U više od 90% slučajeva kronični fekalni zatvor nije uzrokovan bolešću ili organskim oštećenjem, već funkcionalnim poremećajem. To ukazuje da se kod osoba s normalnom probavom i zdravim crijevima problemi s pražnjenjem debelog crijeva mogu pojaviti samo kada postoje poremećaji u funkcioniranju živaca koji reguliraju redovitu eliminaciju stolice (autonomni živčani sustav).

 

Kada liječnici pritužbe pacijenata pripisuju njihovom odgoju i načinu života, to često dovodi do uvreda i kod mnogih pacijenata izaziva sumnju u ljubaznost i stručnost liječnika. Kad dijete navrši dvije godine, prirodno će imati sposobnost obavljanja nužde. Kada im se u stražnjem dijelu crijeva nakupi dovoljno otpada, aktivira se automatski crijevni refleks koji dovodi do nehotičnog pokretanja crijeva.

To se obično doživljava kao normalna pojava. Međutim, kako se dijete nastavlja razvijati i stjecati znanje, na kraju dolazi do stupnja u kojem je sposobno kontrolirati svoje crijevne pokrete i potisnuti svoj inherentni urinarni refleks. Razlog za ovu promjenu? Ljudi su društvena bića i moraju se prilagoditi društvenim normama koje su im nametnute. Kojem se čimbeniku često pripisuje primarni uzrok kroničnog zatvora stolice?

U manje naprednim zajednicama, muškarci su se ponašali djetinjasto kada je riječ o njihovim tjelesnim funkcijama, slobodno obavljajući nuždu kad god bi se pojavila želja, bez obzira na vrijeme ili mjesto. Međutim, u civiliziranijim društvima pojedinci ispunjavaju te potrebe samo kada je to društveno prihvatljivo. Kao rezultat toga, djeca postupno razvijaju sposobnost reguliranja vlastitog ponašanja i prilagođavanja očekivanjima okoline, uključujući kulturne norme i običaje.

Voljna kontrola defekacije ostvaruje se svjesnim stezanjem kružnih mišića smještenih na kraju debelog crijeva, koji djeluju pod utjecajem volje pojedinca. Iako se može pojaviti akutni fekalni zatvor, kod žena je češći kronični fekalni zatvor. Ova razlika između spolova može se pripisati pojačanim društvenim pritiscima i osjećajima srama s kojima se žene često suočavaju u vezi s defekacijom.

U određenim društvenim krugovima čin pražnjenja crijeva još uvijek se doživljava kao sramotan čin. Međutim, zahtjevi suvremenog života, karijere i putovanja često tjeraju muškarce da odgode ovu tjelesnu funkciju, narušavajući pravilnost njihovog prirodnog ritma eliminacije, svjesno i nesvjesno. S vremenom će refleks pucanja, koji je bio potisnut, postupno oslabiti do točke u kojoj redovita stimulacija više nije učinkovita. Otpad se nakuplja u debelom crijevu nekoliko dana.

Osjećaj potrebe za pražnjenjem crijeva javlja se samo kada količina stolice u crijevima dosegne kritični prag, uzrokujući prekomjerno rastezanje debelog crijeva. Ovaj oslabljeni refleks primarni je čimbenik iza nepravilnog pražnjenja, što u konačnici rezultira upornim i teškim zatvorom. Znakovi i simptomi dugotrajnog zatvora stolice uključuju: Pojedinci koji pate od ovog posebnog oblika zatvora obično imaju stolicu otprilike svakih 5 do 8 dana, ponekad čak i dulje.

Zanimljivo je da unatoč rijetkom pražnjenju crijeva uglavnom ne osjećaju nikakve dodatne tegobe. Povremeno se mogu pojaviti simptomi poput glavobolje, mučnine, smanjenog apetita, napetosti u želucu, pa čak i manji “srčani problemi”, ali ti se problemi brzo povlače nakon pražnjenja crijeva. Povezani bolovi nisu jaki, već su blagi, manifestiraju se kao tup osjećaj u struku i pritisak u donjem dijelu trbuha i zdjelici. Grčevi u trbuhu su rijetka pojava. Sluznica debelog crijeva može biti oštećena izuzetno čvrstom stolicom, što rezultira upalom u tom specifičnom području.

