Sećate li se kada Vas je bolilo grlo kada ste bili mali,šta Vam je davala baka da ublažite bol?Žalfija je narodni lek koji se prenosi sa kolena na koleno posebno za bolno grlo a koje su još blagodati pročitajte u nastavku današnjeg članka.

  • Svaki cvet, svaki list, pa i naizgled obična biljka ima svoju svrhu i nosi poruku. Među njima, jedna se posebno izdvaja – žalfija, biljka koju su naši preci poštovali, a mi je često zaboravljamo sve dok nas neka bolest ne podsjeti na moć koju priroda čuva u svojim najskromnijim oblicima.

Latinsko ime žalfije, Salvia officinalis, potiče od reči salvare, što znači “spasiti” ili “izlečiti”. I samo to ime dovoljno govori o njenoj ulozi u narodnoj i zvaničnoj medicini. Od davnina je bila poznata kao sveta biljka, a njena moć prepoznavana je kroz različite civilizacije. Egipćani su je koristili prilikom balsamovanja faraona, dok je grčki lekar Dioskorid žalfijom lečio krvarenja, groznice, probleme sa bubrezima i menstruacijom. U srednjem veku, naročito za vreme Karla Velikog, žalfija je bila neizostavan dio svake bašte i smatrala se biljkom od posebne vrijednosti, skoro svetom.

  • Ono što ovu biljku čini posebno ljekovitom jeste njen bogat sastav. Sadrži etarska ulja kao što su salviol, pinen, cineol, borneol i kamfor, zatim tanine, gorke supstance, proteine, skrob, soli kalcijuma i fosfora, kao i druge korisne tvari koje još nisu u potpunosti identifikovane. U toj gustoj mreži prirodnih komponenti krije se isceljujuća snaga koja pomaže ljudima već hiljadama godina.

Žalfija ima višestruko blagotvorno dejstvo. Prije svega, čisti krv, potiče izbacivanje sluzi iz pluća i želuca, a uz to i jača apetit. Veoma je korisna kod respiratornih problema, a naročito se preporučuje za grgljanje kod upala grla i krajnika, jer smanjuje upale i smiruje bol.Kod osoba koje pate od dijabetesa, korisna je kombinacija čaja od žalfije i hajdučke trave. Njihovo zajedničko djelovanje pomaže u regulaciji šećera u krvi, ali i općem stanju organizma.

  • Ova biljka pomaže i kod reume, gihta, kao i kod različitih neuroloških tegoba. Njena primjena se ne završava samo na unutrašnjem korištenju – izmrvljeni listovi mogu se stavljati direktno na kožu kako bi ublažili otoke, smanjili svrab i čak tretirali ujede insekata.Posebno je korisna za žene. Čaj od žalfije podstiče lučenje mleka kod dojilja, dok s druge strane, njegovo umjereno konzumiranje može pomoći u smanjenju rizika od spontanog pobačaja u ranoj trudnoći. Osim toga, poznato je i da pomaže kod noćnog znojenja, posebno kod žena u menopauzi, a zanimljivo je da je to jedina biljka, pored lavande, koja ima takvo dejstvo.

Neki ljekari žalfiju koriste i u terapiji grčeva, bolesti žlezda, tremora i problema sa kičmenom moždinom. Redovno konzumiranje dvije šolje čaja od žalfije dnevno preporučuje se i osobama sa problemima jetre, nadimanjem i dijarejom.Za pripremu čaja dovoljno je uzeti 1–2 kašičice sušenih listova žalfije, preliti ih sa 2 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno desetak minuta. Iako čaj ima jak i pomalo gorak ukus, njegovo dejstvo nadmašuje neprijatnost u ukusu. Pijenjem ovog čaja dva puta dnevno može se značajno ojačati organizam, prevenirati moždani udar i pomoći kod problema sa paralizom.

  • U svojoj skromnosti, žalfija je neprimjetna u prirodi, ali u njoj leži snaga koja liječi i obnavlja. Bog je, kako kažu stari, sve stvorio s razlogom. I dok žurimo kroz život, možda je vrijeme da zastanemo, okrenemo se biljkama koje nas okružuju i shvatimo da su upravo one darovi koje čekaju da ih ponovno otkrijemo. Žalfija nije samo lijek – ona je podsjetnik da priroda i dalje brine o nama, čak i kad mi zaboravimo kako da brinemo o sebi.
Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here