Imati potrebne namirnice dostupne u vašem domu može vam uvelike pomoći u učinkovitom pranju voća i povrća. Sjajna kora jabuka, krastavaca, rajčica i banana pridonosi njihovoj ukupnoj ljepoti. Smatra li se ovo povrće i voće hranjivim? Apsolutno!
- Međutim, ključno je da ih temeljito očistite od svih kemijskih dodataka, fiksativa, konzervansa ili drugih tvari koje su primijenjene kako bi se održao njihov izgled i spriječilo kvarenje tijekom transporta. Evo nekoliko učinkovitih metoda kako to postići! Kako biste uklonili sve potencijalno štetne tvari, preporuča se namakanje različitog povrća (kao što su zelena salata, rajčice, krastavci i rotkvice) i voća (uključujući šljive i kruške) u dvije odvojene otopine.
Započnite pripremom dvije posude. U prvoj posudi pomiješajte vodu i jabučni ocat u omjeru pola čaše octa na litru vode. U drugoj posudi pomiješajte vodu s dvije žličice sode na litru vode. Pustite povrće i voće da se najprije natapaju u kiseloj otopini, a zatim u alkalnoj otopini nekoliko minuta. Otkrijte ispravnu metodu za učinkovito i precizno čišćenje voća. Postignite to uranjanjem pažljivo pripremljenog voća i povrća u “kiselu kupku” u trajanju od pet minuta.
- Nakon toga osigurajte temeljito ispiranje pod mlazom tekuće vode, nakon čega ih uronite u alkalnu otopinu na dodatnih pet minuta. Završite postupak još jednom ispiranjem proizvoda svježom, čistom vodom. Voila! Kožica voća, poput jabuke, mjesto je gdje je koncentrirana većina vitamina. Osim toga, kora je korisna komponenta zbog visokog sadržaja pektina, koji služi kao prirodni izvor vlakana.
Međutim, preporučljivo je konzumirati jabuke s korom samo ako su nabavljene iz vlastitih voćnjaka. Sjajni izgled jabuka u velikim supermarketima rezultat je tretiranja različitim uljima i voskovima nakon duljeg skladištenja. Kako biste u potpunosti okusili jabuku, odvojite trenutak i uronite je u lonac kipuće vode. Promatrajte fascinantnu transformaciju koja se događa! Nekad bistra voda postat će neprozirna, otkrivajući prisutnost masnog, žutog ostatka. Koristite spužvu ili zaštitnu rukavicu za čišćenje povrća vodom.
- Kako biste osigurali uklanjanje toksičnih tvari iz tropskog voća poput banana, ananasa, naranči i drugih agruma, preporuča se potopiti ih u kipuću vodu i potom ohladiti. Međutim, sam ovaj korak možda neće biti dovoljan. Za dodatno čišćenje ovih plodova savjetuje se koristiti četku i temeljito ih isprati pod jakim mlazom vode.
Tijekom ljetne sezone jagode su omiljeno voće. Međutim, uobičajeno je da ovo voće prolazi procese uzgoja koji uključuju primjenu pesticida i raznih kemikalija. Iako su te tvari obično u prihvatljivim granicama, neki se pojedinci odlučuju za dodatnu mjeru predostrožnosti čišćenja jagoda kako bi uklonili sve moguće ostatke. Jedan prirodni pristup čišćenju jagoda uključuje korištenje otopine sode bikarbone.
- Kako bi se spriječilo povećanje razine štetnih nitrita u povrću, važno je izbjegavati njegovo skladištenje u foliji jer se time ograničava cirkulacija zraka. Međutim, česta dilema se javlja kada se brokula ili krastavac obično pakiraju na ovaj način. Nakon što ih izvadite iz folije, ostavite predmete da odstoje na toplom petnaestak minuta. To će olakšati isparavanje značajnog dijela toksina. Nakon toga, proces započinje kiselom i lužnatom kupkom.