Svi ljudi teže da budu sretni u životu ali malo ko zna tačnu definiciju ovog pojma. Naime nijedna osoba nije ista i svi težimo za različitim ciljevima i imamo drugačije snove i želje i njihovo ostvarenje nam donosi osjećaj sreće.

Vječna potraga za radošću i zadovoljstvom, kako je naglasio Sokrat, navodi ljude da vjeruju da je trava dosljedno zelenija na suprotnoj strani. U našoj potrazi za srećom, često padamo u krivu predodžbu da će nam preseljenje ili promjena okolnosti bez napora podariti zadovoljstvo koje nam, čini se, izmiče u sadašnjosti. Uronite u zadivljujuću priču o direktoru marketinške agencije, čiji je život tapiserija istkana trijumfom i tragedijom.

Ova izvanredna osoba, opremljena ne samo s jednom, već s dvije cijenjene diplome, ima pozamašnu plaću koja joj omogućuje ugodu stjecanja novog prebivališta svakog mjeseca. Veličina njezina života pojačana je njezinom cijenjenom lokacijom, zbirkom luksuznih vozila i ekstravagantnim putovanjima na najekskluzivnija odredišta diljem svijeta, ne samo jednom, već tri puta godišnje. Ipak, ispod svojih prividnih postignuća, hrabro priznaje svoje unutarnje nezadovoljstvo.

Odsutnost supružnika i djece duboko je opterećuje, a proživljava i tjeskobu svjedočeći kako je njezin dragi suputnik prošle godine krenuo u bračnu sreću s nekim drugim. Ne razmišljajući o tome previše duboko, ona razmišlja o životu ispunjenom zadovoljstvom, čak i ako to znači žrtvovanje malo intelektualne sposobnosti.

U ovom alternativnom području, ona zamišlja sebe kako žurno veže čvor s prvim prihvatljivim partnerom i brzo širi svoje potomstvo primajući troje djece u brzom nizu. Njezin će um zauzeti isključivo prekretnice njezinog potomstva, poput nicanja zubića, hranjenja i mijenjanja pelena. Na pitanje je li to doista život kakav žele, odgovor je nedvosmisleno: “Da, kao i svi drugi.”

  • Žude za slikovitim prizorima prikazanim u reklamama, gdje se obitelji okupljaju za stolom dok majka s ljubavlju priprema hrpu palačinki. Bez njezinog znanja, oni koji se pojavljuju u reklamama mogu gajiti skrivenu želju da žive životom kojim ona trenutno živi. Jedna je žena jednom čeznula za tim da postane majčinstvo, ali nažalost, suočila se s razornom istinom koja se činila nezamislivom.

Unatoč tome što su bili u odanoj vezi sa svojim dugogodišnjim partnerom iz srednje škole, suočili su se s izazovnim putovanjem pokušaja prirodnog začeća u razdoblju od pet godina. Naposljetku su bili prisiljeni napraviti mukotrpan izbor in vitro oplodnje, proces koji se produžio na dodatnih pet godina. Usred tog razdoblja liječnik je iznio ideju da bi mogla postojati genetska nekompatibilnost između žene i njezina supružnika.

Odlučna ispuniti svoju želju za majčinstvom, suočila se s izazovnim izborom odvajanja od supruga i upuštanja u vezu s dva različita muškarca, a sve u nadi da će začeti dijete. Nakon nekoliko pokušaja, na kraju je na svijet poželjela dobrodošlicu djetetu, iako s fizičkim poremećajem. U privatnosti svoje spavaće sobe, povjerila se majci, izražavajući duboko nezadovoljstvo situacijom.

Pojam sreće bio je predmet promišljanja filozofa kroz stoljeća. Sokrat je tvrdio da odsutnost sreće služi kao pokazatelj nezadovoljstva, potičući pojedince da aktivno tragaju za njom. Međutim, paradoksalno razmišljanje sugerira da će aktivno traženje sreće učiniti tu sreću nedostižnom. Nasuprot tome, preporučuje se pasivno prigrliti ideju da je sreća već nadohvat ruke. Važnost ovog znanja leži u priznavanju vrijednosti prihvaćanja naših trenutnih okolnosti i pronalaženja zadovoljstva ovdje i sada, umjesto neprestane jurnjave za neostvarivim žudnjama.

Istinska radost ne ovisi o promjeni vanjskih okolnosti, već o promjeni našeg pogleda na život. Ideja da je sreća subjektivna i da potječe iznutra često se prikazuje kroz osobne anegdote. Na primjer, direktorica marketinške agencije može posjedovati materijalna dobra koja kod drugih izazivaju zavist, ali njezino emocionalno nezadovoljstvo ostavlja osjećaj nezadovoljstva. S druge strane, žena koja je imala duboku želju za djetetom i na kraju joj se ta želja ostvarila, sada je suočena s brojnim izazovima koji dodatno povećavaju njeno nezadovoljstvo.

Ove priče naglašavaju važnost postizanja skladne ravnoteže između naših snova i stvarnosti postojanja. Presudni čimbenik leži u prepoznavanju istinskog porijekla sreće i zadovoljstva. Dok neki pojedinci mogu otkriti ispunjenje u svojim postignućima u karijeri i materijalnim posjedima, drugi mogu izvući zadovoljstvo iz svojih odnosa i jednostavnih radosti svakodnevnog postojanja.

Sokratova mudrost nas uči da prava sreća ne dolazi iz težnje za više, već iz priznavanja i prihvaćanja blagoslova koje već imamo. Kada shvatimo da je sreća stanje uma, neovisno o vanjskim okolnostima, možemo početi cijeniti male trenutke i izvlačiti ispunjenje iz jednostavnih životnih radosti. Ipak, ključno je napomenuti da to ne znači da se trebamo odreći svojih snova ili težnji. Umjesto toga, služi kao nježan podsjetnik da pronađemo radost na putu ostvarenja naših ciljeva.

Pojam sreće složen je i jedinstven za svakog pojedinca. Priče direktorice marketinške agencije i žene željne majčinstva pokazuju da samo vanjske okolnosti ne određuju našu sreću. Prihvaćanjem i vrednovanjem onoga što trenutno posjedujemo, možemo otkriti mir i zadovoljstvo u našim svakodnevnim životima. Kao što je Sokrat oštroumno primijetio, sreća često obitava na neočekivanim mjestima – unutar sadašnjeg trenutka i usred blagoslova koje već imamo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here