Aleksandra Tolstoj: Od grofice do novog početka
Aleksandra Tolstoj, praunuka poznatog ruskog pisca Lava Tolstoja, odrasla je u luksuznoj i bogatoj porodici, a iako je njen život na prvi pogled mogao izgledati kao bajka, iza nje stoji i mnogo teških iskustava. Rođena u Engleskoj, Aleksandra nije zaboravila svoje ruske korene, pa je u mladosti odlučila da poveže svoj život sa Rusijom, učeći jezik i odlazeći na šest meseci u tu zemlju.
- Njena porodica je, nakon komunističke revolucije, napustila Rusiju i naselila se u Velikoj Britaniji. Uprkos tome, Aleksandra je oduvek bila ponosna na svoje ruske korene i željela je da ih prenese na svoju djecu. To je bio jedan od razloga zašto su njena deca, osim engleskog, učila i ruski jezik.
Iako je imala srećno detinjstvo, Aleksandra nije izabrala pravi put u ljubavi. Naime, pre 16 godina, zaljubila se u bogatog ruskog oligarha Sergeja Pugačeva, zbog kojeg je napustila svog tadašnjeg muža, Šamila Galimzjanova. U početku je život sa Sergejom bio kao iz bajke: luksuzne kuće, privatni avion, neograničena sredstva i šopinzi. Međutim, brak se ubrzo počeo raspadati zbog političkih i poslovnih problema Sergeja, koji je bio sve bliži velikim skandalima.
- Kada su nastale prijetnje njenoj sigurnosti, kao i sigurnosti njene djece, Aleksandra je doživela nasilje i fizički napad od Sergeja. Tada je odlučila da pobegne, a u proleće 2016. godine, uz pomoć dece, napustila muža i preselila se u Englesku. Iako je izgubila svoju finansijsku sigurnost, Aleksandra je obnovila svoj posao u turizmu i shvatila da novac nije najvažniji u životu, već sigurnost, ljubav i obitelj.
Danas, Aleksandra živi sa decom u selu u Oksfordširu, gde su sigurni, a i dalje gaji veliku želju da svojoj deci prenese rusku kulturu i tradiciju. Uprkos svim izazovima, njeno iskustvo pokazuje da čak i iz velike tragedije mogu proizaći novi početci, a ljubav prema korenima ostaje snažna.
BONUS TEKST
Trećina Srba ima problema sa spavanjem, a ovo su najčešće greške koje prave pred spavanje
- Prema rečima neurologe Aleksandre Pavlović, trećina Srba suočava se sa problemima tokom noći zbog grešaka koje prave pre nego što odu na spavanje. Ove greške mogu ozbiljno narušiti zdravlje, posebno zdravlje mozga. Jedan od glavnih uzroka nesanice može biti lična predispozicija, kao i stres, brige i obaveze, koji su češći kod žena. Takođe, telesni problemi poput poteškoća sa disanjem ili bolovima u nogama mogu otežati san.
Pavlović objašnjava da postoji podela na akutne i hronične insomnije. Osobe sa hroničnim nesanicama imaju problem sa spavanjem duže od tri meseca, što može uticati na njihovo funkcionisanje tokom dana. U tom slučaju, preporučuje se da se obrati lekaru, jer kontinuirani problemi sa spavanjem mogu ozbiljno narušiti fizičko i mentalno zdravlje.
Saveti za zdrav san
- Neurolog Pavlović savetuje da se spava od sedam do devet sati svake noći, jer je to optimalno za zdravlje. Spavanje kraće od šest sati može povećati rizik od mentalnih i fizičkih problema. Takođe, važno je da se organizam pripremi za spavanje, što uključuje izbegavanje fizičkog napora, jela i korišćenja mobilnih telefona ili drugih uređaja barem sat vremena pre odlaska u krevet.
Za akutnu nesanicu, lekovi za spavanje mogu pomoći, ali ih treba koristiti samo pod nadzorom lekara i ne duže od četiri nedelje, kako bi se izbegli negativni efekti.Nespavanje nije nešto što možemo nadoknaditi tokom dana, pa je ključno voditi računa o zdravim navikama pre spavanja kako bismo osigurali dobar i kvalitetan san.