Palenta služi kao idealna opcija za doručak, pružajući lagan, ali zasitan obrok koji nudi energiju i hranu za naporan dan koji je pred nama. Iako je možda s vremenom pao u nemilost, nikad nije prekasno da ga ponovno uvedete u svoje planiranje obroka. Ova hranjiva namirnica od kukuruzne krupice dostupna je u vrećicama i različitim pakiranjima, a može se kuhati na brojne načine.
- I kukuruzno brašno i griz pozitivno doprinose općem zdravlju. Budući da je palenta bez glutena, prikladna je za osobe s osjetljivošću na gluten i zasitna je, što je čini prikladnom za ljude svih dobnih skupina. Prirodne masti koje se nalaze u palenti, poput karotenoida, doprinose poboljšanju rada crijeva. Osim toga, kukuruz je bogat esencijalnim mineralima, uključujući fosfor, magnezij, cink, kalij, bakar, selen i mangan.
Zbog prisutnosti kukuruza, palenta je niskokalorična, što je čini odličnom opcijom za one koji žele smršaviti. Spada u sam vrh preporučenih namirnica za konzumaciju jer se priprema brzo i bez muke, blagog je i ugodnog okusa, zasitna je i ne ostavlja osjećaj težine u želucu. Palentu treba uvrstiti u prehranu barem jednom tjedno zbog svoje sposobnosti čišćenja crijeva i ubrzavanja metabolizma. Nepotrebno je spominjati koliko je zdraviji u odnosu na pečenje. Štoviše, može se pripremiti za samo 5 minuta.
- Za pripremu jedne porcije prokuhajte 2 dl vode. Kad prokuha, dodajte žlicu soli i žlicu masti ili ulja. Nakon što maknete lonac s vatre, dodajte dvije i pol žlice palente. Miješajte na laganoj vatri dvije do tri minute. Palentu slobodno obogatite sirom, vrhnjem, lanenim sjemenkama, suncokretovim sjemenkama ili ajvarom, a prelijte je toplim mlijekom. Savjet: preporučljivo je koristiti drvenu žlicu za miješanje jer metalne žlice mogu uzrokovati oksidaciju tijekom procesa.
BONUS TEKST
Prema stručnjacima, kiselo mlijeko djeluje slično usisavaču u crijevima. Kiselo mlijeko je konvencionalni mliječni proizvod koji je pao u nemilost u usporedbi s kefirom i grčkim jogurtom. Ipak, ostaje mliječni proizvod koji nudi korisne komponente. Ovaj proizvod nastaje od nepasteriziranog mlijeka postupkom mliječne fermentacije.
- Kiseli okus koji posjeduje rezultat je nusproizvoda fermentacije, koji se sastoje od mliječne kiseline, octene kiseline, etilnog alkohola i ugljičnog dioksida. Uvrštavanjem kiselog mlijeka u prehranu možete dodati namirnice bogate magnezijem, kalijem i kalcijem, te vitaminima B, A, D i K. Kiselo mlijeko je relativno niskokalorično, u prosjeku oko 50 kcal na 100 g. Nadalje, ovaj proizvod ima nizak glikemijski indeks.
Kiselo mlijeko je proizvod koji pozitivno djeluje na crijeva, prvenstveno jer djeluje kao prirodni probiotik. Osim toga, konzumacija kiselog mlijeka doprinosi jačanju imunološkog sustava. Prema riječima stručnjaka, kiselo mlijeko funkcionira slično kao usisivač u crijevima. Konzumacija kiselog mlijeka pospješuje stvaranje probavnih sokova i smanjuje vjerojatnost zatvora. Osim toga, može pomoći u procesu sagorijevanja masti i može biti koristan za pojedince koji slijede dijetu za mršavljenje.
- Kada treba izbjegavati kiselo mlijeko? Iako nema posebnih ograničenja za konzumaciju kiselog mlijeka, savjetuje se da ga ne dajete djeci mlađoj od 10 mjeseci. Mogu ga uživati i osobe s intolerancijom na laktozu, jer fermentirani mliječni proizvodi nemaju ovaj šećer. Ipak, ključna je umjerenost jer prekomjeran unos može uzrokovati probleme s probavom, osobito za one koji nisu navikli na kiselo mlijeko.