69-godišnji muškarac nedavno je otkrio da kurkumin, aktivni sastojak koji se nalazi u kurkumi i često korišteni začin, ima vrijednost izvan svoje kulinarske upotrebe. Ovaj specifičan slučaj služi kao podsjetnik na opasnosti povezane s uobičajenim unosom biljnih dodataka prehrani.

  • Važno je priznati značajan porast popularnosti dodataka prehrani tijekom prošlog stoljeća. Iako javnost može izraziti snažnu čežnju, ključno je uzeti u obzir znanstvene podatke. Zabrinjavajući rezultati istraživanja uspostavljaju vezu između uobičajeno konzumiranog dodatka prehrani i pojave puknuća žučnog mjehura kod 69-godišnjeg muškarca. Liječnici su posjedovali samo ograničeno razumijevanje stvari o kojoj se radilo.

Bezbrojni pojedinci prepoznali su izvanredna svojstva kurkumina, snažnog protuupalnog spoja. Njegov širok raspon dobrobiti, uključujući liječenje dijabetesa i ublažavanje artritisa, izbacio ga je u središte pozornosti kao traženog suplementa. Kao rezultat toga, kurkumin je našao stalno mjesto u zbirkama mnogih lijekova.

  • Vjerodostojnost ovog dijetetskog proizvoda dovedena je u pitanje objavom izvješća o slučaju u American Journal of Medical Case Reports. Nakon tri uzastopna dana tegoba, 69-godišnjak je zatražio liječničku pomoć na hitnoj službi zbog simptoma koji uključuju bol u prsima, obilno znojenje i povišenu tjelesnu temperaturu.

Bol se naposljetku proširila u gornji dio leđa, što je natjeralo liječnike da provedu sveobuhvatne procjene pacijentova kardiovaskularnog sustava i pluća. Unatoč njihovim marljivim naporima, medicinski stručnjaci nisu uspjeli identificirati glavni uzrok ovih simptoma. Ne savjetuje se prekomjerno uzimanje dodataka prehrani.

  • Nakon što su napravili CT skeniranje prsnog koša, medicinski stručnjaci su došli do alarmantnog otkrića da je njegov žučni mjehur puknuo i da je u njemu pronađen kamenac veličine jednog centimetra. Dok se žučni kamenci i kolecistitis obično identificiraju kao primarni uzročnici pucanja žučnog mjehura, među stručnjacima se nagađa da je konzumacija dodataka kurkumina možda odigrala ulogu u ovom konkretnom slučaju.

U razdoblju od četiri mjeseca, pojedinac, koji trenutno ima 69 godina, stalno je unosio dnevnu dozu kurkumina, koja je varirala između 1500 i 2000 mg. Ključno je priznati da se korištenje ovog često korištenog dodatka ne preporučuje osobama sa žučnim kamencima, budući da kurkuma ima sposobnost poboljšati sposobnost žučnog mjehura da ispušta žuč u žučne kanale.

  • Nadalje, istraživanje je pokazalo da uključivanje žutog začina u prehranu može smanjiti šanse za razvoj žučnih kamenaca kod osoba koje ih prije nisu imale. Znanstvenici su jasno dali do znanja da su istovremena prisutnost već postojećih žučnih kamenaca i pretjerana konzumacija dodataka kurkumina možda doveli do pucanja žučnog mjehura. Nakon sretnog jednotjednog boravka u bolnici, tijekom kojeg je primio kuru antibiotika koja se sastojala od metronidazola i levofloksacina, mogao je biti otpušten.

Ovaj poseban prikaz slučaja naglašava važnost ovog konkretnog slučaja, budući da služi kao upozoravajuća ilustracija mogućih opasnosti povezanih s prekomjernom konzumacijom biljnih dodataka prehrani. Kao rezultat toga, pacijent je dobio upute da se pridržava svoje propisane rutine uzimanja lijekova dok je u vlastitom stanu. Istraživači su naglasili potrebu za oprezom pri korištenju kurkumina, osobito kod pacijenata koji imaju žučne poremećaje.

Besplatno