Neke ispovijesti na internetu znaju biti jako smiješne ili simpatične, ali ima i onih koje nas naprosto šokiraju i bace u stanje nevjerice. Danas vam donosimo jednu jako neobičnu ispovijest.
- Danas nesvakidašnja ispovijest otkriva kako se pojedinci tijekom obavljanja svojih dužnosti znaju naći u iznimno osjetljivim okolnostima, čak i kada bi najradije pobjegli u najudaljeniji kutak svijeta.
Kao babica, nedavno sam pomagala pri porodu ženi koja je bila u vezi s mojim bivšim godinu dana prije nego što se odlučio oženiti njome. Bili smo zajedno pet godina, tijekom kojih je bila potpuno svjesna njegovog užurbanog rasporeda. Dok je rađala njihovo dijete, on je čekao vani. Sjećam se vremena kada smo zamišljali našu buduću djecu, razgovarali o imenima i planirali zajednički život, a sada on sve to proživljava s drugom. To je užasna situacija.
Dodatni tekst:
Raznoliko i zamršeno kulinarsko nasljeđe Afrike razvijalo se stoljećima, oblikovano mnoštvom kultura, geografskih karakteristika i klimatskih uvjeta. Širok raspon sastojaka lokalnog porijekla čini osnovu afričke prehrane, pod jakim utjecajem različitih tradicija i klime diljem kontinenta.
U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što rezultira osnovnom hranom koja sadrži žitarice poput kukuruza, prosa i sirka. Fufu, omiljeno jelo, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća poput kasave ili slatkog krumpira, dok se banku, koji se obično priprema od kukuruza ili prosa, obično jede kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju energiju potrebnu za svakodnevne aktivnosti.
- Zapadnoafrička prehrana uključuje osnovne namirnice koje uključuju žitarice i mahunarke poput slanutka, graha i kikirikija. Zbog visokog udjela vlakana i proteina, mahunarke su izvrsna nadopuna svakodnevnim obrocima.
Obično se pojavljuju u juhama i varivima, često se pojavljuju u jelima poput juhe “egusi”, koja kombinira sjemenke dinje s mesom ili ribom. Istočna regija Afrike, poznata po svojoj vlažnoj klimi koja potiče raznoliku ponudu voća i povrća, prikazuje bogat izbor svježih sastojaka u svojoj kulinarskoj tradiciji. Na primjer, “ugali”, tradicionalno jelo iz Kenije napravljeno od kukuruza, obično je popraćeno raznim povrćem i mesom.
- Uz to, prevladava konzumacija svježeg voća kao što su mango, ananas i papaja, bilo da se uživa u cijelosti ili kao sok. Bogato tlo i povoljna klima sjeverne Afrike potiču bujanje aromatičnog bilja i začina, što dovodi do raznolike i ukusne prehrane.
Središnje mjesto u lokalnoj kulinarskoj baštini zauzimaju jela poput kus-kusa, izrađenog od sitnih žitarica kuhanih na pari, i taginea, koji se polako kuha u jedinstvenom loncu. Najčešći sastojci uključuju janjetinu i piletinu, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta ovim jelima daju dubinu i bogatstvo.
U središnjoj Africi, obilne tropske šume pružaju raznoliku ponudu hrane koja poboljšava lokalni kulinarski krajolik. Ova sorta obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno sa zelenilom koje se koristi u juhama i varivima. Popularno jelo poznato kao “gulaš” sadrži mješavinu povrća i mesa, često prožeto autohtonim biljem i začinima, što rezultira odvažnim okusima i značajnim nutritivnim prednostima.
Nadalje, fokus na ishranu diljem Afrike naglašava važnost očuvanja prirodnih resursa i korištenja lokalnih sastojaka. Mnoge zajednice diljem kontinenta usvajaju održive prakse za uzgoj i pripremu hrane, s ciljem smanjenja otpada uz optimizaciju prehrambenih prednosti. Tradicionalne metode poput fermentacije, sušenja i dimljenja često se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezinog roka trajanja.
Afrička prehrana, ukorijenjena u tim tradicijama, nudi značajne zdravstvene prednosti zbog unosa široke palete cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća, što pridonosi načinu života koji obiluje vitaminima, mineralima i vlaknima. Ovaj pristup prehrani, usmjeren na cjelovitu i nerafiniranu hranu, ima potencijal za sprječavanje kroničnih bolesti poput dijabetesa i bolesti srca.