Zaista neobične priče stižu sa svih strana a u nastavku današnjeg članka Vam donosimo jednu upravo takvu.Reč je o jednoj ženi koja je nakion 80 minuta nekim čudom preživela i time frapirala svet..

  • Ana Bagenholm, švedska lekarka, 1999. godine doživela je događaj koji je u potpunosti promenio način na koji medicina razmišlja o granicama između života i smrti. Njeno iskustvo je ušlo u medicinsku istoriju jer je bila klinički mrtva više od 60 minuta, a zatim vraćena u život – i to bez ikakvih trajnih oštećenja mozga.

Sve se dogodilo tokom jednog uobičajenog dana skijanja u blizini Tromsoa, na severu Norveške. Ana je sa svojim kolegama uživala na snežnim padinama, kada je u jednom trenutku izgubila kontrolu i upala u zaleđeni planinski potok. Voda je bila ledena, a sloj leda iznad nje zatvorio joj je izlaz. Ostala je zarobljena ispod površine, sa glavom pod vodom, boreći se za vazduh. Uspela je da pronađe mali vazdušni džep ispod leda i još neko vreme je uspevala da diše – punih 40 minuta. Nakon toga, srce joj je stalo.

  • Kada su spasioci konačno stigli i izvukli je iz vode, prošlo je 80 minuta otkako je pala u ledeni potok. Njeno telo bilo je ukočeno i hladno kao led, a telesna temperatura pala je na svega 13,7 stepeni Celzijusa – što je najniža zabeležena telesna temperatura kod odrasle osobe koja je preživela. Na prvi pogled, činilo se da je sve gotovo. Nije bilo pulsa, disanja niti ikakve moždane aktivnosti. Za većinu, to bi bio kraj priče. Ali ne i za norveške lekare.

Ekipa u bolnici odbila je da se preda. Satima su je pažljivo zagrevali koristeći spoljni uređaj za cirkulaciju krvi poznat kao ECMO (ekstrakorporalna membranska oksigenacija). Ovaj uređaj preuzima funkciju pluća i srca, pročišćava krv i postepeno je zagreva pre nego što je vrati u telo. Nakon višesatne borbe, dogodilo se ono što niko nije očekivao – tri sata nakon što je njeno srce stalo, ono je ponovo počelo da kuca.

  • Mnogi su strahovali da će, iako je fizički oživljena, imati ozbiljna i nepovratna oštećenja mozga zbog dugotrajnog prekida cirkulacije. Ali dogodilo se čudo. Zahvaljujući ekstremno niskoj telesnoj temperaturi koja je usporila njen metabolizam i time „sačuvala“ mozak, Ana je izbegla posledice koje bi u normalnim okolnostima bile neizbežne. Nakon perioda oporavka, potpuno se vratila u normalan život i nastavila da radi kao radiolog – u istoj bolnici u kojoj su joj spasili život.

Lekari su kasnije objasnili da je upravo ta ekstremna hipotermija imala zaštitni efekat na njen nervni sistem. Njen slučaj poslužio je kao podsticaj za istraživanje i razvoj metoda poznatih kao „terapeutska hipotermija“, koje se danas koriste širom sveta za spasavanje života pacijenata nakon srčanog zastoja ili teških povreda mozga.

  • Ovo neverovatno iskustvo inspirisalo je i snimanje dokumentarca pod nazivom „The Girl Who Came Back From the Dead“ („Devojka koja se vratila iz mrtvih“), u kojem je detaljno ispričana njena borba za život i upornost medicinskog tima koji je odbio da odustane.

Anina priča je snažan podsetnik na to koliko je ljudski organizam neverovatan i koliko se medicina može razvijati zahvaljujući pojedinačnim slučajevima koji pomeraju granice mogućeg. Ona je dokaz da čak i kada sve izgleda izgubljeno, ponekad postoji nada – ako se veruje, istraje i deluje.

Besplatno

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here