Svaka domaćica zna da  peškiri nakon nekog vremena pranja i korištenja izgube svoju mekoću i postanu grubi poput šmirgl papira. U najvećem broju slučajeva se radi o kvaliteti vode sda kojom ih peremo ali i ma i drugih stvari koje utiču na ovu pojavu.

U slučaju da su vaši ručnici grube i krute teksture, moguće je da je krivac uobičajena greška, ali ne bojte se, jer postoji dostupno rješenje za vraćanje njihove mekoće! Osjećaj umotavanja u luksuzni ručnik nakon revitalizirajućeg tuširanja doista je neopisiv. Nažalost, mekoća ručnika s vremenom se smanjuje, pretvarajući se u krutost kao rezultat pogrešaka koje počinimo tijekom procesa pranja.

Lora de Bara, dobro poznata osoba u području savjetovanja o čišćenju i higijeni na društvenim mrežama, pruža dragocjene uvide u uobičajene pogreške i predstavlja praktične lijekove za oživljavanje pliša ručnika. Lori objašnjava da se grub i krut osjećaj ručnika nakon pranja može pripisati nakupljanju proizvoda na vlaknima ručnika.

Kada se ručnici prepune u perilici rublja ili se koristi previše deterdženta, njihova iznimna sposobnost upijanja ometa pravilno čišćenje. Kao posljedica toga, ostaci deterdženta lijepe se za vlakna, što dovodi do smanjene sposobnosti upijanja i grube teksture. Oživljavanje mekoće ručnika jednostavan je zadatak koji jamči očuvanje i zaštitu stvari bez ikakvog oštećenja ili propadanja.

Za učinkovitu metodu čišćenja ručnika zaobiđite upotrebu deterdženta i umjesto toga odaberite prirodnu alternativu. Jednostavno stavite svoje ručnike u perilicu kao i inače, ali umjesto deterdženta dodajte dvije šalice octa. Ocat je snažno sredstvo za čišćenje koje učinkovito uklanja sve ostatke prisutne u vlaknima ručnika, ostavljajući ih svježima i bez neugodnih mirisa.

  • Ne samo da ocat čini čuda za vaše ručnike, već također pomaže u održavanju općeg stanja vaše perilice. Međutim, važno je napomenuti da kada koristite ocat za pranje ručnika, važno je osigurati da temperatura vode ostane ispod 60 stupnjeva. Odabir tople vode je idealan jer povećava učinkovitost octa bez nanošenja štete tkanini.

Ako su ručnici postali previše kruti i ostali u tom stanju dulje vrijeme, možda će biti potrebno izvršiti dodatnu rundu pranja. Umjesto deterdženta, u ciklus pranja ubacite šalicu sode bikarbone i još jednom ih operite. Prema Lori, soda bikarbona posjeduje inherentna svojstva čišćenja koja učinkovito uklanjaju sve ostatke proizvoda koji se nalaze unutar tkanine ručnika.

Za učinkovitije sušenje može biti korisno snažno protresti ručnike prije nego što ih objesite, jer to pomaže u opuštanju vlakana i pospješuje bolje sušenje. Pravilnim odabirom programa i pravilnom tehnikom sušenja, velika većina ručnika može se jednostavno oprati u perilici rublja, pri čemu će se sačuvati njihova mekoća i spriječiti bilo kakav neugodan miris ili blijeđenje boje.

Kako biste osigurali optimalne rezultate, pridržavajte se sljedećih smjernica… Kako bi se osigurala optimalna sposobnost upijanja, preporuča se oprati svaki ručnik prije prve uporabe. Ovaj korak nadilazi puke brige o higijeni, kao što je prethodno rukovanje i mjesto ručnika. Neiskorišteni ručnici posjeduju jedinstveni silikonski “premaz” koji sprječava upijanje tekućine, što rezultira njihovom izuzetno mekom teksturom kada su izloženi u trgovinama.

Međutim, prvim pranjem ručnika ovaj zaštitni sloj se uklanja, što omogućuje maksimalnu učinkovitost u smislu upijanja. Za prva pranja, preporučljivo je prati ručnike sličnih boja u toploj vodi kako biste izbjegli gubitak boje. Prilikom pranja preporuča se koristiti otprilike polovicu predložene količine deterdženta i uključiti pola male šalice octa tijekom ciklusa ispiranja.

Dodavanje octa ima dvostruku svrhu očuvanja živosti boja i uklanjanja mogućih tragova deterdženta. Za održavanje čistoće i higijene preporuča se pranje ručnika svaka tri do četiri dana. Najučinkovitija metoda je staviti ih u perilicu, pazeći da ih odvojite prema boji i izbjegavate jake deterdžente. U slučaju bijelih ručnika, preporučljivo je koristiti toplu vodu i izbjeljivač koji ne sadrži klor.

Kako biste spriječili širenje bakterija i klica tijekom procesa pranja rublja, važno je prati ručnike odvojeno od ostale odjeće. Ukoliko to nije moguće, preporuča se koristiti za to predviđenu tekstilnu vrećicu za pranje ručnika. Dodatno, kod korištenja sušilice važno je imati na umu da je ručnicima potrebno duže vrijeme sušenja u odnosu na druge vrste odjeće.

Slijedite upute za korištenje omekšivača, ali njegovu primjenu rezervirajte za ručnike pri svakom trećem ili četvrtom pranju. Dugotrajna uporaba omekšivača, koji sadrži sastojke slične vosku, može postupno oštetiti tkaninu, što rezultira neugodnim ishodom krutih i nesavitljivih ručnika.

Besplatno