Pasulj zauzima značajno mjesto kao omiljeno jelo u srpskom narodu, a uz to postoji niz prijedloga za njegovu optimalnu pripremu. Svaki pojedinac posjeduje poseban način koji pojednostavljuje proces kuhanja glasovitog vojnog graha ili tradicionalne posne prebranice. Ipak, ključno je priznati da prisutnost određenih komponenti u grahu može dovesti do probavnih smetnji.

  • Iako su mahunarke, orašasti plodovi, žitarice i sjemenke prepoznati kao hranjivi izvori hrane, oni mogu predstavljati određene rizike za tijelo koji proizlaze iz prisutnosti fitinske kiseline. Ova se kiselina veže s vitalnim mineralima poput bakra, magnezija, joda, željeza i cinka. Kao rezultat toga, ti se esencijalni elementi prerano izbacuju iz tijela, što znači da se uklanjaju prije nego što mogu dati bilo kakvu korist našem zdravlju.

Nepostojanje zaštitne “barijere” u probavnom sustavu protiv fitinske kiseline inhibira apsorpciju ključnih minerala, proteina i masti. Posljedično, ovaj nedostatak dovodi do nedostatka esencijalnih hranjivih tvari, što kasnije uzrokuje komplikacije unutar mišićno-koštanog, imunološkog i probavnog sustava.

  • U nastavku nekoliko bitnih stvari o pasulju:

Pasulj je hranljiva mahunarka bogata proteinima, vlaknima i vitaminima, popularna u mnogim kuhinjama. Međutim, jedan od najčešćih problema s pasuljem je to što može izazvati nadimanje zbog prisustva određenih složenih šećera koje telo teže razgrađuje. Da bi se smanjio osećaj nadimanja, preporučuje se da se pasulj pre kuvanja dobro ispere i potopi u vodu na nekoliko sati ili preko noći. Tokom kuvanja, vodu u kojoj se potapao treba zameniti svežom, a dodavanje začina poput kima ili lovorovog lista može takođe pomoći u smanjenju nadutosti.

Uz to, vrijedne su pažnje mahunarke uključujući grah, leću, kikiriki, grašak i soju. Određeni orašasti plodovi, posebno lješnjaci, bademi i orasi, također se smatraju značajnim izvorima zabrinutosti. Osim toga, sjemenke suncokreta, maka, lana, bundeve i sezama sadrže znatnu koncentraciju fitinske kiseline. Pavlova tvrdi da ova hrana obiluje esencijalnim hranjivim tvarima, poput vlakana, koja su potrebna tijelu i stoga bi trebala ostati dio prehrane.

  • Što se tiče metoda ublažavanja fitinske kiseline, Pavlova identificira različite pristupe njezinoj neutralizaciji. Jedna učinkovita metoda je toplinska obrada, koja može smanjiti koncentraciju fitinske kiseline za 30 do 35 posto. Namakanje hrane u vodi daje najznačajnije rezultate. Značajan nedostatak ove metode je dosta vremena koje zahtijeva, prenosi Novi.ba.

Na primjer, smeđa riža mora biti uronjena u vodu u trajanju od 12 sati, dok zobene pahuljice zahtijevaju namakanje u rasponu od 10 do 12 sati. Bijela riža obično zahtijeva približno devet sati namakanja, a biserni ječam treba ostaviti da se namače šest sati. Kako biste poboljšali rezultate, preporučljivo je dodati malu količinu octa ili limunovog soka u vodu za namakanje.

  • Liječnik je predložio alternativnu metodu za smanjenje razine fitinske kiseline namakanjem “problematične” hrane u sirutku. Nadalje, primijećeno je da klijanje graha i žitarica može smanjiti sadržaj fitinske kiseline za oko pedeset posto. Pavlova tvrdi da najučinkovitija strategija uključuje kombinaciju metoda obrade hrane. Namakanje hrane prije kuhanja ili pečenja rezultira najznačajnijim smanjenjem fitinske kiseline.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here