U slučajevima kada se tekućina, sluz i tvari neugodnog mirisa izbacuju iz anusa, a tvrda stolica ostaje u crijevima, važno je uzeti u obzir prisutnost upale. Osobe koje također pate od hemoroida mogu osjetiti bol i krvarenje kao posljedicu tvrde stolice. Čin ispuštanja čvrste stolice može biti popraćen intenzivnom boli, što dovodi do zadržavanja stolice zbog razumljive želje da se izbjegne pogoršanje stanja. Prirodni prolaz otpadnih tvari može biti ometen skrutnutim izmetom, uzrokujući začepljenje debelog crijeva.

Kako bi to ublažio, vaš će liječnik ručno omekšati stvrdnuti izmet i postupno ga izvlačiti. Osobe s kroničnim zatvorom suočene su s povećanim rizikom zbog pretjeranog oslanjanja na sredstva za čišćenje kao što su laksativi i purgativi. U potrazi za redovitim pražnjenjem crijeva, te osobe postupno povećavaju dozu i traže snažnije alternative. Osim toga, postoje stanja koja ne nastaju zbog zatvora, već zbog dugotrajnog uzimanja ovih lijekova.

Upotreba svih sredstava za čišćenje protivna je prirodnom poretku jer uzrokuju značajnu iritaciju probavnog sustava. Prirodni lijekovi za kontrolu kroničnog pražnjenja crijeva: Pojedinci koji su izdržali dugotrajne napade kroničnog zatvora mogu postići odgovarajuće pražnjenje crijeva bez oslanjanja na pomoć kemijskih sredstava za čišćenje. Umjesto pribjegavanja laksativima, ključno je obnoviti i ojačati oslabljeni refleks odgovoran za omogućavanje pravilne eliminacije.

Kako se ovaj cilj može postići? Kako bi se pospješila iritacija crijeva, važno je konzumirati hranu s visokim udjelom ostataka, osobito onu bogatu vlaknima. Voće i povrće su izvrsni izvori vlakana, sa sirovim opcijama koje daju više ostataka u usporedbi s kuhanim. Međutim, nije preporučljivo oslanjati se isključivo na hranu bogatu bjelančevinama poput mlijeka, mesa, sira i jaja, budući da ostavljaju minimalan talog i možda nisu prikladne za osobe koje pate od kroničnog zatvora.

Za osobe koje pate od dugotrajnog zatvora, uključivanje velike količine lisnatog povrća kao što su blitva, špinat i kelj, zajedno s mrkvom i šljivama, u vašu dnevnu prehranu može biti korisno. Osim toga, poznato je da konzumacija soka, meda i kave ima stimulirajući učinak. Mnogi su pojedinci otkrili vlastite metode za održavanje redovite stolice. Neki se odlučuju navečer popiti čašu mineralne vode, dok se drugi ujutro odlučuju na konzumiranje grožđa, šljiva ili drugog voća.

Ove prakse pomažu u poticanju pražnjenja crijeva, a nekima u tom procesu pomaže i ispijanje prve šalice kave ili jutarnje pušenje cigarete. Održavanje dosljedne rutine vježbanja ima golemu važnost. Bavljenje fizičkim radom, bavljenje sportom i bavljenje gimnastikom može utjecati na pravilan rad probavnog sustava. Osobe koje dulje vrijeme provode sjedeći za radnim stolom često imaju uporni zatvor.

Uključivanje svakodnevne dvosatne šetnje, osobito u kombinaciji s vježbama usmjerenim na trbuh i koljena, može dodatno povećati dobrobiti. Osim toga, ključno je uspostaviti redoviti raspored pražnjenja crijeva. U idealnom slučaju, ovo bi trebalo biti učinjeno ujutro, jer želučani refleksi tijekom tog vremena potiču najsnažnije pokrete debelog crijeva u danu.

Besplatno