Jučer je bijeli dim najavio da je novi Papa izabran.Na prijesto je sjeo Amerikanac koji ima burnu prošlost iza sebe a o čemu se tačno radi saznajte u nastavku članka..
- Robert Francis Prevost, koji je izabran za novog papu i preuzeo ime Lav XIV, suočavao se tokom svoje crkvene karijere s određenim kontroverzama, posebno u vezi sa slučajevima seksualnog zlostavljanja od strane sveštenika. Iako su se tokom godina pojavile optužbe i sumnje, njegovi sledbenici ističu da je u oba ključna slučaja bio nepravedno optužen i da su mediji često izveštavali na pogrešan i senzacionalistički način.
Prvi slučaj datira iz perioda kada je Prevost bio na čelu augustinske provincije u Čikagu, između 1999. i 2001. godine. U tom vremenu, jedan sveštenik koji je prethodno bio osuđen za seksualno zlostavljanje maloljetnika navodno je dobio dozvolu da ostane u crkvenom prioratu u blizini osnovne škole. Ovaj sveštenik je nastavio da vrši svešteničku službu sve dok nije konačno razrešen i laicizovan 2012. godine. Međutim, prema navodima izveštaja koji potiče od Collegium of Cardinals, međunarodne i nezavisne grupe katoličkih novinara i istraživača, Prevost nije imao direktnu odgovornost za pomenutu situaciju. Tvrdi se da taj sveštenik čak nije ni pripadao redovničkom redu augustinaca, te da je celokupan slučaj prethodio usvajanju tzv. Dallaske povelje, dokumenta kojim su uspostavljeni novi standardi za postupanje u slučajevima seksualnog zlostavljanja unutar Katoličke crkve u SAD.
- Drugi slučaj koji je doveo Prevosta u centar pažnje dogodio se dok je bio biskup u peruanskom gradu Čiklayo. U aprilu 2022. godine, tokom njegovog mandata, pojavile su se optužbe da su dva sveštenika iz njegove biskupije seksualno zlostavljala tri mlade devojčice. Ovaj slučaj izazvao je uznemirenje među vernicima u toj regiji, koji su izrazili nezadovoljstvo zbog sporog tempa istrage i nedostatka jasnih rezultata. Neki od podnosilaca prijava tvrdili su da je biskup Prevost nedovoljno ozbiljno pristupio optužbama, a pojedinci su ga direktno optuživali za prikrivanje i zaštitu osumnjičenih sveštenika.
Međutim, biskupija Čiklayo je odlučno odbacila ove tvrdnje, tvrdeći da je Prevost postupao u skladu s crkvenim zakonima i da je preduzeo sve korake koji su bili u njegovoj nadležnosti. Navodi se da je lično razgovarao sa žrtvama, pružio im podršku i pokrenuo preliminarnu kanonsku istragu kako bi se utvrdile sve okolnosti slučaja. Uz to, navodno je ohrabrio žrtve da prijave slučaj i civilnim vlastima, kako bi se proces vodio paralelno u okviru državnih zakona. U julu iste godine, Prevost je dostavio sve relevantne nalaze Dikasteriju za nauk vere, najvišem telu Vatikana zaduženom za ove slučajeve. Njegovi podržavaoci ističu da postoje zvanični dokumenti kako iz Dikasterija, tako i iz Papinske nuncijature u Peruu, koji potvrđuju da je papa Lav XIV. postupao savesno, odgovorno i u skladu s crkvenim procedurama.
- Uprkos ovim tvrdnjama u njegovu odbranu, dodatni nemiri su se pojavili u maju 2025. godine, kada su procurile informacije da je biskupija navodno isplatila iznos od 150.000 dolara trima devojkama koje su podnele optužbe, navodno s ciljem da ih ućutka. Te iste devojke su već bile poznate javnosti kao glasne kritičarke Prevosta i njegovog upravljanja slučajem. Njihova tvrdnja je bila da je tadašnji biskup pokušao da prikrije ceo skandal i zaštiti crkvu, umesto da se transparentno i odlučno pozabavi optužbama. Ova priča je dospela i u nacionalne medije u Peruu, uključujući i jednu televizijsku reportažu u kojoj su žrtve dale intervju, što je dodatno pojačalo pritisak i izazvalo polemiku među javnošću i unutar Crkve.
S obzirom na sve navedeno, slučajevi iz Čikaga i Čiklaya predstavljaju “kamen spoticanja” za papu Lava XIV., kako ga neki mediji i komentatori nazivaju. Ipak, unutar crkvenih krugova i među vernicima koji ga poznaju, on i dalje ima značajnu podršku, a mnogi i dalje veruju da su optužbe protiv njega politički motivisane ili zasnovane na pogrešnim informacijama. U svakom slučaju, ovaj pontifikat će najverovatnije biti obeležen izazovima u vezi s poverenjem javnosti i neophodnošću da Crkva pokaže doslednost i transparentnost u borbi protiv seksualnog zlostavljanja.