Dino Merlin je slavljen zbog svojih trajnih glazbenih postignuća, a njegova pjesma ‘Beograd’ iz 1991. smatra se neslužbenom himnom glavnog grada Srbije. Osvrćući se na dugogodišnja šuškanja o svojoj inicijalnoj namjeri da snimi ovo djelo, Merlin se iskreno osvrnuo na Cecu Ražnatović. Naposljetku, odlučio je ne nastaviti sam sa snimanjem i umjesto toga ponudio pjesmu Ražnatoviću, dajući kontekst za ovu odluku.
- Međutim, ova tvrdnja je netočna. Skladba ‘Beograd’ zapravo je nastala za Cecu Veličković u St. Gallenu u Švicarskoj, u ranim jutarnjim satima 1991. godine, po narudžbi njezinog tadašnjeg partnera Haruna Samardžića. Nakon toga sam producirao tri pjesme, od kojih je jedna bila “Beograd”. Merlin je u intervjuu za “Kurir” izrazio oklijevanje da priča o svom privatnom životu, zbog čega mnogi ne znaju njegovo pravo ime.
B0NUS:
Crveni luk se svrstava u rod Allium, koji se na latinskom označava kao Allium cepa. Ovaj rod obuhvaća između 600 i 700 vrsta, od kojih su većina usamljene i nemaju gospodarsku važnost. Točnije, članovi roda Allium uglavnom se nalaze na sjevernoj hemisferi, a sporna vrsta pronađena je u južnoj Africi koja se još ispituje. Divlje vrste Allium prevladavaju širom sjeverne hemisfere, protežući se od Amerike do Meksika i diljem Starog svijeta, što uključuje sjevernu Afriku i gotovo cijelu Aziju.
- Predstavnici vrste Allium ne uspijevaju u vlažnoj tropskoj klimi ili gustim šumskim područjima; umjesto toga, obično se nalaze u otvorenim staništima kao što su travnjaci, stepe, polupustinje i pustinje, s posebno snažnim populacijama u južnoj i središnjoj Aziji. Među rijetkim vrstama od gospodarske važnosti, crveni luk je grupiran s češnjakom, porilukom i vlascem.
Povijesni izvještaj o crvenom luku ilustrira njegov dugogodišnji značaj kao cijenjene biljke u raznim kulturama. Dokazi pokazuju da se crveni luk uzgajao u Mezopotamiji i Egiptu prije oko 6000 godina, dok je uvođenje uzgoja luka u Europu uslijedilo nakon što su Rimljani prenijeli lukovicu preko Alpa.
DODATNI TEKST
Ovaj sastojak pojačava okus i vlažnost jela, uključujući mesne okruglice i punjene odreske, čineći ih znatno ukusnijima i sočnijima. Postoji bezbroj metoda za pripremu mljevenog mesa, a svaka domaćica posjeduje svoju jedinstvenu tehniku kako bi ono ostalo iznimno sočno. Prethodno smo vam pružili uvide iskusnih domaćica koje u mljeveno meso stavljaju maslac, krumpir i škrob.
- Iako su svi ovi prijedlozi korisni, predlažemo dodatni savjet koji će zahtijevati minimalne troškove. Dodavanje masnoće mljevenom mesu poboljšava okus i vlažnost jela kao što su mesne okruglice i punjeni odresci, čineći ih znatno ukusnijim i sočnijim. Kvaliteti mesa pridonosi i svinjska mast koja daje i osebujnu aromu, što jelima od mljevenog mesa čini znatno privlačnijim. Korištenje svježe masti je optimalan izbor.
Za pojašnjenje što je svježa mast, to uključuje izdvajanje svinjske masti iz mesa određenog za pečenje ili prženje i dijeljenje u vrećice za skladištenje. Ova mast se može držati u zamrzivaču dok ne bude potrebna za mljeveno meso; međutim, treba ga samljeti prije ugradnje u smjesu. U nedostatku svježe svinjske masti, može se pouzdano zamijeniti svinjskom mašću koja je dostupna na tržištu, poput svinjske masti za kuhanje.