Bili smo uvjereni da život stvara priče inspirirane pričama ovih hrabrih pojedinaca. Bojana, mlada djevojka koju je majka napustila u seoskoj staji, provela je nekoliko dana u suživotu sa stokom. Srećom, uspjela je preživjeti. Otkrio ju je obližnji mještanin i donio baki i djedu. S njima je ostala do svoje druge godine, a tada su Mara i Vasa odlučili da je posvoje.

  • Sa svojih osam godina Bojana je prošla kroz mnoge nedaće, ali je ovaj par uspio vratiti radost u njen život. Bojana je jedna izvanredna mlada djevojka koja je dio naših života već pet godina. Dok se pripremala za polazak u školu, odvojili smo vrijeme da je pripremimo za razgovor o tome da nije naša biološka kći. Potražili smo savjet psihologa koji nam je dao vrijedna saznanja.

Stoga, to nije bilo naglo otkriće, već postupan proces. Mara je često prikazivala svoje filmove o posvojenoj djeci. Pojasnila je da se majčinstvo proteže dalje od pukog rađanja; obuhvaća ljubav i brigu uključene u odgoj djeteta. Bojana je tu stvarnost podnijela prilično dobro, no izazovi su se pojavili kad je krenula u školu. Najznačajnije razočaranje donijela je njezina profesorica, koja se tijekom razgovora s učenicima našoj Bojani obratila s pitanjem: “Koji si po horoskopu? Ma, tako je, posvojena si, ne bi to znala.

  • Ubrzo su se počela javljati veća pitanja. Djeca su joj se počela rugati, a ona se uplakana vratila kući. Razgovarali smo s učiteljicom koja je bila ograničeno upoznata s njezinim komentarima i posljedicama koje su uslijedile nakon ove nepažnje. Bojanu smo premjestili u drugi razred gdje ima predanu učiteljicu i sada joj je dobro. Mara i Vasa, prepoznati po dobroti i plemenitosti, nastoje Bojanu povesti prema svjetlijoj sadašnjosti i radosnoj budućnosti.

Težina njezine prošlosti, opterećene tugom, značajan je teret koji nosi na svojim sitnim plećima. Vasa je izjavio: “Nakon svih nesretnih događaja koji su je zadesili, moja supruga i ja smo odlučili podržati Bojanu, osjećajući se potpuno slomljeno i slomljeno. Onog trenutka kada smo je ugledali, zaljubili smo se u nju.

  • Mara, Vasina supruga, napomenula je da je njihov izbor da usvoje Bojanu proizašao iz svega što je ona proživjela. U prvim su danima lili suze i razmišljali o njezinoj situaciji sve dok im se nije pridružila i postala član njihove obitelji.

BONUS TEKST

Flebitis ili upala vena nastaje zbog ozljede stijenke vene praćene infekcijom. Iako može zahvatiti bilo koju venu, najčešće se nalazi u regijama ruku i nogu. – Oštećenje može nastati zbog povijesti proširenih vena, ozljeda ili kroz terapijske intervencije koje uključuju vene. Kada je tromb prisutan ili je nastao i doveo do ovakve upale, govori se o tromboflebitisu, objašnjava dr. Ivan Đurić, liječnik opće medicine, koji izdvaja i vene koje su najčešće zahvaćene upalom:

– Bilo koja vena u tijelu može biti zahvaćena upalom, ali najčešće se javlja na venama ruku ili nogu. Ovo stanje može uključivati ​​površne ili duboke vene ovisno o njihovom položaju. Kada je zahvaćen površinski venski pleksus, može doći do infekcije, obično bez značajnih komplikacija. Nasuprot tome, upala dubokih vena, uz prisustvo tromba u tim venama, predstavlja kritičnu situaciju o kojoj je nužna pojačana svijest zbog potencijalne opasnosti po život, napominje dr. Đurić.

Upala vena može se pojaviti u bilo kojoj veni u cijelom tijelu, ali najčešće se nalazi u venama ruku ili nogu. S kojim problemima se susreću osobe koje imaju upalu vena ili flebitis? Pacijenti imaju različite pritužbe. U početku mogu primijetiti crvenilo oko zahvaćene vene, koje je često praćeno toplinom i osjetljivošću na dodir. Osim toga, zahvaćeno područje može pokazivati ​​osjećaj stezanja, peckanja i bockanja. Ovi simptomi obično se podudaraju s grčevima i nelagodom u obližnjim mišićima i tkivima.

Kako upala napreduje, crvenilo povezano sa zahvaćenom venom se širi, što dovodi do povećanja otekline. Svi ovi znakovi ukazuju na pogoršanje stanja koje zahtijeva hitnu konzultaciju s liječnikom. Najznačajnija komplikacija povezana s trombozom je plućna embolija. Naš partner za raspravu upozorava da se s vremenom rane mogu ponovno otvoriti i postati teško zacijeliti, osobito kod osoba s postojećim problemima cirkulacije. –

Tromb koji se razvio ili je u pokretu može migrirati iz površinskih vena u duboke vene. Najkritičnija komplikacija povezana s dubokom venskom trombozom je plućna embolija, koja predstavlja opasnost po život. Kako zahvaćena vena doživljava upalu, popratno crvenilo se također povećava, što dovodi do daljnjeg oticanja. Kojim metodama se potvrđuje postojanje upale vene?

Za početak, pritužbe i vizualni pregled zahvaćenog područja ukazuju na prisutnost upale vena. Nadalje, provođenje Doppler ultrazvuka krvnih žila ključno je za utvrđivanje postojanja tromba i procjenu ukupne cirkulacije u pregledanom području. Dodatno, mjerenje D-dimera služi kao značajan laboratorijski alat. Jesu li proširene vene štetne? – Ako se pravilno liječi uz odgovarajuće liječenje, upala vanjskih vena ne smatra se problemom opasnim po život.

Obično ovo stanje traje nekoliko tjedana i često prolazi bez ikakvih komplikacija. S druge strane, upala dubokih vena zaslužuje zabrinutost i zahtijeva ozbiljan pristup cijeloj situaciji.

Tko se suočava s najvećim rizikom? Pojedinci koji se suočavaju s većom vjerojatnošću razvoja proširenih vena uključuju pušače, one koji su pretili, osobe s poviješću proširenih vena, pacijente koji su podvrgnuti intravenskom liječenju, one pogođene specifičnim krvnim poremećajima ili tumorima, trudnice, osobe s ranijim problemima s venama, korisnike kontracepcijskih pilula, bolesnici koji ne žive u pokretu i oni s obiteljskom poviješću problema s venama, kao i nepokretne ili slabo pokretne osobe.

Koje su mogućnosti liječenja proširenih vena? – Kod upale vena prije svega je bitno strpljenje, jer sama terapija ne može dati instant rješenje. Ovo stanje može potrajati tjednima, a zbog mogućnosti pojave komplikacija ključno je pristupiti mu s ozbiljnošću.

 

Besplatno