Mikroorganizmi žive svuda pa čak i na našem tijelu, iako su toliko sitni da nama ne igraju nikakvu ulogu osim ako su neke opasne vrste. Međutim, postoje neki sićušni paraziti o kojima ne razmišljamo, a stvaraju probleme. Danas vam otkrivamo slučaj sa kojim se susrela jedna žena.
Dermatolozi često upozoravaju na rizike povezane s infekcijama kože lica, koje se mogu pojaviti čak i pri minimalnom kontaktu, jer su te infekcije češće nego što mnogi misle. Jednu posebnu infekciju, koja se može učiniti prilično alarmantnom za one koji nisu upoznati s njom, uzrokuje parazit koji se zove Demodex.
- Ove sićušne grinje žive na ljudskoj koži i, iako ih je obično nemoguće otkriti bez povećanja, mogu dovesti do niza neugodnih simptoma. Mikroskopski organizmi poznati kao Demodex grinje obitavaju na ljudskoj koži, osobito unutar folikula dlake i lojnih žlijezda.
Najzastupljenije vrste su Demodex folliculorum i Demodex brevis, koje, unatoč duljini od samo 0,3 milimetra, mogu dovesti do značajnih promjena na koži. Ove grinje su noćne, izlaze iz pora kako bi se razmnožavale i tražile nove folikule dlake tijekom noći. Njihova prisutnost može rezultirati simptomima kao što su svrbež, peckanje, crvenilo i stvaranje malih mjehurića ili papula, što sve može biti zbunjujuće i zabrinjavajuće za one koji su pogođeni.
Nedavna publikacija jednog dermatologa detaljno opisuje susret s pacijentom na čijem je licu pronađen znatan broj Demodex grinja, što je otkriveno dermoskopom. Unatoč namjeri dermatologa da razjasni situaciju i podijeli sveobuhvatne informacije o parazitu, smatra da je pacijent pretrpio trajnu traumu otkrićem postojanja ovih grinja.
Ovo ilustrira kako pojedinci mogu reagirati na svijest o mikroorganizmima koji prebivaju u njihovim tijelima, čak i kada takvi organizmi obično ne dovode do značajnih problema. Istraživanje sa Sveučilišta u Readingu pokazuje da bi se Demodex grinje mogle suočiti s izumiranjem zbog degradacije DNK.
Ovo otkriće je intrigantno jer ukazuje na evolucijske transformacije koje su se dogodile u ovim mikroorganizmima tijekom vremena. Dr. Alejandra Perota, jedna od uključenih istraživača, naglašava važnost uvažavanja naše bliske interakcije s Demodex grinjama i staništima koja im osiguravamo. Ona opisuje ove grinje kao “malene i preslatke”, ističući njihovu ulogu u čišćenju pora naše kože.
Ovo gledište može ublažiti zabrinutost zbog njihove prisutnosti, jer grinje obično ne dovode do značajnih problema. Iako Demodex grinje općenito ne uzrokuju ozbiljne simptome, ponekad mogu uzrokovati infekciju poznatu kao demodikoza, koja dovodi do neugodnih kožnih reakcija.
Simptomi mogu uključivati crvenilo, svrbež i osip, osobito na licu oko očiju, nosa i usta. U nekim slučajevima mogu se razviti i natečene kožne žlijezde. Važno je napomenuti da su djeca mlađa od pet godina rijetko pozitivna na grinje Demodex, dok njihova prisutnost ima tendenciju povećanja nakon puberteta zbog pojačane aktivnosti žlijezda lojnica.
Među odraslim osobama u dobi od 50 i više godina, gotovo polovica je pozitivna na Demodex grinje, često bez ikakvih simptoma. Dermatolozi obično koriste test otiska kože kako bi utvrdili prisutnost ovih grinja na koži. Ovaj postupak je brz i bezbolan, omogućuje mikroskopsku analizu kože za otkrivanje grinja, a rezultati su uglavnom dostupni unutar istog ili sljedećeg dana.
- Grinje Demodex mogu se prenijeti izravnim kontaktom koža na kožu ili dijeljenjem predmeta poput ručnika, igračaka i kozmetičkih proizvoda. Osim toga, nehigijenski uvjeti u kozmetičkim salonima mogu poslužiti kao potencijalni izvor infekcije.
Mogućnosti liječenja demodikoze mogu varirati od lokalnih terapija do oralnih lijekova u težim slučajevima, s ciljem potpunog iskorijenjivanja grinja s kože. Dok mnogi ljudi prirodno nose mali broj Demodex grinja bez problema, ključno je konzultirati se s dermatologom radi odgovarajućeg liječenja kada se infekcija pojača i simptomi postanu neugodni.