Za održavanje čistoće u domu ključno je imati pouzdan usisavač. Međutim, nužno je izbjegavati određene pogreške koje mogu umanjiti njegovu učinkovitost i ubrzati njegovo propadanje. Stoga se pridržavajte ovih smjernica kako biste produljili njegov životni vijek.

  • Uvjerite se da se cijev može provući.
    Nije neuobičajeno da se mali predmeti koje slučajno usisavamo zaglave u cijevima, čak i ako strujanje zraka nesmetano traje. Ti strani predmeti mogu ometati usisnu snagu i potencijalno dovesti do začepljenja. Kako biste to spriječili, preporučljivo je prije ili nakon svakog usisavanja provjeriti jesu li cijevi začepljene. Ako ne možete ručno izvući zaglavljene predmete, kao alat možete koristiti dršku metle. Kao posljednji test, pokušajte usisati novčić s poda – ako glatko prolazi kroz cijev, to znači da je čišćenje uspješno. Međutim, ako se novčić zaglavi, ponavljajte postupak dok se cijev ne očisti.Premjestite cijev s njezine trenutne pozicije.

Tijekom pauze od čišćenja uobičajeno je postati samozadovoljan i zanemariti zadatak namotavanja cijevi usisavača i pravilnog pohranjivanja. Međutim, ključno je ne zanemariti ovaj korak, osobito ako se u blizini nalaze starije osobe, mala djeca ili kućni ljubimci. Starije osobe i djeca su u opasnosti da se spotaknu o cijev ako se ostave nasred sobe, dok kućni ljubimci mogu biti u iskušenju da je žvaču, što rezultira potrebom za zamjenom. Od iznimne je važnosti biti oprezan tako da uvijek isključite usisavač nakon svake upotrebe kako biste spriječili da se članovi obitelji slučajno spotaknu o kabel.

  • Korak 3: Čišćenje četkom
    Danas je većina usisavača opremljena rotirajućim četkama koje imaju četku na vrhu. Ovaj dizajn omogućuje četkama učinkovito uklanjanje prašine i prljavštine s tepiha i drugih površina. Međutim, kada se prljavština, dlake kućnih ljubimaca i mrvice zapetljaju u četku, učinkovitost usisavača je ugrožena. Kako biste osigurali optimalno čišćenje, važno je redovito čistiti četku. Jedna učinkovita metoda je korištenje noža ili malih škara za pažljivo rezanje čvorova dlake, što olakšava njihovo uklanjanje s četke.

Za održavanje čistoće i funkcionalnosti potrebno je ili zamijeniti vrećicu ili izvršiti temeljito čišćenje spremnika.
Kada su u pitanju usisavači, jedna od najznačajnijih pogrešaka koju možete počiniti je zanemarivanje pražnjenja spremnika ili zamjene vrećice. Ako vaš usisivač ima spremnik, jednostavnije je utvrditi kada je dosegnuo kapacitet i zahtijeva pozornost. Međutim, ako vaš usisivač koristi vrećicu, najbolji trenutak da to riješite je kada primijetite smanjenje usisne snage. Kako biste zajamčili optimalnu učinkovitost i produžili životni vijek vašeg usisavača, preporučljivo je isprazniti spremnik ili promijeniti vrećicu kada su otprilike dvije trećine pune.

Podesite filtre.
Redovito održavanje vašeg usisavača ključno je za njegovu dugovječnost i optimalnu učinkovitost. Zanemarivanje čišćenja i zamjene filtara kada je to potrebno može imati štetne učinke i na životni vijek i na usisne sposobnosti. Kada se filteri začepe prašinom i krhotinama, usisavač može početi izbacivati ​​prikupljene čestice umjesto da ih učinkovito uklanja. Osim toga, pun filter može ometati usisnu snagu usisavača. Iako ne postoji fiksni raspored za održavanje filtera, preporuča se redovito ih čistiti ili mijenjati, uzimajući u obzir učestalost vaših aktivnosti usisavanja. Neka vam postane navika odrediti prioritete ovog jednostavnog, ali ključnog zadatka kako bi vaš usisavač funkcionirao najbolje.

