U današnjem svetu, privatnost je postala luksuz, a s povećanjem komunikacije i socijalnih mreža, postaje sve teže sačuvati lične informacije samo za sebe. Iako često verujemo svojim prijateljima i bliskim osobama, nije svakome moguće u potpunosti poveriti sve, jer se motivi ljudi mogu promeniti. Neke informacije, iako mogu delovati bezopasno ili nevažno, mogu biti iskorišćene protiv vas, bilo namerno, bilo nenamerno. Stoga je važno razviti sposobnost diskrecije i odlučiti što ostaviti u privatnosti.
Evo pet važnih tema o kojima bi trebalo biti oprezan prilikom razgovora, jer mogu imati dalekosežne posledice ako se dele previše široko:
1. Ciljevi i težnje koje ste postavili
Svi mi imamo aspiracije koje želimo ostvariti, bilo na profesionalnom, osobnom ili intimnom planu. Iako je ljudska priroda sklona deljenju svojih želja sa prijateljima, treba biti oprezan. Otkrivanje svojih ciljeva može otvoriti prostor za zavist i negativne reakcije. Ne mogu svi oko nas iskreno slaviti naše uspehe i napredak. Moguće je da, ako se previše pohvalimo pre nego što postignemo željeni cilj, neko pokuša sabotirati ili obeshrabriti nas. Biti previše otvoren o nerealizovanim planovima može samo povećati rizik od negativnih reakcija. Bolje je napredovati tiho i uživati u ishodima, nego što se rano izlažemo potencijalnim kritikama ili negativnim komentarima.
2. Ekonomske prilike
Financijska pitanja često izazivaju nelagodu i mogu biti predmet osudama ili kritikama. Razgovori o novcu i financijskim uslovima trebaju biti ograničeni, jer informacije o vašoj financijskoj situaciji mogu biti iskorišćene protiv vas. Bilo da se nalazite u dobrom financijskom položaju ili se suočavate sa problemima, važno je da ove informacije budu povjerljive. Ako drugi saznaju o vašim financijskim izazovima, mogu postaviti sudove ili početi iskoristiti te podatke kako bi manipulisali situacijom u svoju korist. Financijska stabilnost je osobna stvar, koja zaslužuje biti poverena samo onima kojima zaista verujete.
3. Pitanja koja se odnose na veze ili brak
Intimni odnosi, bilo da se radi o braku, vezi ili prijateljstvima, podložni su promenama i izazovima. Iako se često želimo povjeriti prijateljima i tražiti njihove savete, važno je ograničiti deljenje informacija o odnosima s previše ljudi. Osjetljivi detalji o vašem partneru, bračnim nesuglasicama ili ličnim problemima mogu lako postati predmet trača, što može izazvati još više problema. Osim toga, saveti koje dobijate možda nisu primenjivi na vašu situaciju, a mogu dovesti do pogrešnih zaključaka i napetosti. Ove informacije najbolje je držati u krugu najužih prijatelja ili stručnjaka, poput terapeuta, umesto što ih širiti među svima.
4. Strahovi i slabosti koje posjedujete
Svaka osoba ima svoje nesigurnosti i slabosti. Iako je prirodno da želimo da se otvorimo i delimo te aspekte sa onima u koje imamo poverenja, često je bolje zadržati ove informacije za sebe. Ne možete uvek biti sigurni u namere drugih ljudi, i postoji mogućnost da će neko iskoristiti vaše slabosti protiv vas. U trenucima sukoba ili nesuglasica, vaša ranjivost može biti korišćena da vas emocionalno povredi ili kontroliše. Umesto da otvoreno iznosite svoje strahove i nesigurnosti, ponekad je mudro da ih rešavate sami ili uz pomoć profesionalaca.
5. Osjetljive informacije koje se odnose na druge ljude
Informacije o prijateljima, porodici ili kolegama koje su vam poverene često su osjetljive. Iako se možda osjećate bliskima i želite ih podržati, važno je imati na umu da informacije koje su nam poverene ne treba širiti. Bilo da se radi o njihovim osobnim problemima, porodičnim izazovima ili nečemu još osjetljivijem, te informacije mogu lako biti pogrešno shvaćene ili iskrivljene ako se iznose pred previše ljudi. Izdaja poverenja može dovesti do sukoba ili povrede odnosa, jer jednom kada je informacija izlazila van, teško je ponovo uspostaviti povjerenje.
Zaključak
Mudrost u komunikaciji ključna je za uspješno održavanje zdravih odnosa. Diskrecija je osobina koju bi trebalo negovati i primenjivati u svakodnevnom životu. Razmislite dva puta pre nego što delite privatne informacije, jer čak i oni koji izgledaju kao prijatelji mogu imati skrivene motive. “Da ne govorite svojim prijateljima toliko, vaši neprijatelji ne bi znali toliko” – ova mudrost nas podseća na važnost zadržavanja privatnosti. Razvijanjem sposobnosti da pravilno procenjujemo šta delimo i s kim, štitimo se od mogućih negativnih posledica.