1. Mekani izgled
Blagi pogled muškarca usmjeren prema ženi, koji se obično karakterizira dugotrajnim promatranjem, smatra se vrlo privlačnim. Ova perspektiva označava muškarca koji ženu zamišlja kao moguću doživotnu partnericu, nekoga koga može cijeniti i s kim može stvoriti smislenu vezu. Jerotić sugerira da takav pogled često potječe iz radosnog djetinjstva, gdje je muškarac doživio njegu i stabilnu vezu s majkom koja je voljela i svog supružnika i dijete. Ta rana iskustva uspostavljaju temelje za zdrave emocionalne veze u odrasloj dobi.
- 2. Tužna perspektiva
Žalostan izraz otkriva čovjeka koji je odrastao u okruženju u kojem se njegova majka smatrala “mučenicom”, koju su muž ili drugi rođaci često maltretirali ili ponižavali. Kao rezultat toga, ovaj muškarac gaji osjećaj simpatije prema ženama, što dovodi do dva potencijalna ishoda u njegovim budućim interakcijama s njima. Mogao bi oponašati ponašanje svog oca, svrstavajući se uz agresora, ili bi mogao nastojati ispraviti pogreške iz prošlosti nudeći brigu i ljubav svojoj partnerici, čak i ako ona pokazuje slične karakteristike “mučenika”.
Odbacivanje ili prezirno gledište prema ženama često odražava duboko ukorijenjena patrijarhalna uvjerenja prisutna u društvu. Taj se pogled prenosi generacijama, s očeva na sinove, i tipičan je za konvencionalna patrijarhalna društva. U tim okruženjima žene su se često smatrale manje značajnim doprinositeljima društva, što je bilo očito iu tradicionalnim poslovicama i praksama. Muškarci koji prihvate ovo gledište o ženama često se bore za stvaranje zdravih i ravnopravnih odnosa s njima.
4. Željni pogled
Pohotni pogled muškarca usmjeren prema ženi prvenstveno je vezan za njegovu želju za osvajanjem i dominacijom. Ovakav izgled često ukazuje na agresivne porive i želju za posjedovanjem, što može sugerirati razinu nezrelosti i infantilnosti ukorijenjene u iskustvima iz djetinjstva. Ovi muškarci obično gledaju na žene kroz leću moći i kontrole, a ne kroz leću jednakosti i međusobnog poštovanja.
- 5. Izraz straha
Bojažljivost muškarca može otkriti njegov nedostatak samopouzdanja u romantičnom i seksualnom kontekstu. Ovaj nedostatak povjerenja često je ukorijenjen u problematičnim odnosima između njegovih roditelja tijekom godina njegova formiranja, gdje je jedan roditelj potkopavao sinovo samopoštovanje svojim postupcima. Kao rezultat toga, on može na žene gledati kao na opasnost i odabrati partnere koji potvrđuju njegove osjećaje nesigurnosti. Posljedično, ovi muškarci često ostaju samci ili se upuštaju u veze s asertivnim ženama koje dodatno naglašavaju njihovu nesigurnost.
7. Perspektiva analize
Zaključno, analitička perspektiva uključuje muškarca koji nastoji razumjeti i procijeniti ženu, uključujući njezinu osobnost i postupke, kroz objektivnu leću. Ova perspektiva može biti korisna kada proizlazi iz istinske želje za većim razumijevanjem i empatijom; međutim, može imati i negativne implikacije ako se koristi kao sredstvo za opravdavanje emocionalne odvojenosti ili vršenja kontrole.
Jerotićevo ispitivanje ovih perspektiva nudi dublje razumijevanje zamršenih psiholoških mehanizama koji utječu na odnose između muškaraca i žena. Shvaćanjem ove dinamike, pojedinci mogu prepoznati i riješiti štetne obrasce ponašanja, u konačnici potičući zdravije i ravnopravnije veze među spolovima.