U jutarnjoj emisiji u kojoj je gostovao, profesor dr. Vojislav Perišić bavio se djelovanjem svinjske masti na naše zdravlje i vrstama namirnica koje griju tijekom hladnijih dana. Iznenađujuće, njegova početna preporuka bila je uključiti visokokvalitetno crveno meso u našu prehranu. Ovaj prijedlog mnoge je zatekao nespremne, posebice s obzirom na prevladavajuće mišljenje o masnoćama i izostanku maslinovog ulja iz vlastitog režima, kao i uključivanju rakije prije jela.
Zanimljivo, kada povećamo konzumaciju jela na bazi mesa, naš metabolizam doživi nevjerojatan poticaj od 15 posto, što potiče naše tijelo da radi ubrzanim tempom. U hladnijim vremenima konzumacija mesa postaje još važnija. Iako ovo može izazvati negativan odgovor od vegana, istina je da je meso bitna komponenta. Sami proteini služe kao katalizatori za energetski metabolizam, trenutno stvaraju toplinu i optimiziraju tjelesne funkcije. Nije slučajno da su u to doba bila poznata i obilna jela usredotočena na svinjetinu. Dr. Perišić otkrio je i ulje od kojeg je apstinirao čitavo desetljeće zbog štetnog djelovanja na krvni tlak. Danas bi vaš fokus trebao biti na uključivanju raznih antioksidansa u vašu prehranu.
Neki primjeri uključuju šipak, jagode i maline. Osim toga, važno je uključiti kvalitetno crveno meso koje je bogato esencijalnim nutrijentima. Za odrasle se preporučuje unos oko 30-40 grama masti dnevno. Kad kuhate jaje, obavezno koristite žlicu masti, a ne ulja. Govornik je istaknuo važnost korištenja masti umjesto ulja jer ulje može imati negativan učinak na krvni tlak. Konzumacija prekomjerne količine masti može dovesti do nakupljanja masnih naslaga u karotidnoj arteriji. Pretile osobe često imaju povišenu razinu CRP-a. Savjetuje se konzumacija žute masti i izbjegavanje bijele masti. Razlika je u prehrani stoke. Goveda koja su umjetno hranjena obično imaju bijelu mast, dok goveda koja se hrane travom i unose beta-karoten imaju žutu mast.
Preporuča se kupnja žute masti kod poljoprivrednika ili na tržnici, i to od mangulice. Umjesto da se odlučite za bijelu mast koja se nalazi u trgovinama, najbolje je odabrati žutu mast zbog njezinih prehrambenih prednosti. Prema njegovom savjetu, preporuča se koristiti mangovu mast umjesto ulja prilikom pečenja jaja ili odreska. Također predlaže konzumiranje više mesa i masti. Dok žene više vole piletinu na žaru, ja osobno uživam u batakima i karabatakima koji su manje masni i mogu se sljubiti s običnim povrćem. Za zdraviju varijantu preporučam odabir najmlađeg i najslađeg bijelog krumpira jer je široko dostupan. Na kraju je naglasio važnost uključivanja voća u prehranu. Profesor je tijekom predavanja ispričao fascinantnu anegdotu o rakiji i vinu.
Osobno prije jela pije rakiju od gospine trave, ljekovite biljke poznate po svom blagotvornom djelovanju na sluznicu. Profesor je naglasio da se gospina trava koristi čak i za liječenje rana, istaknuvši njezino izvanredno djelovanje na organizam. Što se tiče crnog vina, preporuča 300 mililitara zbog bogatog sadržaja antioksidansa. Dodatno, spomenuo je opciju kuhanog vina, koje zadržava svoju hranjivu vrijednost, a eliminira alkohol, što ga čini održivim izborom. Profesor je priznao da crno vino uvijek ima u hladnjaku i da uživa u njemu ohlađenom. Kad noću uhvati glad, odlučuje se za voće, osobito jabuke. Pohvalio je jabuke jer su pune kalorija i 15 esencijalnih vitamina, istaknuvši njihova svojstva za poboljšanje raspoloženja. S druge strane, upozorio je da se ne treba oslanjati samo na banane, jer su bogate kalorijama, ali nemaju iste okrepljujuće učinke.
Zaključno, profesor je istaknuo važnost upoznavanja s mogućim alergijama na banane, jer mnogi ljudi nisu svjesni ove posebne osjetljivosti. Dodatni sadržaj Opće je poznato da vitamin C igra ključnu ulogu u održavanju cjelokupnog zdravlja, osobito kada se radi o borbi protiv prehlade ili gripe. Međutim, ono što nije tako široko priznato je iznimna učinkovitost liposomalnog vitamina C u borbi protiv raka. Časopis “Natural Health 365” nedavno je objavio članak pod naslovom “Utjecaj vitamina C na stanice raka i infekcije”, koji ističe brojne dobrobiti vitamina C u jačanju sposobnosti imunološkog sustava da eliminira stanice raka. Jačanjem imuniteta tijelo postaje vješto u prepoznavanju, ciljanju i iskorijenjivanju stanica raka.
Posljedično, vitamin C igra ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava, nudeći neusporedivu zaštitu od raka i niza infekcija. Ne samo da je vitamin C učinkovit tretman za ovu nemilosrdnu bolest, već je i jedna od najučinkovitijih preventivnih mjera. Važnost prevencije ne može se precijeniti, a odlučivanje za vitamin C kao preventivnu mjeru nije samo ugodno, već je i lišeno bilo kakve psihološke težine koja dolazi s liječenjem. Za pojedince koji se bore s rakom, nema potrebe brinuti o potencijalnom utjecaju vitamina C na tradicionalne metode liječenja.
Zapravo, vitamin C nadopunjuje konvencionalno liječenje raka i može pružiti olakšanje od uobičajene boli povezane s ovom bolešću. Prethodne studije pokazale su da primjena visokih doza vitamina C uz konvencionalne terapije može poboljšati opću dobrobit, pomoći u kemoterapiji, potaknuti apetit i ubrzati proces oporavka. Posljedično, davanje prioriteta prevenciji nad liječenjem je ključno, što potiče usvajanje utvrđenih preventivnih mjera kako bi se osigurao dulji i zdraviji životni vijek.