Svako ko ima baštu ili vrt ve4ć sada ubire plodove svog rada i a trpezi imaju domaće proizvode koje su sami stvorili. U julu paradajz počinje da zri a nema ljepše salate od njega još kad ga uberete u svojoj bašti.

Kako dolazi mjesec srpanj, dozrijevanje rajčica može dati dojam da je našim nastojanjima oko rajčice došao kraj. Ipak, ova predodžba je varljiva, jer produljenje razdoblja intenzivnog uzgoja nije jednostavan zadatak. Tijekom procesa proizvodnje ploda biljke rajčice troše znatnu količinu energije i hranjivih tvari.

Ključno je nastaviti s njegom i pažnjom ovim biljkama tijekom tog vremena, jer će njihovo zanemarivanje rezultirati nedostatkom novih rajčica i spriječiti postojeće da dostignu zrelost. Slijedeći ovih sedam jednostavnih koraka, možete osigurati obilnu berbu rajčice do kraja sezone.

Kako bi se povećala produktivnost biljke rajčice, ključno je dosljedno eliminirati sve divlje izdanke i višak lišća. Dok je lišće neophodno za rast rajčice, njegov višak odvraća energiju biljke od proizvodnje ploda. Preusmjeravanje te energije prema razvoju plodova je od vitalnog značaja, a pretjerana gustoća lišća otežava pravilnu ventilaciju i odgovarajuću rasvjetu.

 

Imajte na umu da kako se približavamo jesen i noći postaju sve hladnije, povećavaju se šanse za rast plijesni, osobito u područjima s neadekvatnom ventilacijom gdje se nalaze biljke. U prvom dijelu srpnja provodi se završna primjena gnojiva rajčicama. Primarni fokus je usmjeren na promicanje plodnog rasta, a ne na razvoj lišća. Uz organski materijal, gnojivo sadrži esencijalna mikro i makro hranjiva.

  • Za optimalnu gnojidbu rajčice u mjesecu srpnju preporuča se koristiti sljedeću mješavinu: pomiješati 1 litru stajskog gnoja, 20 g kalijevog sulfata, 10 g uree, 10 g vapna i 2 g bakrenog sulfata s 10 litara vode. Nanesite 1,5 do 2 litre ove otopine po biljci rajčice. Kontinuirano i ravnomjerno opskrbljivanje korijena biljaka rajčicom vlagom, bez vlaženja listova i plodova, čini navodnjavanje kap po kap preferiranom metodom za njihov uzgoj.

Ako alternativni lijek nije dostupan, dovoljno je jednostavno redovito zalijevanje biljke rajčice. Preporuča se zalijevanje stabla rajčice s plodovima 1-2 puta tjedno, svaki put s otprilike 4-5 litara vode. Zadržavanje vlage koje osigurava malč omogućuje smanjene potrebe za zalijevanjem kada su u pitanju rajčice.

Kako bi se osigurao pravilan rast korijena rajčice, važno je osigurati mu zrak, što može biti otežano stvaranjem zemljine pokorice, što malč učinkovito sprječava. Ne zaboravite redovito rahliti tlo ispod grmlja, idealno jednom tjedno. Nije potrebno kopati preduboko; bit će dovoljna dubina od 7-10 cm. Tijekom mjeseca srpnja ključno je dati prioritet zaštiti biljaka od prijetnji štetnika i bolesti.

Osiguravanje dobrobiti biljaka rajčice zahtijeva dosljedno praćenje kako bi se otkrile sve naznake štetnika ili bolesti. Za optimalan rast rajčice preporuča se prskanje sirutkom tijekom mjeseca srpnja. Za pripremu spreja pomiješajte 1 litru sirutke s 3 litre vode i ravnomjerno rasporedite po listovima biljaka rajčice. Savjetuje se ponavljanje ovog postupka svakih 10 dana ili nakon padalina.

U drugom dijelu srpnja postaje imperativ pažljivo pregledati grmlje zbog bilo kakvih početnih znakova plijesni. Nakon identificiranja zabrinjavajućih simptoma, odmah uklanjamo zahvaćeno lišće i grmlje tretiramo bakrom. Prije prskanja uklanjamo potpuno zrele ili skoro zrele plodove, pri čemu pazimo da ostanu samo oni koji nisu stariji od 7-10 dana.

Postoje različite vrste rajčica koje sazrijevaju u grozdovima, dok druge sazrijevaju pojedinačno bez utjecaja na susjedne plodove. Nakon što ti pojedinačni plodovi dostignu zrelost, uklanjamo ih kako bismo spriječili da crpe energiju biljke i ometaju rast obližnjih rajčica.

Bitan zadatak koji se ne smije zanemariti je postupak učvršćivanja grmova rajčice. Zbog svoje osjetljive prirode, krhke stabljike su osjetljive na oštećenja, što ovaj tretman čini apsolutno neophodnim. Ključno je imati na umu da je pravilna njega rajčice tijekom mjeseca srpnja ključna za osiguranje dobrobiti i produktivnosti biljaka.

Marljivim obavljanjem zadataka kao što su zalijevanje, zaštita od štetnika i bolesti, berba plodova, obrezivanje bočnih izdanaka i osiguravanje potpore za biljke, nedvojbeno ćete svjedočiti značajnom poboljšanju količine i kvalitete žetve rajčice.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here