Budite oprezni s četkama koje su mokre.
U slučaju da je vaš usisavač opremljen nastavkom za mokro čišćenje, četka koja se nalazi u kompletu vjerojatno će imati zaštitu od ispuštanja prljavštine. Važno je napomenuti da će, ako se ovaj zaštitni mehanizam olabavi, učinkovitost četke biti ugrožena, što zahtijeva povremenu zamjenu ove komponente. Odvojite trenutak i pregledajte ima li na gumenom dijelu bilo kakvih znakova oštećenja ili pukotina, jer oni pokazuju da je potrebna zamjena.

Sačuvajte komponente.
Često zanemarimo pričvrstiti nastavak na usisavač u za to predviđenu vrećicu ili pretinac. Možda se ne čini kao velika stvar, sve do trenutka kada ga izgubimo i nađemo se u potrebi za tom posebnom komponentom. Stoga je ključno voditi računa o svim dijelovima, osobito o manjim, jer se oni mogu pokazati ključnima za razne zadatke čišćenja, kao što je manevriranje između rebara hladnjaka i sličnih prostora.

Dajte prioritet čišćenju prije nastavka usisavanja.
Kako biste spriječili potencijalno oštećenje usisavača, ključno je da poduzmete potrebne mjere opreza. Prije usisavanja savjetuje se ukloniti sve sitne predmete koji bi mogli biti razbacani po podu, poput ukosnica, koji se mogu zaglaviti i oštetiti usisavač. Osim toga, olovke treba pokupiti kako bi se izbjegla moguća oštećenja. Također je važno voditi računa o čarapama jer mogu začepiti spremnik i ometati rad usisavača. Nadalje, bitno je ukloniti sve male igračke koje pripadaju djeci kako bi se osigurao nesmetan rad usisavača. Ove preporuke prenosi 24sata.hr.

Prekinite svoju aktivnost prije pojave dima.
Usred našeg žara čišćenja, lako je previdjeti činjenicu da naši pouzdani uređaji također zahtijevaju malo predaha. Stoga je preporučljivo povremeno pauzirati i isključiti usisavač, dopuštajući mu da se “napuni” na kratko vrijeme, čime se sprječava pregrijavanje motora. Jednostavan pristup je uključiti ovu praksu isključivanjem usisavača nakon završetka čišćenja svake zasebne prostorije.

10. Izbjegavajte prekomjerno korištenje
Za pojedince koji imaju kućne ljubimce, može biti imperativ svakodnevnog usisavanja. Međutim, ako vam se čini da usisavate više puta tijekom dana, vrijedi razmotriti primarni izvor prljavih podova i istražiti alternativna rješenja. Jedan od mogućih pristupa je rješavanje problema nakupljanja prljavštine s cipela u hodniku uvođenjem sustava u kojem se cipele izuvaju prije ulaska u stan.

Izvršite izmjene u postavkama i promijenite alate koji se koriste.
Danas je većina usisavača opremljena sposobnošću mijenjanja postavki za različite vrste podova, ili u najmanju ruku, isključivanja četki ovisno o tome čistite li tepihe ili glatke podove. Neophodno je pridržavati se smjernica o tome kada izvršiti ove prilagodbe, jer su proizvođači implementirali ove značajke sa svrhom i namjerom.

Provjerite jeste li pažljivo proučili i razumjeli navedene smjernice.
Važno je ne samo testirati usisavač prvog dana dolaska, već i ubuduće ako postoje bilo kakve nejasnoće u pogledu njegove funkcionalnosti ili ako se pojave bilo kakvi problemi tijekom rada. Treba napomenuti da će uređaj, ako je potreban popravak, biti pokriven jamstvom samo ako je korišten u skladu s priloženim uputama.

Pazite da ostane bez ikakvog kontakta s vlagom.
Kako biste spriječili kratki spoj i zaštitili motor usisavača od oštećenja, ključno je koristiti ispravan električni priključak i držati ga podalje od vlage. To ne samo da sprječava nakupljanje prašine i začepljenje filtera, već je i usklađeno sa savjetima Reader’s Digesta.