Upućen pčelar, koji je također certificiran za apiterapiju, daje pronicljivo objašnjenje dobrobiti pčelinjih proizvoda i daje smjernice o pravilnoj uporabi meda, matične mliječi i propolisa. Kroz povijest, pojedinci su posjedovali znanje o terapeutskim svojstvima koja se nalaze u pčelinjim proizvodima. Ove tvari nisu se konzumirale samo kao hrana, već su otkrivena i njihova ljekovita svojstva za ljudsko tijelo.

 

  • Najčešće korišteni pčelinji proizvodi su med, vosak i propolis. U našem brzom modernom svijetu, punom stresa, izazova i nezdravih navika, naš imunološki sustav često je ugrožen, što dovodi do negativnih učinaka na naše cjelokupno zdravlje. Tu se pčelinji proizvodi pokazuju kao neprocjenjivi, jer imaju sposobnost jačanja našeg tijela i služe kao proaktivna mjera protiv mnoštva bolesti. Vosak Prema riječima apiterapeuta Siniše Mitrovića, početna komponenta koja se unosi u pčelinje zajednice je vosak. Pčele proizvode vosak unutar svojih tijela, koji zatim talože na četiri seta ogledala u obliku malih ljuskica. Koristeći svoje mandibule, one integriraju te pahuljice u saće, što rezultira stvaranjem besprijekorno strukturiranog pčelinjeg grada. Tijekom povijesti vosak je služio kao izvor svjetla, a ljudi su s vremenom otkrili njegova terapeutska svojstva, što ih je navelo da ga koriste za liječenje rana, opeklina i oteklina. Nedavna istraživanja voska otkrila su njegov sastav, otkrivajući prisutnost više od 300 mikroelemenata.

Primjetno je da se vosak može pohvaliti značajnom količinom vitamina A. Da to stavimo u perspektivu, 100 grama govedine sadrži 69 međunarodnih jedinica vitamina A, dok 100 grama voska sadrži nevjerojatnih 1049 jedinica. Nadalje, vosak uključuje neuobičajenu i esencijalnu komponentu poznatu kao vitamin F.

 

  • Ovaj poseban vitamin se ne nalazi uobičajeno u prirodi, što ga čini vrijednim dodatkom vosku. Dok vitamin A primarno koristi našoj koži i kutikulama, vitamin F igra ključnu ulogu u podržavanju našeg središnjeg živčanog sustava. Kombinacija ova dva vitamina pokazala se vrlo korisnom za naše zglobove. Prema riječima sugovornika, vosak se u apiterapiji koristi kao ljekovita mast, često u kombinaciji s uljima poput smilja, nevena, noćurka, maslinovog ulja, što rezultira brojnim dobrobitima za našu kožu. Biodinamički vosak služi kao štit od oštrih vremenskih uvjeta, štiteći kožu od vjetra i kiše. Osim toga, pomaže u procesu zacjeljivanja rana, opeklina i drugih ozljeda, potičući regeneraciju. Vosak također pridonosi elastičnosti kože i djeluje kao barijera protiv infekcija poput ekcema, groznice, određenih oblika psorijaze i prištića.

Žvakanjem biodinamičkog voska naše desni se jačaju, a njegovim unosom iz tijela se izbacuju toksini. Primjena obloga od medicinskog voska olakšava osobama koje osjećaju nelagodu u ramenima, lumbalnom dijelu, koljenima i laktovima, potiče bolju pokretljivost i ublažava bol.

 

  • Primjena voska na određena područja stvara toplinu i poboljšava cirkulaciju, što rezultira smanjenjem ili potpunim ublažavanjem boli, pružajući osjećaj ugode. Med Pčele skupljaju nektar s cvjetova i prenose ga u košnicu, gdje se pretvara u med. Ova slatka tvar nije samo slatka nego i bogata s više od 200 prirodnih mikroelemenata. Osnovne komponente meda sastoje se uglavnom od osnovnih šećera, od kojih su najznačajniji šećeri voća i grožđa. Kristalizacija je prirodna pojava u svim vrstama meda, iako vremenski okvir varira ovisno o specifičnoj sorti. Na primjer, med od uljane repice obično se kristalizira u roku od 15-20 dana, dok medu od bagrema može trebati godinu dana ili čak više da prođe ovaj proces. Med ima dvostruku svrhu, djeluje i kao hranjivi izvor hrane i kao tvar s izvanrednim ljekovitim svojstvima. Većina pojedinaca koristi med zbog njegovih terapeutskih dobrobiti, s izuzetkom dojenčadi kojima se savjetuje da se suzdrže od konzumacije meda do navršene prve godine života.

Pravilna konzumacija meda pruža brojne prednosti za tijelo. Lijevanje meda hladnom vodom najveća je pogreška. Jedinstvena gustoća meda uzrokuje da on potone na dno želuca, dok voda, budući da je lakša, ostaje na vrhu, čineći ga neučinkovitim i potencijalno uzrokujući kolitis. Prema riječima apiterapeuta Siniše Mitrovića, preporuča se konzumiranje meda ujutro, posebno livadskog, tako da se žličica stavi u usta, promućka i proguta nakon minute do dvije.

 

  • Savjetuje se suzdržati se od konzumiranja bilo čega najmanje trideset minuta nakon toga za optimalne apiterapeutske dobrobiti. Dobrobiti meda brzo se uočavaju jer bez odlaganja ulazi u naš krvotok, iako je određenim komponentama potrebno otprilike dvadeset minuta da se apsorbiraju. Zato biramo da med konzumiramo u čistom obliku, bez ikakvih dodataka kao što su voda, čaj ili hrana. Na taj način naš središnji živčani sustav prima vitalnu poruku da je primio esencijalne i vrhunske ugljikohidrate koji su mu potrebni, što našem mozgu omogućuje učinkovitu obradu ovih jednostavnih ugljikohidrata. Nasuprot tome, kada uživamo u čokoladama, kolačima, keksima ili keksima, našem tijelu je potrebno do dva sata da ih pretvori u jednostavne šećere. Prema njegovim riječima, jednako su izuzetne limunade obogaćene medom koje se sastoje od kombinacije jednog limuna, pola naranče i žlice meda pomiješanih u litru vode. Prema riječima Siniše Mitrovića, započinjanje dana livadskim medom, a završavanje bagremovim ili lipovim medom može djelovati umirujuće i pospješiti miran san.
Besplatno