinu, sprečite nepotrebno bacanje hrane i osigurate da vaše voće bude sigurno za konzumaciju. Sledeći put kada donesete banane iz prodavnice, setite se ovih saveta i čuvajte ih na pravi način kako bi duže trajale i ostale jednako ukusne.