U današnjem članku Vam donosimo malo sportske novosti. Novak Đoković, prvi reket Srbije je odlučio da stane za prava igrača i pošalje svima jasnu poruku kakvo je njegovo mišljenje o ponašanju ATP…
Novak Đoković je, prema očekivanjima, odlučio da preskoči masters turnir u Kanadi, koji se naizmenično održava u Torontu i Montrealu. Poslednji put je u toj zemlji nastupio davne 2019. godine, kada je stigao do treće runde. Ove godine, dok slavi ulazak u ekskluzivni klub tenisera sa više od 900 pobeda, jasno je stavio do znanja da želi pažljivo da bira turnire i da prilagodi raspored svojim prioritetima.
- Iako je čak četiri puta osvajao ovaj turnir, u poslednjim sezonama mu se kanadski masters nikako nije uklapao u plan priprema. Situacija se dodatno zakomplikovala kada je Vimbldon pomeren za nedelju dana kasnije nego ranije, čime je nastala velika gužva u rasporedu turnira tokom leta. To je izazvalo domino efekat i sada se mnogi igrači suočavaju sa praktično neizdrživim tempom takmičenja.
Đoković nije jedini koji je odlučio da izostane iz Kanade. Njegovom primeru su se pridružili Janik Siner, Karlos Alkaraz i Džek Drejper, a u ženskoj konkurenciji i Arina Sabalenka. Odluke ovih tenisera nisu iznenađenje jer se već godinama priča o prenatrpanom kalendaru ATP i WTA takmičenja. Umesto da žrtvuju svoje zdravlje i karijeru, oni su izabrali da naprave pauzu i da odmore pre nastavka sezone.
- Đoković je već ranije isticao da tenis ima jednu od najdužih sezona u sportskom svetu, koja praktično traje od početka januara do kraja novembra. Kao individualni sport, tenis ne dopušta zamene – svaki poen i svaki dan na terenu su važni. Za razliku od timskih sportova, ovde nema mogućnosti da neko drugi uskoči kada se igrač ne oseća dobro ili mu je potreban predah. Đoković je naglasio da je potrebno da ceo život bude posvećen tenisu ako želiš da se takmičiš na najvišem nivou, ali da takav pritisak nije održiv za svakoga.
Problem dodatno komplikuje promenjeni format kanadskog mastersa, koji sada traje 11 dana i završava se usred radne nedelje, što je mnogima čudno i nelogično. Finale turnira zakazano je za četvrtak, što dodatno smanjuje njegovu atraktivnost. To je prvi put u istoriji da će jedan ovako veliki turnir imati ovakav termin završetka.
- Još jedan razlog zašto igrači daju prednost drugim turnirima jeste činjenica da Sinsinati, koji se igra neposredno pre US Opena, koristi gotovo identičnu podlogu kao njujorški grend slem. Zbog toga mnogi biraju Sinsinati kako bi se uigrali i pripremili za ono što ih očekuje na jednom od četiri najveća turnira u sezoni.
Dodatno, ove godine dolazi do još jedne promene u kalendaru – miks dubl takmičenje, koje će igrati najbolji igrači sveta u singlu, održaće se tokom kvalifikacione nedelje za US Open. Đoković će u ovom specijalnom događaju igrati sa Olgom Danilović, što izaziva veliko interesovanje ljubitelja tenisa u Srbiji i širom sveta.
- Ove zgusnute promene u rasporedu jasno pokazuju koliko je kalendar postao nemilosrdan. ATP, u svojoj težnji za većim prihodima, napravio je raspored koji je gotovo nemoguće pratiti bez rizika za zdravlje igrača. Zato se sve više tenisera odlučuje da selektivno bira turnire i izostavi neke, pa čak i one iz Masters 1000 serije.
Turnir u Kanadi, koji je nekada bio pravi magnet za najbolje svetske igrače, ove godine će se suočiti sa ozbiljnim padom popularnosti i kvaliteta. Bez Đokovića, Alkaraza, Sinera i drugih velikih zvezda, pitanje je koliko će moći da zadrži pažnju publike. Jasno je da će ovo biti izazovna godina za organizatore, ali i važna lekcija za ATP o tome koliko je važno da se pronađe balans između komercijalnih interesa i potreba samih sportista.