Lepa Brena je i danas na samom vrhu jugoslovenske estrade i svi se raduju njenim nastupima. Pregršt hitova i dugovječna karijera su joj definitivno ugravirale ime u pop kulturi ovih prostora.
Uspon Lepe Brene do zvijezda, posebice u partnerstvu sa Sašom Popovićem, jedno je od najzanimljivijih poglavlja u narativu jugoslavenske glazbene scene. Njihova suradnja započela je 1985. godine kada je Saša, tadašnji član grupe “Slatki greh”, ugledao Brenin potencijal i pružio joj priliku koja će joj promijeniti život.
Pjesma “Nežna žena” u aranžmanu Saše Popovića postala je jedan od najznačajnijih hitova Lepe Brene, ali ova pjesma krije priču o mnogo dubljoj vezi između njih. Saša Popović, poznati pop moćnik i tvorac “Grand produkcije”, pisanje pjesama dosljedno opisuje kao razbibrigu, a ne kao osnovnu profesiju. Ipak, njegov talent za izradu i aranžiranje glazbe došao je do izražaja tijekom suradnje s Brenom.
Prvi susret dogodio se u vrijeme kada je Brena uložila veliki trud u svoje glazbeno školovanje. Popović je u tom trenutku bila dio benda koji je tražio novog pjevača, a iako je njen otac bio skeptičan, smatrajući da su Saša i njegova grupa neozbiljni, Brena je odlučila prihvatiti poziv. Fascinantno je primijetiti da je Brenino prvo pojavljivanje u hotelu u Bačkoj Palanci, gdje je bend svirao, bilo upadljivo drugačije od imidža koji će kasnije stvoriti.
- Uz osmijeh se Popović prisjetio tog trenutka, prisjetivši se kako je Brena djelovala nesigurno i stigla s koferom punim neprikladne odjeće. Orkestar je nekoliko dana svirao bez nje dok je Brena marljivo uvježbavala pjesme i spremala se za svoj debitantski nastup.
Ipak, sudbina je naložila da se prva izvedba odgodi zbog višednevne žalosti nakon smrti Josipa Broza Tita. Za to vrijeme, Brena je doživjela nevjerojatnu transformaciju, promijenila je frizuru, ažurirala garderobu, pa čak i malo smršavila. Kada je na kraju izašla na pozornicu sa “Slatkim grehom”, direktor hotela bio je zapanjen njezinom promjenom koja je označila početak njezine izuzetne karijere.
Ova priča ne obuhvaća samo trijumfe glazbe, već i teme otpornosti, promjene i hrabrosti potrebne za prihvaćanje neizvjesnosti. Saša Popović i Lepa Brena etablirali su se kao bitne figure unutar jugoslavenske glazbene scene, a njihovo partnerstvo predstavlja uspjeh koji nastaje kad se spoje talent, trud i savršena prilika.
DODATNI TEKST
Drevni Egipat ističe se kao jedna od najintrigantnijih civilizacija u ljudskoj povijesti, slavljen po svojim velikim piramidama, zamršenim hijeroglifima i bogatim mitološkim tradicijama. Ipak, možda manje priznat, ali jednako važan, njihov je revolucionarni razvoj prvog solarnog kalendara za mjerenje vremena.
- Među najranijim civilizacijama koje su stvorile kalendar usklađen sa solarnim ciklusom bili su stari Egipćani. Njihov je kalendar sadržavao 365 dana, organiziranih u 12 mjeseci od po 30 dana, zajedno s pet dodatnih “epagomenalnih” dana rezerviranih za božanstva.
Svaki je mjesec bio segmentiran u tri desetljeća, ili razdoblja od 10 dana, što je pridonijelo izuzetnoj točnosti njihovog kalendara za to doba. Jedinstvenost ovog kalendara proizlazi iz načina na koji su Egipćani uskladili svoje poljoprivredne i vjerske elemente s astronomskim događajima.
Nova godina započela je izlaskom zvijezde Sirius, signalizirajući godišnje plavljenje Nila — što je ključna pojava za poljoprivredu u Egiptu. Povezujući svoj kalendar s prirodnim ritmovima rijeke Nil, stari su Egipćani mogli precizno planirati sjetvu i žetvu, što je bio bitan čimbenik za njihov opstanak i napredak.
Unatoč manjim varijacijama u preciznom trajanju solarne godine, koja je duga 365,25 dana, njihov kalendar napredovao je za cijeli dan svakih 1460 godina. Ipak, ovaj je kalendar označio značajan napredak u poimanju vremena i njegovog utjecaja na svakodnevni život. Osnova sustava mjerenja vremena kasnijih civilizacija, uključujući suvremeni gregorijanski kalendar, ukorijenjena je u staroegipatskom solarnom kalendaru. Čak i danas, njihova izvanredna sposobnost promatranja prirodnog svijeta i njegovih ciklusa ostaje zadivljujuća.