U današnje vrijeme kada sve svoje obaveze nastojimo ispuniti u najkraćem roku, veoma često zanemarujemo svoje zdravlje, a za osobe koje se bore s bolovima u leđima i osteoporozom, bitno je da pravovremeno potraže olakšanje, a ne da se prepuste trpjeti bilo kakve bolove, jer kako savjetuju praktičari tradicionalne kineske medicine, oslanjanje samo na lijekove protiv bolova nije konačan lijek.
- Ključni aspekt nije eliminirati bol, već osigurati da tijelo ne trpi nikakvu patnju. Najučinkovitiji način ublažavanja boli je dosljedno bavljenje tjelesnim aktivnostima.
Kako biste ublažili nelagodu u gornjem i donjem dijelu leđa, zauzmite uspravan položaj i stavite stopala ispod stražnjice. Nastavite se naginjati prema naprijed, produžujući tako kralježnicu. Ova posebna vježba učinkovito cilja na svaki pojedinačni kralježak, pružajući olakšanje od postojeće boli. Dosljedno uključivanje ove rutine u vaš dnevni režim u konačnici će rezultirati potpunim iskorjenjivanjem nelagode u kralježnici.
- Za ublažavanje napetosti u mišićima leđa i vrata, kao i za ublažavanje glavobolje i vrtoglavice, isprobajte ovu vježbu uza zid. Započnite tako što ćete leći na leđa i postaviti stopala na zid. Držite ruke na trbuhu, zatvorite oči i dišite ravnomjerno.
- Zauzmite pseći stav: poduprite svoju težinu na sva četiri uda, održavajući stabilan ritam udisaja i izdisaja. Postupno podignite njušku prema nebu, a zatim je spustite prema tlu zahvaćajući trbušne mišiće. Ovaj poseban manevar je koristan za ublažavanje nelagode u području želuca i rješavanje problema povezanih s probavnim smetnjama.
- Kako biste ublažili nelagodu u trbuhu i olakšali probavu, krenite u pokrete istezanja i uvijanja. Započnite tako što ćete sjesti na pod i prekrižiti jednu nogu preko druge. Nastavite nježno ispružiti tijelo u stranu. Ponovite ovaj niz na obje strane, pazeći da svaki položaj zadržite otprilike 30 sekundi.
- Da biste zauzeli položaj leptira, počnite tako što ćete sjediti na podu ispravljenih leđa. Spojite stopala i postupno ih približavajte tijelu, dopuštajući kukovima da se istegnu. Zadržite ovaj položaj otprilike 2 minute.
Ne zaboravimo izvanredne restorativne sposobnosti našeg tijela kada se bavimo odgovarajućom tjelesnom aktivnošću. Umjesto da odmah pribjegnete lijekovima protiv bolova, razmislite o pokušaju jedne od ovih vježbi kao sredstvu za ublažavanje nelagode.
BONUS SADRŽAJ :
Naše svakodnevne navike i postupci imaju dubok utjecaj na kvalitetu života koji doživljavamo. Iako se male prilagodbe mogu činiti beznačajnima, one imaju potencijal dovesti do značajnih pozitivnih promjena tijekom vremena. Kako bismo poboljšali kvalitetu života, evo nekoliko prijedloga za njegovanje korisnih svakodnevnih navika:
Uključivanje redovite tjelesne aktivnosti u vašu rutinu nevjerojatno je korisno za vaše fizičko i psihičko blagostanje. Preporučuje se odvojiti najmanje 30 minuta svaki dan za umjerenu tjelovježbu, bilo da se radi o brzoj šetnji, trčanju ili čak vježbanju u udobnosti vlastitog doma.
Održavanje dobrog zdravlja zahtijeva dobro uravnoteženu prehranu koja uključuje obilje voća, povrća, cjelovitih žitarica, proteina i zdravih masti. Ključno je izbjegavati prerađenu hranu, šećere i zasićene masnoće, a istovremeno osigurati dovoljan unos tekućine tijekom dana.
Dovoljno sna ključno je za pomlađivanje tijela i uma. Važno je uspostaviti dosljedan raspored spavanja, osigurati da je vaše okruženje za spavanje ugodno i mirno i suzdržati se od konzumiranja stimulansa poput kofeina prije spavanja.
Uključivanje svakodnevne prakse meditacije ili opuštanja u vašu rutinu može imati dubok utjecaj na smanjenje razine stresa, povećanje koncentracije i promicanje sveukupnog mentalnog blagostanja. Osmislite trenutke mira i samoće, duboko dišite i usmjerite fokus na sadašnji trenutak.
Na emocionalno blagostanje uvelike utječe kvaliteta naših odnosa s obitelji, prijateljima i zajednicom. Važno je dati prioritet provođenju vremena s voljenima, pokazivati poštovanje, pružati podršku i njegovati veze koje su smislene i obogaćuju. Poboljšanje kvalitete života uključuje uključivanje u kontinuirano obrazovanje i osobni rast. Prihvatite priliku da svakodnevno proširite svoje znanje, bilo da se radi o čitanju, pohađanju obrazovnih tečajeva ili sudjelovanju u aktivnostima koje potiču inspiraciju u vama.
Čin uranjanja u svijet prirode ima blagotvoran učinak na naše fizičko i mentalno blagostanje. Neophodno je u našem rasporedu izdvojiti trenutke za šetnje prirodom, aktivnosti na otvorenom ili jednostavno cijeniti sjaj koji nas okružuje.
Postizanje ravnoteže i sklada u životu može se postići malim prilagodbama naše dnevne rutine. Važno je uložiti vrijeme i energiju u njegovanje zdravih i ispunjavajućih navika, jer mogu uvelike utjecati na našu ukupnu kvalitetu života.