Pas je čovjekov najbolji prijatelj još od prahistorijskih dana. Ova umiljata životinja potiče od vukova i najbolje je pripitomljena od svih za koje znamo. Međutim, i oni znaju biti opasni pa vam danas otkrivamo jedan trik da se zaštitite.
U samo jednom danu primimo mnogo poziva hitnoj jer je nekoga ili dijete ugrizao pas. U većini slučajeva, kada su u pitanju psi lutalice, potrebno je znati pravi uzrok ugriza i dobro ga provjeriti prije nego što reagirate. Nažalost, poznati su nam brojni slučajevi napada pasa na ljude, često s težim posljedicama.
Stoga je važno znati kako se zaštititi ako se nađete u sličnoj situaciji. Evo savjeta stručnjaka i kinologa o tome kako spriječiti ugrize životinja. Pokušajte ostati mirni. Psi, kao i neke druge životinje, osjećaju strah kod ljudi. Naravno, može biti teško smiriti se ako ispred sebe imate agresivnog psa.
Prvo, trebali biste prestati vikati, mahati rukama i pokušavati pobjeći. Takve aktivnosti otkrit će vaš strah i nervozu, a pas će dobiti izravan signal za napad. Ako vam pas priječi put dok trčite, odmah usporite. Postupno se okrenite na drugu stranu i nastavite se kretati sporijom brzinom dok psa držite u svom perifernom vidu.
- Također je dobra praksa prestati trčati i mirno stajati s rukama uz tijelo. Na taj način izbjegavate privlačenje pažnje životinje. Ne gledaj stvorenju u oči. Gledanje psa izravno u oči može se protumačiti kao izazov psu, koji će tada reagirati agresivno.
Ako svog psa držite u vidokrugu, ali izbjegavate gledati izravno i skrećete pogled s njega krajičkom oka, on će vidjeti da mu niste prijetnja i mogao bi nastaviti hodati. Odvratite pažnju psa. U ovom slučaju pomoći će vam sve što imate pri ruci. Dajte psu svoju cipelu, bocu ili ruksak – sve što životinja može žvakati. Kada je stvorenje zauzeto, možete se postupno udaljiti od njega bez negativnih posljedica.
Davanje naredbe životinji: Ako pas nastavi pokazivati agresiju, okrenite se prema njemu (još uvijek gledajući malo u stranu) i izgovorite naredbu “Odlazi!” Važno je da je vaš glas u ovom trenutku samouvjeren i strog, ali ne prijeteći ili vičući. Valjana zapovijed je: “Ne i vrati se!” ” – izgovoreno sigurnim tonom, kada pas čuje vaš glas, osjetit će vašu moć, osjetiti strah i pomaknuti se, vlasnici pasa to često čuju kada netko, posebno dijete, dođe pomoći psu. , on je dobar pas.
“Napadi pasa se ipak događaju, a u tim incidentima najčešće sudjeluju vlasnički psi. Oni su agresivni iako su odgajani u obitelji. U Centru za obuku pasa Obrad Choki Qi objasnio je da je jedan od nekoliko razloga zašto vlasnički pas “napadi pasa” , a ne samo zbog toga što su psi “napadi” pasa. napadi, bez obzira na to je li pas u vlasništvu ili ne, kada je pas izvan kontrole. Obično su to vlasnički psi. Čak i ako odrastaju u obitelji, gubit će živce na ljude.
- U Centru za obuku pasa Obrad Jokić objašnjava da postoji više razloga zašto vlasnički pas napada. Jedan od razloga, bez obzira posjedujete li ga vi ili ne, je kada vaš pas izmakne kontroli.
Razgovor Sanje Bellovic i Obrada Dokica “Pas ima neke svoje instinkte, poput instinkta stada, obrane teritorije, obrane vlasnika. Ako je vlasnik nedosljedan i vlasnicki pas ce napasti vlasnike. Najvecu gresku radimo jer mi Mislite da je pas kućni ljubimac, ali nije, to je potencijalno opasna životinja”, istaknuo je Jokić.
Nastavio je kako mali psi poput maltezera, čivava i drugih imaju veliko srce i pet puta su agresivniji od većih pasa. Rijetko grizu ljude, ali su njihovi ugrizi bezopasni. Za kolije ili pasmine kolija su instinktivni i slabo prijemčivi za svoje vlasnike, a često ni sami vlasnici ne znaju kako postupati s velikim psima.
“Kad je vlasnik jamčio za psa, možete ga maziti, ali budite oprezni jer psi su ipak životinje u tovaru. Psi uvijek imaju iste instinkte. Dominantan pas želi dominirati nad svojim vlasnikom. Urbana sredina je veliki problem, pa psi moraju imati povodac, a neke pasmine moraju imati košaru”, rekao je Jokić. Napomenuo je kako pse ne treba tući i treba ih educirati jer psi najviše uče između trećeg i šestog mjeseca života. Ljude stalno grizu jer ne razumiju pseću psihologiju.