Momčilo Antonijević, narodni travar, od davnina je vjerovao u ljekovita svojstva jabuke pudinga, biljke koja se tradicionalno koristila u ljekovitosti, a vjeruje se i da štiti od udara groma.

Za pripremu melema pomiješajte 300 grama zrele jabuke sa 150 grama domaće masti. Započnite temeljitim pranjem masti u devet odvojenih voda, zatim je pomiješajte s mljevenom jabukom i pustite da smjesa prokuha. Nakon što prokuhate smjesu prebacite u staklenku i ostavite da odstoji najmanje 24 sata prije prve primjene. Za dugotrajno skladištenje, melem čuvajte u hladnjaku.

  • Kako biste upotrijebili balzam, počnite s čišćenjem zahvaćenog područja kože blagim sapunom i mlakom vodom. Nakon toga nježno nanesite tanak sloj balzama. Ovaj postupak treba ponavljati dva puta dnevno tijekom jednog mjeseca.
    Biljka Čuvarkuća bogata je korisnim sastojcima, uključujući jabučnu i mravlju kiselinu, sol, vosak, šećer i minerale, što je čini vrijednim resursom. Osim toga, njegova tinktura može poslužiti kao homeopatski lijek za ublažavanje upale grla.

Ukratko, melem koji preporučuje domaćica ima potencijal za učinkovito rješavanje niza kožnih problema uključujući upalne akne, hiperpigmentacije, staračke i trudničke pjege, kao i čireve i bradavice.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.