Posljednja dva desetljeća, Dan Buettner, strastveni istraživač posvećen razumijevanju stilova života stogodišnjaka, posvetio je svoje vrijeme pedantnom proučavanju njihovih prehrambenih obrazaca. U šarmantnom gradiću Nikoja, smještenom u zabačenom kutku Kostarike, slučajno je naišao na najhranjiviji doručak za koji čovječanstvo zna.
Svakog jutra posvećena skupina mještana ustaje u cik zore kako bi pedantno pripremila jedinstveni doručak koji je zaokupio pozornost brojnih istraživača. Konvencionalni načini pripreme. U neobičnom selu Nikoja, smještenom ispod živih crvenih krovova od crijepa, stanovnici započinju dan potpaljivanjem vatre u svojim tradicionalnim glinenim pećima. S velikom pažnjom i vještinom, oni stručno izrađuju začinjeni grah i miješaju savršenu mješavinu tijesta od kukuruznog brašna. Međutim, zadivljujući proces ručnog oblikovanja kukuruznih tortilja i njihovog nježnog pečenja na užarenoj glinenoj ploči uistinu osvaja osjetila.
S preciznošću i vještinom, žena uzima dio tijesta, otprilike veličine loptice za golf, i delikatno ga oblikuje u besprijekornu okruglu pljeskavicu. Stavljajući ga na lim papira za pečenje, ona ga zatim prenosi na glineni tanjur koji cvrči, gdje se tijesto magično napuhne i pretvori u besprijekornu tortilju. Bitner je objasnio da na suprotnoj strani štednjaka trio pojedinaca kombinira grah s lukom, crvenom paprikom i autohtonim začinskim biljem. Mahune se lagano kuhaju približno šezdeset minuta prije nego što se pomiješaju s rižom. Zdravstvene dobrobiti ovog obroka, kako ističe Butner, leže u pažljivo odabranim sastojcima.
Kukuruzne tortilje, koje obiluju složenim ugljikohidratima, igraju vitalnu ulogu u tom smislu. Naime, pepeo u tortiljama razgrađuje stanične stijenke kukuruza, omogućujući oslobađanje aminokiselina i dostupnost niacina tijelu. Štoviše, crni grah uključen u ovo ukusno jelo ima komponente usporedive s borovnicama i nudi povoljne učinke na probavu, krvni tlak i razinu inzulina u krvotoku. U kombinaciji s rižom, grah tvori potpuni protein koji potiče dug i zdrav život. Zanimljivo je spomenuti da ovaj doručak dolazi po izuzetno pristupačnoj cijeni od otprilike četiri eura, a može se povoljno pripremiti za cijeli tjedan, što ga čini mudrim i ekonomičnim izborom za one željne zdravlja i uštede.
DODATNI SADRŽAJ: RIŽA Uzbudljiva nova otkrića otkrila su da je konvencionalna metoda kuhanja riže, koja uključuje kuhanje dok voda ne ispari, iznenađujuće opasna. Konzumacija riže pripremljene na ovaj način dovodi pojedince u opasnost od izlaganja toksičnom arsenu. Ova štetna tvar se infiltrira u rižu tijekom procesa klijanja i izravna je posljedica prisutnosti industrijskih toksina i pesticida. Prema Andyju Mehargu, profesoru bioloških znanosti na Sveučilištu u Belfastu, čak i mali tragovi arsena mogu predstavljati značajne zdravstvene rizike, uključujući povećane šanse za srčane bolesti, dijabetes, rak i probleme u razvoju. Osobito je važno biti oprezan s djecom jer su ona osjetljivija na njegove štetne učinke. U svojoj potrazi za optimalnim zdravljem, eksperimentirao je s različitim metodama kuhanja riže kako bi odredio najhranjiviju opciju.
Koristeći početnu tehniku, spojio je dvije šalice vode s jednom šalicom riže i ostavio da se kuha dok sva voda ne ispari, što je široko prakticirana metoda za kuhanje riže. Međutim, svojim je eksperimentima utvrdio da je ovaj pristup rezultirao najvišom koncentracijom arsena preostalog u riži. Koristeći drugi pristup, spojio je šalicu riže s pet šalica vode i ostavio da kuha jednako dugo. Na kraju je odbacio višak vode. Ova tehnika učinkovito je smanjila sadržaj arsena za 50%. Koristeći treću tehniku, potopio je rižu u vodu i ostavio je da se namače preko noći. Nakon što se probudio, temeljito je ispirao rižu dok voda nije postala bistra prije nego što ju je nastavio kuhati. Kroz ovaj pristup, koncentracija toksina smanjena je za impresivnih 80 posto. Opsežna analiza provedena na europskom tržištu iznijela je na vidjelo zabrinjavajuću činjenicu: otkriveno je da nevjerojatnih 58 posto proizvoda od riže sadrži alarmantno visoke razine arsena.
Kako bismo ublažili svaki potencijalni negativan utjecaj na naše blagostanje, preporučljivo je namočiti rižu u vodi preko noći i temeljito je isprati sljedeći dan. Ova jednostavna mjera opreza značajno smanjuje vjerojatnost bilo kakvih štetnih posljedica po zdravlje. To nas navodi da preispitamo pravu zdravstvenu ispravnost riže. Godinama su žitarice podrijetlom iz tropskih i suptropskih područja Afrike i Azije tema rasprave. Dok služe kao osnovni izvor hrane za polovicu svjetske populacije, neki ih kritičari označavaju kao “nutricionističku obmanu” zbog visokog sadržaja ugljikohidrata i mogućnosti debljanja. Prema nutricionistima, vrsta riže koju konzumirate igra ključnu ulogu u određivanju njezinog utjecaja na vaše zdravlje. Često se smatra da bijela riža ima ograničenu nutritivnu vrijednost budući da uklanjanje njezine vanjske ljuske rezultira smanjenjem ukupnog nutritivnog sadržaja. Tijekom procesa mljevenja, vrijedne hranjive tvari poput vitamina B, željeza i vlakana uklanjaju se kada se uklone mekinje i klice. Iako se ulažu napori da se proizvod obogati željezom i vitaminima B skupine, nažalost, sadržaj vlakana se ne može vratiti. Unatoč tome što je slična bijeloj riži, smeđa riža se kvalificira kao “cjelovito zrno” zbog uklanjanja samo vanjske nejestive membrane, što je čini superiornim izvorom vlakana, vitamina E i antioksidansa.