Ubod ose, stršljena ili nekog drugog kukca može biti neugodan, ali u većini slučajeva nije ozbiljan. Međutim, kod nekih pojedinaca ubod može uzrokovati jaku alergijsku reakciju koja se naziva anafilaktički šok i zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju. Uklanjanje uboda: Ako je ubod još uvijek u koži, potrebno ga je izvući što je prije moguće.
- Pazite da ostružete ubod ravnim predmetom, poput kreditne kartice ili žileta. Nemojte koristiti pincetu jer štipanje može ubrizgati više otrova. Hladni oblog: nakon uklanjanja uboda, stavite hladni oblog (led umotan u tkaninu) na područje kako biste smanjili bol i oteklinu. Ostavite 10-15 minuta. Podizanje: gdje je primjenjivo, podignite zahvaćeni dio tijela.
Praćenje simptoma: ubod obično rezultira manjim otokom i crvenilom; ovi simptomi nestaju unutar nekoliko sati bez ikakvog specifičnog liječenja. Međutim, ako se oteklina povećava ili ako se proširi na veliki dio tijela, potražite liječničku pomoć. Antihistaminici: Svrbež i oteklina mogu se smanjiti antihistaminicima ako je u pitanju blaga alergijska reakcija.
- Teška alergijska reakcija: U slučaju razvoja takvih simptoma kod bilo koje osobe nakon uboda ose ili stršljena kao što su otežano disanje ili vrtoglavica, oticanje lica, usana ili grla, ubrzani otkucaji srca ili gubitak svijesti, učinite manifestaciju anafilaktički šok. U tom slučaju odmah nazovite hitnu pomoć.
Ubodi u području grla i vrata: Ubodi u ovom području vrlo su opasni jer mogu izazvati otekline koje će vam blokirati dišne putove. Ovo je hitan slučaj; morat ćete otići u bolnicu. Osobe sklone alergijama: Ako imate povijest teških alergijskih reakcija, uvijek nosite automatski injektor epinefrina (EpiPen) i uvijek ga imajte sa sobom. Znati kako ga koristiti u hitnim slučajevima.
- Prevencija: Izbjegavanje rizičnih područja. Pokušajte izbjegavati voćnjak i druga mjesta smeća. Zaštitna odjeća: Ako provodite vrijeme na otvorenom, posebno u prirodi ili u svom vrtu, svakako nosite zaštitnu odjeću koja pokriva što više tijela. Pažljivo rukovanje hranom: Ne ostavljajte hranu ili piće otvorenom; ose bi se mogle privući. Ubodi osa i stršljenova obično nisu opasni, osim kod osoba s alergijama.
Odgovarajuća prva pomoć nakon ugriza, praćenje simptoma i pravovremena liječnička pomoć mogu spriječiti ozbiljne komplikacije.
BONUS TEKST
Jedna iznenađujuća informacija je sljedeća: postoji ono što je u prirodi i arhitekturi poznato kao “zlatna pravila”, koncept koji se često pojavljivao u dizajnu i umjetnosti tijekom stoljeća. Također se naziva “zlatni rez” ili “božanski omjer”, označavajući matematički odnos koji se nalazi u mnogim slučajevima prirodnih pojava i ljudskih kreacija.
Zlatni rez je iracionalan broj, oko 1,618, i kaže da je omjer veći dio prema manjem kao cjelina prema većem dijelu. Odnos između ta dva segmenta je, dakle, estetski dopadljiv i uravnotežen. Na primjer, u pravokutniku koji je u zlatnom omjeru, njegove duže stranice bit će 1,618 puta dugačke u usporedbi s njihovim kraćim stranicama. To je omjer koji se često primjenjuje u umjetnosti i arhitekturi jer čini rezultirajuće kompozicije vizualno atraktivnima.
Priroda otkriva zlatni rez u građi cvjetova, rasporedu listova na grani, pa čak iu spiralnim oblicima u školjkama i galaksijama. Među najpoznatijim primjerima u umjetnosti je Vitruvijev čovjek Leonarda da Vincija; Partenon u Ateni je još jedna dobra demonstracija dizajnirana ovim omjerom.
Što je još zanimljivije, istraživanja su pokazala da ljudi intuitivno otkrivaju zlatni rez kao lijep. Nije ni čudo što se ovaj matematički koncept često primjenjuje u dizajnu — od web stranica do reklamnih kampanja — kako bi se postigao atraktivan i uravnotežen vizualni užitak.
Dakle, kad sljedeći put budete cijenili umjetničko djelo ili zastali u čudu pred nekom arhitektonskom ljepotom, možda ćete shvatiti da iza sve te snage stoji mozak s matematikom, koji formulama oblikuje svijet oko nas.