Kad dođe ljeto, svi poželimo lubenicu – točnije, sočnu, slatku, hladnu, osvježavajuću lubenicu. Ima li boljeg vremena za uživanje nego tijekom vrućih dana? Mnogi su pojedinci imali ovu misao: što ako konzumiramo sjeme uz vodenasto crveno meso? Neki govore jedno, neki drugo, ali ne prema specijaliziranim stručnjacima za probavu i zdravlje crijeva poput gastroenterologinje Anastazije Timošenko; ona ima svoje sumnje.
- Sadržaj ide nakon oglasa Gutanje sjemenki lubenice: kontroverza Bile crne ili bijele, sjemenke lubenice neće predstavljati nikakvu opasnost po zdravlje ako se progutaju. Oni prirodno izlaze iz tijela i ne stvaraju slijepo crijevo u crijevima. Dok mnogi bijele sjemenke smatraju bezopasnima pa ih čak i konzumiraju, crne imaju neke nutritivne vrijednosti koje se ne smiju zanemariti.
Sjemenke crne lubenice pune su omega-3 masnih kiselina, kalija, magnezija, proteina i vlakana. Ove hranjive tvari mogu biti vrlo korisne za dobro zdravlje na nekoliko načina, uključujući poboljšanje zdravlja srca i jačanje imunološkog sustava ili čak promicanje zdrave probave. Priprema i konzumacija sjemenki lubenice Ako želite izvući bilo kakvu korist od sjemenki lubenice, savjetuje se da ih pripremite na način da budu ukusne za konzumaciju.
- Ovo je jednostavan recept za pečenje sjemenki: Priprema sjemena Uvjerite se da su sjemenke lubenice dobro očišćene i dobro osušene (osušene do potpunog suha). U limu za pečenje: Suhe sjemenke stavite u kalup za pečenje i tanko ih prelijte maslinovim uljem. Posolite i stavite u umjereno zagrijanu pećnicu na oko 160 stupnjeva. Trebat će im otprilike 10-15 minuta da se skuhaju i trebali bi biti zlatnosmeđi i hrskavi.
Napomena o okusu: Za dodatni okus dodajte neke začine poput kajenskog papra, cimeta ili malo šećera prije pečenja. Moguće nuspojave Iako su sjemenke lubenice općenito dobre za većinu ljudi, oni pojedinci koji imaju prilično osjetljiv probavni sustav trebali bi pripaziti. Kod nekih ljudi jedenje sjemenki lubenice može izazvati simptome poput nadutosti. To bi mogao biti slučaj nelagode, pa čak i proljeva izazvanog uzimanjem sjemenki.
- Stoga, ako imate gastrointestinalnih problema, preporučuje se da ih uzimate u malim količinama ili ih potpuno izbjegavate. Sjemenke lubenice ne samo da su bezopasne, već mogu biti i vrlo korisne ako se koriste kao što ćemo objasniti. Sljedeći put kad zarijete zube u sočnu krišku lubenice, razmislite o zadržavanju (i naknadnoj pripremi) sjemenke za hrskavu, zdravu poslasticu!
BONUS TEKST
U tropskim kišnim šumama jugoistočne Azije pronaći ćete jednu od najzanimljivijih biljaka, Rafflesia arnoldii, poznatu i kao mrtvački cvijet. Osobito je čest na otocima Borneo i Sumatra. Ono što ga čini tako zanimljivim je veliki cvijet; zapravo, može doseći promjer veći od jednog metra i težinu od 11 kilograma.
To čini Rafflesia arnoldii najvećim pojedinačnim cvijetom na svijetu. Jedinstvenost se ne zaustavlja na veličini; čak i način preživljavanja izdvaja ovu biljku. Rafflesia arnoldii je parazitska biljka, što znači da nema stabljike, lišća ni korijena. Ne čini se. Umjesto toga, živi kao parazit na vinovoj lozi roda Tetrastigma.
Zapravo, apsorpcija hranjivih tvari i vode odvija se iz biljke domaćina pomoću specijaliziranih struktura koje se nazivaju haustorijumi. Rafflesia arnoldii najpoznatija je po svom smradu, opisanom kao smrad trulog mesa. Sam miris je prilično odvratan, ali igra ključnu ulogu u oprašivanju biljke; privlači kukce, osobito muhe koje polažu jaja na raspadajuće meso.
Dok se kreću s jednog cvijeta na drugi tijekom potrage za mjestom za polaganje jaja, oni također nenamjerno utječu na prijenos peluda. Budući da je vrlo rijetka i trebaju posebne uvjete za rast, Rafflesia arnoldii je ugrožena vrsta.
Krčenje šuma i ljudske aktivnosti smanjuju njegovo prirodno stanište; to predstavlja veliku opasnost za njegovu egzistenciju. Ipak, Rafflesia arnoldii jedna je od najprivlačnijih biljaka na našem planetu iz nekog nepoznatog razloga, magično privlačeći ljude iz cijelog svijeta zainteresirane za prirodu kao i botaničare.